Переможці «Ігор нескорених» та професійний спортсмен навчали ветеранів МВС стрільбі з лука та настільному тенісу
Сектор соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей ДУ ГМКЦ МВС України у співпраці з Центром ініціатив «Повернись живим» та Представництвом «МЕХАД» в Україні організували тренування для військовослужбовців, які проходять лікування в одному із відомчих реабілітаційних центрів. Тренерами для учасників спортивного заходу стали ветерани, паралімпійці та учасники «Ігор нескорених» зі стрільби з лука в 2017 та 2023 роках Валерій Рак та Володимир Товкис. А також діючий військовослужбовець НГУ, неодноразовий призер чемпіонатів України Владислав Ратушняк.
Соціальне партнерство МВС
Міністерство внутрішніх справ України на постійній основі співпрацює з різними неурядовими організаціями та проводить заходи з адаптивного спорту для поранених бійців під час їхнього відновлення. Це допомагає їм суттєво знизити стрес та посилити ефективність лікування та реабілітації, соціалізуватися і відкрити для себе нові можливості для самореалізації у майбутньому.
Фахівець ветеранського відділу Центру ініціатив «Повернись живим» В’ячеслав Сабельников зазначив, що в пріоритеті його організації – залучити якнайбільше ветеранів, які отримали травми, поранення чи захворювання, до адаптивного спорту. Для цього центр тісно співпрацює з бізнесом та авторитетними організаціями по залученню коштів. Наразі вони вже зібрали 10 млн грн на придбання необхідного спортивного інвентаря та придбали обладнання на суму понад 2,2 млн грн.
Наталя Данилова, старший фахівець відділу ментального здоров’я психосоціальної підтримки Представництва “МЕХАД” в Україні повідомила, що за період підписання Меморандуму та співпраці з МВС фізичні терапевти, психологи та соціальні працівники їхньої організації надали підтримку понад 500 пораненим військовослужбовцям у відомчому медзакладі Києва.
Краб, Товкис та Ратушняк
Ветерани-паралімпійці Валерій Рак та Володимир Товкис, які завітали до медичного реабілітаційного центру МВС, є прикладом того, як військовому після важких поранень можна себе реалізувати не тільки в особистому та професійному житті, а навіть у спорті.
Валерій Рак із позивним «Краб» - колишній боєць ЗСУ. Він отримав важкі поранення на Донеччині під час розвідувальної операції і дивом уникнув ампутації ноги. Після проходження реабілітації взяв участь в Іграх Нескорених-2017 та виграв для України срібло зі стрільби з лука в командному заліку серед початківців:
«Під час реабілітації мій побратим запропонував мені участь в Іграх Нескорених. Через важке поранення ноги, я обрав стрільбу з лука за пріоритетний напрямок в параолімпіадах. Дуже дякую своїм тренерам, які за п’ять занять навчили мене техніці стрільби. Це допомогло мені отримати срібло в Іграх Нескорених і надалі реалізовувати себе в цьому напрямку.
Пораненим бійцям бажаю не впадати у відчай. Навіть при надважких травмах себе можна по-новому віднайти та радіти життю. Спорт у цьому дуже допомагає. У ньому ви обов’язково вийдете на стабільний психологічний стан і заведете нові знайомства. Також, на мій погляд, дуже корисно не втрачати даремно час впродовж реабілітації, а вчити, наприклад, іноземну мову».
Володимир Товкис під час тренування демонструє свої техніки стрільби та із великим зацікавленням спілкується з кожним бійцем. Він – їхній побратим, ветеран Нацгвардії, який воював на Донеччині та в 2019 році на Світлодарській дузі отримав важкі травми голови. Його надскладна нейрореабілітація після смертельного поранення та перемога в Іграх Нескорених-2023 – справді мотивуюча та життєствердна історія для кожного ветерана.
Володимир - активна людина і спочатку визначив для себе веслування на тренажері, як пріоритетний напрямок для участі в паралімпіадах. Після цього зацікавився стрільбою з лука:
«Адаптивний спорт не вилікує від усіх хвороб, але суттєво посилить соціальні зв’язки. Після Ігор Нескорених у мене з’явилися друзі в Німеччині, Канаді, Грузії. Пораненим побратимам бажаю не здаватися, а продовжувати працювати над собою».
Він наголошує, що досі підтримує тісні комунікації з побратимами свого підрозділу та активно консультує поранених бійців у питаннях проходження реабілітації.
Владислав Ратушняк - наразі діючий військовослужбовець та фізичний інструктор НГУ. Настільним тенісом займається з другого класу школи, неодноразово ставав призером Чемпіонатів України у різних вікових категоріях:
«Настільний теніс розвиває координацію рухів та різні здібності людини. В цьому виді спорту ти стаєш сильнішим і фізично, і розумово, крім цього ще й прекрасно соціалізуєшся».
Незламні бійці
26-річний Богдан Черніга із позивним «Ворон» - понад шість років в лавах Нацполіції Донеччини. З 2022 року займався евакуацією цивільних з лінії фронту на Луганщині, вважає цей досвід одним із найскладніших періодів свого професійного життя. Важкі поранення руки та ноги отримав через приліт нічних дронів в грудні минулого року. Ворон каже, що бійцям важливо постійно розвивати військові навички, тренувати тіло і дух:
«Бійцям на фронті рятує життя стресостійкість, хороша фізична підготовка та, звичайно, вдача. Необхідно постійно тренуватися і розраховувати на власні сили, щоби вийти цілим з екстремальної ситуації».
Нацгвардієць бригади «Буревій» Євген Сисоєв (позивний Жмен) – родом з Нікополя, металург за професією. Мобілізувався у березні 2022 року, бойовий досвід отримав на Харківщині, на Куп’янському напрямку. Важке поранення ноги отримав під час розвідки наприкінці минулого року. З посмішкою згадує цю подію і каже, що в якийсь момент в думках прощався з життям та рідними. Євген задоволений перебігом лікування, яке триватиме ще чотири місяці, і каже, що після реабілітації, можливо, опанує мистецтво керування дронами:
«Фізична та психологічна підготовка, швидкий розум, застосування усіх наявних знань з тактики, знання шкільної географії та орієнтація на місцевості – це той мінімум, яким повинен володіти боєць на фронті»
Фізичний терапевт реабілітаційного центру «Recovery» Інна Гончар загалом відзначає хороший психологічний стан у більшості пацієнтів:
«Адаптивний спорт, мистецькі заходи та проєкти із соціалізації, які реалізовуються в нашому закладі, ефективно впливають на психологічний стан пацієнтів. Наш персонал намагається створити тут затишну домашню атмосферу. Рідним і побратимам потрібно підтримувати, але не жаліти поранених бійців. Більшість з них добре вмотивовані і прагнуть повернутися до самостійного і незалежного життя після лікування, реабілітації та протезування».
Всі учасники тренувань були задіяні у грі в настільний теніс та спробували стріляти з лука. Вони активно спілкувалися з тренерами та між собою і виглядали цілком радісними та задоволеними. А працівники сектору соціального захисту і супроводу постраждалих та членів їх сімей ДУ ГМКЦ МВС України вже запланували наступні заходи – щотижневі екскурсії до музею, каністерапію та водні тренування бійців з ампутаціями.
Департамент комунікації МВС України