Відповідно до Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки (далі – ДАП) роз'яснюємо особливості правового статусу викривачів корупції, функціонування Єдиного порталу повідомлень викривачів та інших каналів повідомлення про корупцію.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Отже, особа вважається викривачем за сукупності таких умов:
повідомити про корупцію має фізична особа (громадянин України, іноземець, особа без громадянства), яка переконана, що її інформація є достовірною;
наведена у повідомленні інформація повинна містити факти, що доводять можливе вчинення іншою особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, які можна перевірити;
ця інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходження нею служби чи навчання.
Один з найбільш дієвих та безпечних каналів повідомлень для викривачів корупції - Єдиний портал повідомлень викривачів.
Єдиний портал повідомлень викривачів (Портал) працює вже понад рік.
Щоб допомогти користувачам швидко та дієво працювати з цим цифровим сервісом, НАЗК розробило Методичні рекомендації щодо ефективної організації роботи з Єдиним порталом повідомлень викривачів.
Що має зробити керівник для підключення організації до Порталу?
1. Підключення до Порталу здійснює НАЗК, надаючи відповідний дозвіл керівникам організацій, зазначених у ЗУ «Про запобігання корупції». Для отримання дозволу керівник має надіслати лист-звернення (в електронній або паперовій формі) до НАЗК, обов'язково зазначивши такі дані:
повне найменування та код ЄДРПОУ організації;
вид організації (державний орган, орган влади, орган місцевого самоврядування, юридична особа);
поштова й електронна адреси та номер телефону організації;
номер телефону спеціальної лінії організації;
ПІБ керівника організації, його ІПН або паспортні серії, контактний номер телефону й адреса електронної пошти;
ПІБ та контактні дані особи, відповідальної за забезпечення в організації умов для повідомлення інформації про можливі факти корупційних правопорушень;
до листа обов'язково додаються завірені копії документів, що підтверджують повноваження керівника організації.
Для організацій, які перебувають у підпорядкуванні (центрального органу, органу держвлади, міністерства, органу місцевого самоврядування тощо), відповідного листа із переліком підпорядкованих організацій надсилає центральний (керівний) орган.
Після підключення організації керівнику на зазначену в листі адресу електронної пошти буде надіслано повідомлення щодо надання доступу до Порталу та необхідності здійснення авторизації.
2. Отримавши дозвіл, необхідно перейти за посиланням та авторизуватися за допомогою файлового або апаратного ключа. Система підтримує тільки формати ключів: .jks, .pfx, .pk8, .zs2, .dat.
3. Для подальшої роботи у системі слід виконати такі кроки з авторизації:
- зазначити електронну адресу на головній сторінці та натиснути на кнопку «Підтвердити». За необхідності встановити додаткові пакети для web-бібліотеки підпису, запропоновані системою (деталі);
- натиснути на кнопку «Отримати код підтвердження»;
- код активації надійде на електронну пошту. Його необхідно ввести та підтвердити на порталі;
- після підтвердження електронної адреси необхідно знову натиснути кнопку «Підтвердити».
У разі успішної авторизації система сама перенаправить вас до особистого кабінету Керівника організації.
Нагадаємо, НАЗК відзначило МВС за вдалі практики запобігання корупції й розбудови доброчесності
Канали зв'язку для повідомлення про корупцію
Телефон спеціальної гарячої лінії – (044) 254-73-94
Електронна поштова скринька – [email protected]
Телеграм-бот
за посиланням: https://t.me/AnticorMVS_bot;
за QR-кодом:
Електронна форма для повідомлення про корупцію
Поля позначені символом «*» заповнюються обов’язково.