Реабілітаційне лікування, як одна із складових медичної допомоги, в умовах довготривалої військової агресії російської федерації проти України на сьогодні відіграє основну роль в зменшенні втрат працездатності, інвалідізації поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії України, зокрема захисників та захисниць України, збереження їх фізичного та психічного здоров’я, сприяє відновленню та поверненню до активного життя, адаптації їх до життя в соціумі.
Головне завдання реабілітаційної допомоги – відновлення, стабілізація втрачених функцій органів або систем організму; запобігання втраті та підвищення досягнутого рівня функціональної спроможності, соціальної незалежності, відновлення психологічного статусу, пристосування до нових умов у рамках хвороби, відновлення, компенсація та адаптація професійних і соціальних функцій.
Норми законодавства щодо реабілітаційного лікування
Реабілітаційна допомога, гарантована державою, надається поліцейським, військовослужбовцям в закладах охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України відповідно до законодавства України та нормативно-правових актів МВС. Реабілітаційне лікування здійснюється на безоплатній основі.
Відповідно до Закону України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я», Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1268, реабілітація призначається протягом гострого реабілітаційного періоду (в стаціонарних умовах), післягострого та довготривалого реабілітаційних періодів (стаціонарних умовах, медичних реабілітаційних центрах, амбулаторно та у вигляді домашньої реабілітації).
Військовослужбовці відповідно до статті 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» можуть отримати реабілітаційне лікування для продовження лікування відповідно до висновку військово-лікарської комісії.
У разі направлення до реабілітаційного закладу/відділення для продовження лікування військовослужбовця, який за станом здоров’я потребує сторонньої допомоги відповідно до висновку військово-лікарської комісії, особі, яка його супроводжує, безоплатно надається путівка до цього санаторно-курортного закладу без права лікування.
Поліцейські направляються на реабілітаційне лікування відповідно до статті 95 Закону України «Про Національну поліцію», порядку пільгового реабілітаційного, санаторно-курортного лікування, оздоровлення та відпочинку в медичних реабілітаційних центрах, санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах та оздоровчих закладах Міністерства внутрішніх справ України поліцейських, деяких інших категорій осіб та членів їх сімей, затвердженому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.12.2015 № 1568, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11 січня 2016 р. за № 27/28157.
Підставою для розгляду медично-відбіркової комісією (МВК) закладу охорони здоров’я МВС питання про направлення на медичну реабілітацію є висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) закладу охорони здоров’я МВС про відбір на медичну реабілітацію. Тривалість реабілітаційного лікування визначається висновком ЛКК і може бути терміном 14-21 день.
Для направлення на реабілітаційне лікування до МВК закладу охорони здоров’я МВС (ДУ ТМО) подаються такі документи:
Етапи та складові процесу реабілітації
На кожному етапі лікування реабілітаційна допомогу надається мультидисциплінарними командами у складі фахівців різної спеціалізації.
Фахівці
Відповідно до вимог Типового положення про мультидисциплінарну команду, Типового положення про реабілітаційне відділення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року № 1268, всі медичні реабілітаційні центри МВС у своєму складі мають реабілітаційні відділення відповідного профілю, де в повному обсязі надають реабілітаційну допомогу протягом гострого і післягострого реабілітаційних періодів створеними мультидисциплінарними реабілітаційними командами фахівців (лікар фізичної та реабілітаційної медицини, лікар-невропатолог, лікар-психотерапевт, психолог, лікар-ортопед, лікарі інших спеціальностей (за необхідності).
У системі закладів охорони здоров’я МВС відповідно до законодавства України, нормативно-правових актів МВС та МОЗ України у галузі охорони здоров’я введено додаткові посади фахівців з реабілітації та професіоналів з вищою немедичною освітою в галузі охорони здоров’я.
У відповідності до сучасних міжнародних стандартів в рамках попередніх домовленостей за рахунок фонду НАТО проводяться навчання фахівців закладів охорони здоров’я з курсу тактичної медицини, базового курсу для парамедиків, з когнітивно-поведінкової терапії тощо.
Реабілітаційні центри МВС
У системі МВС функціонують 8 медичних реабілітаційних центрів, які надають реабілітаційну допомогу поліцейським, військовослужбовцям Національної гвардії України, а на період дії правового режиму військового стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, Збройних Сил України, особам рядового та начальницького складу цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 19 квітня 2022 року № 458):