Преамбула до адаптованої Річної національної програми на 2024 рік

Вступна частина

Адаптована річна національна програма на 2024 рік

 

Ключовим системним документом розвитку співробітництва з НАТО та важливим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки Альянсу були Річні національні програми співробітництва Україна-НАТО (далі – РНП), які розроблялись з 2009 року.

Починаючи з 2015 року МВС та складові системи МВС щорічно забезпечували участь у розробці, погодженні та подальшій імплементації Річних національних програм.

Довідково: МВС та складові системи МВС були основними виконавцями або співвиконавцями 47% заходів РНП-2020, аналогічна тенденція зберігалась і в подальші роки.

Рішенням, прийнятим під час Саміту НАТО у
м. Вільнюсі 11-12 липня 2023 року (посилання на офіційне Комюніке глав держав: https://www.nato.int/cps/uk/natohq/official_texts_217320.htm), введено поняття «адаптована Річна національна програма» (далі – аРНП), документ, який визначений Союзниками як основний механізм оцінки досягнення критеріїв, необхідних для набуття Україною членства в НАТО.

Адаптована Річна національна програма на 2024 рік – ключовий національний політичний документ (далі – аРНП), що містить чіткі узгоджені пріоритети євроатлантичної інтеграції України, визначає завдання, необхідні для забезпечення їх ефективної планомірної реалізації та конкретні індикатори в оцінці успішності виконання відповідних завдань.

АРНП враховує реалії повномасштабної збройної агресії рф проти України та має на меті підвищення обороноздатності України як потенційного союзника. 

Основний акцент аРНП на 2024 рік сфокусовано на завданнях посилення спроможностей сектору безпеки та оборони України та розвитку відповідних систем управління, планування та контролю.

Координацію діяльності, пов’язаної з підготовкою, виконанням та моніторингом Цілей Програми, здійснює Комісія з питань координації євроатлантичної інтеграції України на чолі з Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

АРНП затверджена Протокольним рішенням Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України від 11 січня 2024 року і є допоміжним інструментом підготовки України до прискореного проходження переговорів щодо вступу в НАТО.

Програма містить 5 розділів, а саме:

  • політичні та економічні питання;

  • оборонні та військові питання;

  • ресурсні питання;

  • питання безпеки;

  • правові питання.

 

Текст адаптованої Річної національної програми на 2024 рік доступний за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1GhTZdnMhpxuC3dKlGrGOro_ky_mkN9sp

 

Участь МВС у реалізації аРНП

Відповідно до переліку виконавців за здійснення заходів у рамках Цілей аРНП за визначеними індикаторами МВС та складові системи МВС визначені відповідальними виконавцями 5-ти завдань у рамках усіх цілей аРНП, а саме:

  • запровадження в органах системи МВС цифрового рішення щодо належного моніторингу партнерської (міжнародної технічної, гуманітарної та благодійної) допомоги;

  • внесення Кабінету Міністрів України законопроєктів щодо вдосконалення діяльності поліцейських комісій, щодо вдосконалення діяльності дисциплінарних комісій Національної поліції України, а також щодо вдосконалення системи оцінки ефективності роботи працівників Національної поліції України та запровадження електронної системи управління персоналом;

  • затвердження Кабінетом Міністрів України плану заходів з метою виконання Комплексного стратегічного плану реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України на 2023–2027 роки;

  • забезпечення здійснення запланованих на 2024 рік основних заходів реформування органів правопорядку як частини сектору безпеки і оборони України;

  • прийняття Стратегії громадської безпеки та цивільного захисту та затвердження плану заходів з її реалізації. 

Окрім цього МВС та складові системи МВС беруть участь у реалізації низки цілей аРНП, зокрема посилення демократичного цивільного контролю за сектором безпеки і оборони України, розбудова доброчесності, підвищення прозорості та підзвітності, посилення національних спроможностей у сфері гуманітарного розмінування, досягнення взаємосумісності із НАТО та розвиток спроможностей сектору безпеки і оборони України, цифрова трансформація України, соціально-гуманітарне забезпечення, ефективна політика планування та управління ресурсами з використанням євроатлантичних підходів, розвиток оборонно-промислового комплексу України для забезпечення основних потреб в озброєнні, військовій та спеціальній техніці, розвиток системи безпеки інформації для забезпечення захисту, цілісності інформації та належного порядку доступу до неї, розбудова ефективної системи боротьби з тероризмом та його фінансуванням, забезпечення сумісності національного законодавства у з нормативно-правовими документами НАТО, тощо.

Міністерство внутрішніх страв України виконує свою частину завдань в рамках реалізації адаптованої Річної національної програми на 2024 рік. Для цього були вжиті інституційні та організаційні заходи, зокрема розроблено та затверджено наказом від 21 березня 2024 року №181, деталізований План заходів МВС, НГУ та ЦОВВ з виконання аРНП на 2024 рік. Загальну координацію та моніторинг виконання Плану заходів покладено на Директорат стратегічного планування та європейської інтеграції.