МВС розвиває системну реабілітацію для захисників: адаптивний спорт та соціальний супровід

clock
19.04.2025 11:00

У Міністерстві внутрішніх справ України розгорнуто масштабну ініціативу з фізичної, психологічної та соціальної реабілітації. Формується цілісна система підтримки тих, хто стоїть на захисті України: нацгвардійців, прикордонників, поліцейських та рятувальників. Спорт, медична допомога, соціальні програми, працевлаштування ветеранів, підтримка родин та молоді — усе це вже впроваджується на системному рівні.

Про ключові напрями реабілітації через спорт, соціальну підтримку та повернення до активного життя — розповів заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко в інтерв’ю телеканалу "Ми — Україна".

«Люди, які захищають державу, мають отримати належну повагу та підтримку», — підкреслив Леонід Тимченко.

Спорт — як відновлення і мотивація

Усі підрозділи системи МВС — Національна поліція, Нацгвардія, ДСНС, Державна прикордонна служба — мають спортивні майданчики, які поступово переобладнують сучасним інвентарем для реабілітації та з урахуванням вимог 

Так, Міністерство у співпраці з Федерацією стронгмену України долучається до проведення понад 12 змагань по всій України упродовж 2025 року, під час яких ветерани отримують рейтингові бали й можливість представляти Україну на міжнародному рівні.

«Після участі в змаганнях наші захисники отримують рейтингові бали. Найкращі потрапляють на міжнародні турніри — це не лише реабілітація, це шлях до визнання і нових горизонтів», — розповідає Тимченко.

Програма «МВС Незламні». Реабілітація у воді: результат, який перевершив очікування

Уже 386 працівників МВС проходять фізичну реабілітацію у басейнах 11 регіонів України. Плавання — м’який спосіб відновлення, який особливо ефективний для тих, хто переніс ампутації чи має хронічні болі після поранень.

«Після відвідування басейнів у бійців зникають болі, проходять набряки, навіть фантомні болі після ампутацій. Реабілітологи самі дивуються таким результатам», — повідомляє Леонід Тимченко.

Програма «МВС Незламні» спрямована на забезпечення регулярних тренувань, під наглядом фахівців, без тиску на результат — лише з метою полегшення стану і повернення до нормального життя.

Вона продовжує розширюватися. У планах — охопити всі області, щойно дозволить безпекова ситуація. 

Крім того, в межах програми реалізуються партнерства з Run Ukraine, федераціями настільного тенісу, плавання, ветеранськими марафонами та Іграми Нескорених.

заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко на телеканалі "Ми — Україна".

Допомога для кожного — через соціального супровідника

У кожному регіоні, в кожній частині, де діє підрозділ МВС, є соціальні супровідники, які надають консультації щодо всього спектру допомоги: від реабілітації до оформлення документів, навчання дітей, виплат і медичної підтримки.

«Усі звернення опрацьовуються. Ми постійно контролюємо якість надання допомоги на місцях, та супроводжуємо кожен запит до результату», — наголосив заступник Міністра.

Повернення з полону: алгоритм допомоги

Для тих, хто повертається з полону, МВС має чіткий алгоритм:

  • первинний медогляд;

  • забезпечення одягом і засобами першої необхідності;

  • психологічна та соціальна підтримка;

  • індивідуальні програми реабілітації.

«Потрібно не лише лікувати тіло, а й повертати людину до життя. Тут важливі навіть дрібниці – мобільний телефон, речі, підтримка. Кожен має відчути підтримку державу та забезпечення базових потреб», — говорить Тимченко.

Підтримка родин

МВС створило ліцеї безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання, які діють у п’яти містах України. Там можуть навчатися діти загиблих, полонених, поранених воїнів — не лише системи МВС, а й ЗСУ.

«Ми маємо бути делікатними і турботливими до родин. Вони заслуговують на повагу не менше, ніж самі захисники», — зазначив заступник Міністра.

Ветерани стають радниками і прикладом

Унікальний приклад — Дмитро Фінашин, ветеран, призначений радником Міністра. Ветерани МВС залучаються до участі в ухваленні рішень, працюють у підрозділах поліції, ДСНС, прикордонної служби, сервісних центрах, а також у кол-центрах «112», пристосованих до потреб осіб з інвалідністю.

«Ветерани мають бути серед нас — в управлінні, в комунікації, в ухваленні рішень. Це і є повага, яка повинна стати нормою», — переконаний Тимченко.

Натхнення для майбутнього покоління

МВС створює відеоісторії про героїв, які пройшли шлях «З фронту – в Чемпіони». 

Проєкт «З фронту – в Чемпіони» – це серія історій про особисті перемоги та спортивні досягнення військовослужбовців Національної гвардії, Державної прикордонної служби та працівників Національної поліції, які внаслідок війни отримали поранення та статус учасників бойових дій.

«З фронту – в Чемпіони» – це розповіді від першої особи про українську силу, мужність та відвагу, непохитний дух, про те, як повірити в себе та після пережитого на війні стати справжнім Чемпіоном. 

На змагання разом із ветеранами запрошують курсантів, щоб вони бачили: незламність — це про силу духу.

Леонід Тимченко зазначив, що зміни, які несе війна, вимагають нових рішень. У МВС формується сучасна ветеранська політика, що охоплює не лише фізичне відновлення, а й працевлаштування, підтримку родин, освітні можливості та створення умов поваги на кожному етапі життя після фронту. МВС бачить реабілітацію як безперервний процес, що має працювати і під час війни, і після перемоги. Кожен захисник має право не лише на лікування, а й на гідне, повноцінне життя.

«Нормою має стати повага до захисника. Це беззаперечне правило. У всіх установах мають бути створені умови, щоб наші герої почувалися рівними», — підсумував заступник Міністра.

Департамент комунікації МВС

Схожі матеріали