«МВС Незламні»: як плавання допомагає захисникам відновлюватися після поранень
Сьогодні, 14 квітня, півроку з початку реалізації проєкту «МВС Незламні», ініційованого Міністерством внутрішніх справ України. Програма спрямована на фізичну та психологічну реабілітацію військовослужбовців системи МВС, рятувальників та поліцейських через водні види спорту, зокрема плавання.
Плавання — один із найефективніших методів відновлення. Воно допомагає покращити загальну фізичну форму, збільшує витривалість, зменшує біль, відновлює м’язову активність і, що надзвичайно важливо — сприяє емоційному розвантаженню та внутрішньому балансу.
Сьогодні тренування в рамках програми відбуваються в 11 містах: Київ, Рівне, Львів, Одеса, Житомир, Івано-Франківськ, Хмельницький, Кривий Ріг, Миколаїв, Харків, Славутич Київської області (для поранених з Чернігова).
За півроку реалізації:
- Проведено 423 тренування;
- Долучилося 386 захисників;
- Загалом відбулося 1640 відвідувань басейнів.
Заняття тривають від 45 хвилин до години, і проводяться з урахуванням фізичного стану кожного учасника. Індивідуальні програми, допомога тренерів у воді, спеціальне обладнання — усе спрямовано на безпечне та ефективне відновлення.
Серед професійних тренерів, які проводять заняття для бійців Сергій Фролов — заслужений майстер спорту України з плавання, багаторазовий чемпіон України, учасник трьох Олімпійських ігор.
“Перед тим, як зайти у воду, учасники обов’язково проходять розминку. Далі — індивідуальна програма в басейні. Ми поступово активізуємо ті групи м’язів, які потребують відновлення після травми. Навантаження підбираємо відповідно до характеру поранення”, — пояснює Сергій.

Особливу увагу команда приділяє учасникам із високими ампутаціями.
“Тренери заходять у воду разом з хлопцями, щоб підтримати їх. І тільки коли бачимо, що вони готові працювати самостійно, переходимо до корекції занять із борта. Найважливіше — дати людині відчути, як вона стає сильнішою”, — додає Сергій Фролов.
Одним із учасників проєкту «МВС Незламні» став Роман, боєць 12-ої бригади спеціального призначення НГУ «Азов». Під час бойових дій у лісах Кремінної та Неліпівки він зазнав тяжкого поранення. Внаслідок цього Роману ампутували обидві ноги. Попри все, він не здався. Вже чотири місяці Роман активно працює над відновленням фізичної форми. Одним із головних етапів його реабілітації стали заняття з плавання.
"Спочатку було дуже складно. У воді відчував себе нестабільно, здавалося, що тягне на дно. Але кожне тренування давало більше впевненості. Тепер я вже навчився тримати баланс і просто насолоджуюсь моментом", — ділиться Роман.
Плавання стало для нього не лише способом фізичного відновлення, а й важливою психологічною опорою.
"Мені подобається це місце, де я можу вільно себе почувати. Тут не треба контролювати кожен рух — я вільний", — додає він.
Старший фізичний терапевт Головного клінічного медичного центру МВС Іван Матяш пояснює:
“Плавання пришвидшує реабілітацію на 30–40%. У воді активізуються м’язи, покращується рухливість. Для людей з ампутаціями це критично важливо — це допомагає краще адаптуватися до протезів”.
Своїми враженнями від занять поділився Олександр з позивним “Круасан” — боєць Національної гвардії України, бригада “Хартія”. У січні 2025 року він отримав поранення на Харківському напрямку. Під час виконання бойового завдання Олександр наступив на протипіхотну міну, внаслідок чого зазнав мінно-вибухової травми. Йому ампутували ліву нижню кінцівку.
“Заняття в басейні допомагають розвивати весь комплекс м’язів і надають тілу необхідний тонус. Це надзвичайно важливо для реабілітації. Плавання у воді дає можливість працювати з тренерами — раніше я ніколи не працював з ними, і це для мене щось нове, але дуже цікаве”, — розповідає Олександр.
До кожного тренування долучається і команда підтримки. Севда Джафарова, керівниця сектору соціального захисту та супроводу постраждалих ГМКЦ МВС, постійно поруч з бійцями на тренуваннях.

“Плавання — це найоптимальніший вид спорту для наших захисників. Це активний, але безпечний процес. Вода — найкраще середовище для поступового відновлення. Тут хлопці можуть і розслабитись, і набратися внутрішньої сили”, - зазначає соціальна супровідниця.
Соціальна супровідниця одного із медичних закладів МВС Людмила Клименко зазначає, що відчувається різниця між тим, якими хлопці приходять на перше заняття і якими стають після кількох:
“Наші пацієнти стають відкритішими, розкутішими. Вони отримують справжнє задоволення від занять. Після кількох тренувань хлопці починають надихати інших приєднатися — і це найкращий доказ ефективності програми”.
25-річний військовослужбовець 3-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України «Спартан» з позивним «Арєх», який долучився до проєкту МВС «Незламні», відзначив, що під час плавання отримуєш фізичне навантаження, яке стимулює вироблення гормонів радості:
“Ці гормони заряджають тебе енергією і дарують відчуття задоволення, а це дуже важливо в процесі відновлення”.
Денис Левчук — фізичний терапевт одного з реабілітаційних центрів МВС зазначає, що гідрокінезотерапія володіє безліччю корисних властивостей, таких як зменшення болю, покращення координації рухів, рівноваги та балансу. Крім того, плавання зміцнює м’язи та покращує їхню функціональність. Деякі м’язи, які не активно працюють на суші або які зазнали атрофії, починають активно включатися в роботу під впливом води.
"Що стосується плавання, то загалом немає жодних протипоказань для занять, окрім гострої фази захворювань. Саме тому ми наполегливо рекомендуємо нашим пацієнтам активно відвідувати заняття, оскільки плавання має надзвичайно позитивний вплив на опорно-рухову систему”, - зауважив Денис Левчук.
Проєкт «МВС Незламні» продовжує масштабуватися. Завдяки розширенню географії, ще більше військовослужбовців зможуть отримати доступ до цієї надзвичайно важливої форми підтримки, яка повертає до активного життя.
Департамент комунікації МВС України