Можу з впевненістю сказати, що кожен другий громадянин України довіряє НГУ - Микола Балан
Сьогодні відзначається 7-ма річниця створення Національної гвардії України, по-справжньому потужного воєнізованого організму, який веде бойові дії, забезпечує мир та спокій на вулицях наших міст. Командувач Національної гвардії України генерал-полковник Микола Балан у інтерв’ю розповів про завдання та виклики, які поставали перед гвардійцями у 2020 році, а також поділився головними напрямками діяльності НГУ у 2021 році.
- Чи не могли б ви розказати, як сьогодні виглядає Нацгвардія та як змінився підхід до підготовки бійців?
«Система підготовки не може будуватися тільки на один період - півріччя чи рік, вона має бути розрахована на багато років. Саме з цією метою були впроваджені системи модульної підготовки особового складу та підрозділів, чітко розмежовані індивідуальна та колективна підготовки. За останні роки вона повністю змінилася: створено навчальний центр Західного ОТО, Міжнародний міжвідомчий багатопрофільний центр підготовки підрозділів (у селищі Старе, що на Київщині). Створено інститут інструкторів, якого не було до 2014-го року, розбудовано сержантський корпус, введено посади викладачів не лише у ВНЗ, зокрема в Академії НГУ, а й в усіх навчальних центрах Національної гвардії України.
Велику увагу ми приділяємо нарощуванню навчально-матеріальної та технічної бази, яка включає різноманітні тренажери та симулятори. До навчань та тренувань залучаються військовослужбовці військових та правоохоронних формувань країн-партнерів. Тільки за 2020 рік проведено 8 багатонаціональних навчань спільно із Збройними Силами України та збройними силами країн НАТО та ЄС. Це «Гвардія 2020», «Об’єднані зусилля 2020», «Rapid Trident», «Sea Breeze». У нас на постійній основі працюють військовослужбовці Об’єднаної оперативно-тактичної групи Збройних сил Канади в України (операція UNIFIER).
Система підготовки - це комплекс заходів, який не можна призупинити або розглядати як результат у короткостроковій перспективі. Це повинна бути система, розрахована на 5, 10, 15 чи 20 років із урахуванням розвитку суспільства, аналізу власного досвіду, вивчення досвіду інших країн щодо підготовки особового складу, тощо».
- Національна гвардія з перших днів на війні. Зараз НГУ бере участь в операції Об’єднаних сил. Які завдання сьогодні покладені на підрозділи Національної гвардії, які знаходяться на сході нашої держави?
«Станом на сьогодні кілька тисяч військовослужбовців Національної гвардії України виконують завдання в операції Об’єднаних сил. Якщо зазирнути на 7 років назад, то все починалося з добровольчих батальйонів, а також із кадрових військових, частин та підрозділів Національної гвардії України, які, не перебільшуючи, першими вирушили на схід держави. Деякі йшли прямо з навчальних центрів, деякі із пунктів постійної дислокації та з Майдану після короткої підготовки.
Під час проведення АТО у 2014-2015 роках, НГУ виконувала різноманітні функції. По всій лінії зіткнення розташовувались наші підрозділи, вони забезпечували рух колон, охорону та оборону важливих державних об’єктів, проводили боротьбу із незаконними збройними формуваннями, диверсійно-розвідувальними групами противника, несли службу на блокпостах та взводних опорних пунктах.
Після закінчення АТО і введення ООС, змінилося і застосування сил і засобів НГУ. Зараз кілька батальйонно-тактичних груп спільно із ЗСУ несуть службу на лінії зіткнення, у них є визначені завдання. Також гвардійці беруть участь у контрдиверсійній боротьбі, виконують завдання з охорони об’єктів критичної інфраструктури, особливо важливих державних об’єктів, здійснюють пошукові заходи. Також військовослужбовці НГУ несуть службу на контрольно-пропускних пунктах, блокпостах, проводять карантинні та розшукові заходи. Спільно із Національною поліцією, Державною прикордонною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій - заходи щодо виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів».
- 2020-й рік був важким для України та всього світу через пандемію COVID-19, крім того у нас в країні були лісові пожежі, підтоплення. Розкажіть про участь Національної гвардії у цих процесах.
«Пандемія COVID-19 стала значним викликом в усьому світі. Рік тому було введено карантинні обмеження по всій території України і, звичайно, НГУ як одна із складових сил оборони та безпеки, як включилася в боротьбу із вірусом. Національна гвардія надала для проведення обсервації свій медично-реабілітаційний центр «Нові Санжари» першим евакуйованим із міста Ухань. Були виставлені санітарно-карантинні пости. Службове навантаження на особовий значно зросло. За добу ми виставляли більше 10 000 військовослужбовців для проведення саме карантинних заходів. Крім того, до санітарної обробки вулиць на території України залучалася техніка Нацгвардії.
Окремо хотів би виділити авіацію Національної гвардії. Як тільки надходила гуманітарна допомога, доставлялися засоби захисту, дезінфекції, тести - необхідна була оперативна доставка в різні регіони країни. Літаками Нацгвардії їх переправляли в Одесу, Львів, Дніпро, Харків, а уже звідти автомобільним транспортом Нацполіції та гелікоптерами Нацгвардії доставляли до закладів охорони здоров’я.
Також ми мали інші виклики - пожежі в Чорнобильській зоні відчуження та Луганській області. Нами проводились тоді і розшукові заходи щодо пошуку причин та затримання причетних до підпалів.
Влітку 2020 року в західній Україні відбулося значне підтоплення територій, яке нанесло значну шкоду домівкам, угіддям громадян, сільському господарству. Авіація НГУ також залучалася для евакуації людей, гірсько-патрульна рота проводила пошуки людей, які ймовірно були знесені потоками води. Проводилася рятувальні операції, а також разом з ДСНС гвардійці розчищали дороги, русла річок у Івано-Франківській, Закарпатській областях, а також надавали допомогу населенню цих областей».
- Наскільки на 7 років змінилася матеріально-технічна база Національної гвардії України?
«Я наведу приклад. Якщо у 2014 році для того, щоб застосувати БТР, нам доводилося його або позичати, або терміново ремонтувати, то сьогодні з бойовими броньованими машинами особливої проблеми у нас немає. Значно розширився парк броньованих машин. Ми отримали на оснащення БТР-3Е та БТР-4Е вітчизняного виробництва. А також броньовані машини «Козак», «Варта» та «Новатор». Під стандарти НАТО вводяться нові види озброєння українського виробництва, зокрема такі як Форт, UR-10, UR-15. Це штурмові гвинтівки, пістолет-кулемети, автомати та кулемети. У 2020 році ми вже озброїли три підрозділи новими гвинтівками, які випробували у тому числі й в операції Об’єднаних сил та прийняли їх на озброєння, і вони вже планово постачаються у війська. У Національній гвардії України, введено артилерійські підрозділи, що мають на озброєнні міномети та ствольна артилерія.
Значно розширилися можливості протиповітряної оборони. Це актуально, враховуючи, що на Національну гвардію України покладені завдання щодо охорони особливо важливих державних об’єктів, а також атомних станцій.
Значно розширилися й можливості авіації. Зокрема, за рахунок програми Міністерства внутрішніх справ України щодо створення Єдиної системи авіаційної безпеки та цивільного захисту МВС України, нами прийнято на озброєння гелікоптери Airbus H-225 і вони продовжують надходити у Національну гвардію України.
Окремо хотів би виділити безпілотну авіацію. У Національній гвардії України створено ескадрильї безпілотних авіаційних комплексів. Вони використовують сучасні пристрої, які можуть працювати на великих відстанях. Їх застосовують не тільки для виконання завдань у складі операції Об’єднаних сил, а й інших регіонах України, зокрема, в гірських районах, у великих населених пунктах, сільській місцевості, лісовій місцевості, де виникає така необхідність».
- 2020 рік - перемога не лише Національної гвардії, а перемога всієї України - звільнення гвардійця Віталія Марківа. Що ви відчували, як командир, як людина, яка безпосередньо перебувала на судових засіданнях, коли Віталій був нарешті вдома?
«Якщо військовослужбовець виконує свої обов’язки і боронить країну, значить країна повинна боронити і оберігати свого військовослужбовця. Я з перших днів був впевнений, що справа Марківа - це замовна справа, яка комусь дуже вигідна, але тільки не патріотам України. В обвинуваченнях були факти, які не могли стосуватися бійця Національної гвардії України. Що стосується Віталія Марківа - це один із прикладів того, що держава дбає, піклується і відстоює свого громадянина. Жодна людина, жоден військовослужбовець не повинен нести відповідальності, якщо не доведено його вину. Якраз вину Марківа не було доведено. І восени 2020 року, коли Апеляційний суд в Мілані визнав старшого сержанта Марківа невинним, я зрозумів, що все ж таки є справедливість і неупереджене правосуддя.
Ми розуміємо, що у справі визволення Марківа значну роль відіграла держава. Це, в першу чергу, Президент України - верховний головнокомандувач Збройних Сил України. Величезну, ключову роль, відіграло Міністерство внутрішніх справ України і, зокрема, міністр Арсен Борисович Аваков. Він, я би сказав, став другим батьком для Віталія Марківа. Він майже щодня спілкувався з Віталієм, їздив на суди в Павію, в Мілан, підтримував як міністр внутрішніх справ не тільки самого Віталія, а і його сім’ю. Досить значну роль відіграли й військовослужбовці Національної гвардії України - як ті, які проходили з ним службу у 2014-2015 роках, так і решта. Вони також залучалися і до розгляду справи у судах Павії, брали участь у експериментальних дослідженнях, які проводилися слідчо-оперативними групами, давали свідчення. По всій країні на всіх контрольно-пропускних пунктах військових частин та підрозділів Національної гвардії України було розвішано банери у підтримку Марківа».
- Наскільки повернення Марківа буде мотивуючим моментом для військовослужбовців Нацгвардії?
«Це мотивуючий момент для всіх військовослужбовців України. Вони побачили, що держава не залишає своїх воїнів, а допомагає. Вирок Марківу в Апеляційному суді - основна мета держави-агресора, створити такі передумови, щоб всі військовослужбовці України відчували себе винними. Після звільнення Віталія Марківа всі зрозуміли, що ми знаємо за що ми боремося і правда за нами».
- На які зміни в Нацгвардії чекати у 2021 році?
«Зараз в НГУ завершується робота над Візією Національної гвардії України, тобто стратегією розвитку, розрахованою на 10 років з чітко визначеними основними завданнями, метою, до якої ми повинні прийти.
Нам потрібно завершити розпочату реформу у 2020 році. Мова йде про перехід на нову організаційно-штатну структуру Національної гвардії України.
У 2020 році це веж зроблено у головному органі управління НГУ, а у 2021 році на нову штатну структуру буде переведено територіальні управління та бригади. У 2021 році також буде зроблено значний акцент на професійній підготовці гвардійців, на удосконалення навчально-матеріальної та технічної бази.
В зв’язку із пандемією COVID-19, у НГУ планується збільшення кількості лабораторій для проведення тестування військовослужбовців, вдосконалити можливості лікувальних закладів НГУ.
Продовжиться несення служби з охорони громадського порядку за новою моделлю, на яку ми перейшли у 2019 році: це і забезпечення військовослужбовців body-камерами, сучасним транспортом для патрулювання».
- Чи не могли б ви розказати про рівень довіри населення до Національної гвардії України?
«Один із факторів діяльності будь-якої структури - це довіра населення. Я б вважав це основним фактором для правоохоронних структур. За результатами останнього дослідження Центру Разумкова, рівень довіри населення до Нацгвардії складає 56%. Можу з впевненістю сказати, що кожен другий громадянин України довіряє НГУ. І мені, як командувачу, дуже приємно це відзначити».
"Хотів би привітати особовий склад Національної гвардії України, ветеранів НГУ, членів сімей гвардійців, волонтерів із Днем Національної гвардії України! Принцип і девіз Національної гвардії - «честь, мужність, закон». Це завдання кожного гвардійця! Всім бажаю міцного здоров’я та мирного неба».
Департамент комунікації МВС України