У 2022 році на кордоні виявили понад 100 підроблених Covid-сертифікатів
З початку року з використанням програмного забезпечення SafeBorder прикордонники провели перевірку Covid-сертифікатів майже у 240 тисяч осіб, які прибули в Україну
Співробітники Державної прикордонної служби України задля запобігання поширенню коронавірусної інфекції продовжують здійснювати перевірку документів про негативний результат тестування або одужання від хвороби, а також Covid-сертифікатів, що підтверджують вакцинацію громадян. Для цього в пунктах пропуску на державному кордоні охоронці кордону використовують електронні пристрої з програмним забезпеченням SafeBorder.
Тільки з початку року з використанням цього програмного забезпечення прикордонники провели перевірку Covid-сертифікатів майже у 240 тисяч осіб, які прибули в Україну. В результаті перевірки виявлено 114 підроблених сертифікатів. Зазначимо, що за використання завідомо підроблених документів передбачена кримінальна відповідальність за ч. 4 ст. 358 ККУ «Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів».
Нагадаємо, Державна прикордонна служба України розпочала застосовувати електронну перевірку Covid-сертифікатів, що підтверджують вакцинацію громадян, ще наприкінці серпня минулого року. Це стало можливим завдяки спільній роботі Міністерства охорони здоров’я, Міністерства цифрової трансформації, Міністерства внутрішніх справ та Держприкордонслужби на виконання рішень Уряду України. Зрештою, прикордонники отримали електронні пристрої з програмним забезпеченням SafeBorder. Воно передбачає можливість автоматизованої перевірки чинності документа та його приналежності відповідній особі під час перетинання кордону України. Кожен Covid-сертифікат має унікальний електронний ідентифікатор та QR-код.
Для здійснення перевірки прикордонники сканують приладом QR-код наданого громадянами сертифікату та отримують на екрані електронного пристрою підтвердження статусу документа.
На сьогодні до довірчої мережі цифрових Covid-сертифікатів під’єднані десятки країн, серед яких як країни ЄС, так і ті, які не є його членами.
Варто зазначити, що програмне забезпечення постійно оновлюється в залежності від розширення списку країн чи доопрацювань для покращення роботи системи.
Вкотре наголошуємо, що не варто використовувати підроблені сертифікати як на в’їзд в Україну, так і для поїздки за кордон. Якщо таку фальшивку виявлять правоохоронці країни прямування, то порушники також нестимуть відповідальність, згідно з законодавством тієї країни, до якої прямують.
Державна прикордонна служба України