Протидія незаконному обігу зброї: МВС презентувало звіт про міжнародне співробітництво

clock
30.04.2025 11:00

Під час експертного обговорення «Спільні заходи щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні», що було організовано МВС та ОБСЄ, представники відомства презентували детальний звіт про реалізовані програми міжнародного співробітництва. Доповідачами виступили заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв, заступник Голови Національної поліції України-начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов та заступник Голови Державної прикордонної служби України Вадим Ченчик. Свої доповіді також представили Директор Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України Денис Райков, заступник директора з операційної діяльності Секретаріату ОБСЄ Шон ДеКалуве та Координатор Європейської мультидисциплінарної платформи проти злочинних загроз (EMPACT) Адріана Марія Тостон Діес.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв повідомив, що аналітики та експерти визначають незаконний обіг зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні, як одну із найбільших загроз для безпеки України та європейських країн. Саме тому протидія таким злочинам є пріоритетом у роботі всіх правоохоронних органів в Україні під час війни та у повоєнний період. 

Міжнародне співробітництво МВС сфері протидії незаконному обігу зброї значно активізувалась із ініціативи представника Європейського Союзу з закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля та Комісара ЄС із внутрішніх справ Ілви Йоханссон, які запропонували українській стороні 11 кроків. Ці пропозиції були інтегровані у спільний план дій правоохоронних органів в Україні. Одним із базових та головних заходів цього плану –  створення Координаційного центру з питань протидії незаконному обігу зброї та Контактного пункту.

«Координаційний центр з питань протидії незаконному обігу зброї діє під головуванням Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка, до його складу входять представники всіх правоохоронних органів та інших державних структур. Це політичний та безпековий майданчик, на базі якого напрацьовуються стратегічні рішення у цій сфері. При Координаційному центрі працює Контактний пункт, який забезпечує цілодобову міжвідомчу взаємодію з правоохоронними органами і підрозділами сил безпеки та оборони. Він здійснює постійний моніторинг, аналіз та прогноз безпекової ситуації в Україні. На підставі цієї інформації Координаційним центром ухвалюються важливі безпекові рішення», - зазначив заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв.

Він зауважив, що до міжнародної діяльності МВС входить співпраця з авторитетними організаціями. Зокрема:

- інформаційна взаємодія та обмін даними з Інтерполом та Європолом про вилучену, знайдену, добровільно здану, втрачену чи викрадену зброю;

- спільні операції та навчання з EMPACT;

- співпраця з CEPOL: підвищення кваліфікації та тренінги у сфері виявлення та протидії поширенню зброї;

- співпраця з FRONTEX: готується проєкт угоди між Україною та ЄС щодо спільної діяльності, спільні навчання з протидії нелегальному перетину кордону з ЄС, підвищення технічної спроможності Державної прикордонної служби;

- SEESAC  надає експертну підтримку в розробці «Дорожньої карти протидії незаконному обігу зброї», організовує навчання та тренінги, допомагає  розвивати контактний пункт

- співпраця з ООН: удосконалення Єдиного реєстру зброї, впровадження системи балістичної ідентифікації, посилення аналітичної спроможності Контактного пункту;

- спільний проєкт з ОБСЄ з підтримки держави у боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин в усіх його проявах.

Заступник Голови Національної поліції України-начальник кримінальної поліції Андрій Нєбитов під час своєї доповіді зауважив, що через збройну агресію в Україні в рази збільшилася кількість вогнепальної зброї в незаконному обігу. У зв’язку з цим поліція проводить оперативні заходи щодо перекриття каналів поширення нелегальної зброї та посилено здійснює перевірки на блок-постах у прифронтовій зоні:

«Ми вживаємо всіх можливих заходів з протидії поширенню нелегальної зброї на території України та потрапляння її за кордон. Для цього Національна поліція України також співпрацює з міжнародними партнерами, зокрема, з ОБСЄ, КМЄС в Україні, Європолом та Інтерполом, FRONTEX, EMPACT та іншими авторитетними міжнародними організаціями».

Він зауважив, що в планах Нацполіції наступні заходи з міжнародного співробітництва:

  • розширення використання бази даних IARMS;
  • забезпечення обміну інформацією про вилучену з незаконного обігу вогнепальну зброю;
  • обмін балістичною інформацією;
  • маркування зброї за міжнародними стандартами;
  • створення системи оперативного обміну інформацією;
  • використання IT-аналітики для виявлення загроз і прогнозування ризиків;
  • продовження та розширення участі у міжнародних операціях.

Заступник Голови Державної прикордонної служби України Вадим Ченчик під час своєї доповіді наголосив, що ДПСУ впроваджує системні заходи щодо недопущення потрапляння нелегальної зброї, боєприпасів та вибухівки за кордон. Ця робота також передбачає обмін даними та узгоджених спільних операцій з міжнародними партнерами. Ці заходи допомагають зберігати ситуацію на кордоні контрольованою.

Заступник директора з операційної діяльності Секретаріату ОБСЄ Шон Де Калуве подякував МВС за співпрацю в організації заходу та наголосив, що ОБСЄ дуже цінує зусилля України щодо підтримки суворого контролю над обігом стрілецької зброї, легкого озброєння та боєприпасів. Він зауважив, що основним завданням для правоохоронних органів в Україні є збір необхідних ресурсів для посилення можливостей запобігання, виявлення та розслідування злочинів. Також у цій сфері важливі законодавчі реформи, посилена координація та міжвідомча співпраця. Він позитивно відзначив прийняття закону про декларування зброї в Україні, відкриття та функціонування Координаційного центру та Контактного пункту. Важливими пріоритетами для подальшої діяльності у цій сфері Шон Де Калуве вважає роботу над гармонізацією українського законодавства з європейським, розробку національної стратегії та плану дій щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні.

Координатор Європейської мультидисциплінарної платформи проти злочинних загроз (EMPACT) Адріана Марія Тостон Діес зауважила, що незаконний обіг зброї – це спільний виклик, як для України, так і держав-членів ЄС. Серед актуальних загроз для регіону вона також відзначила розвиток високих технологій, такі як 3D-друк, виготовлення саморобної вогнепальної зброї, використання різних видів дронів. У своїй доповіді Адріана Марія Тостон Діес розповіла про проведену роботу та окреслила подальші плани EMPACT. Вона також відзначила ефективну роботу Координаційного центру з питань протидії незаконному обігу зброї і Контактного пункту.

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали