МВС та SEESAC узгодили спільні заходи із протидії нелегальному обігу зброї

clock
18.04.2025 10:40

Заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв провів онлайн-зустріч із Головою Координаційного інформаційного центру Південно-Східної та Східної Європи з контролю за стрілецькою зброєю та легкими озброєннями (SEESAC) Бояною Балон. Захід відбувся за ініціативи керівництва SEESAC, його метою стало узгодження спільних заходів щодо протидії  нелегальному обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, боєприпасів до неї та вибухівки в Україні та європейських країнах.

Мета зустрічі

У зустрічі зі сторони МВС взяли участь директор Департаменту взаємодії з Національною поліцією України МВС Микола Грінцов, директор Департаменту міжнародних зв’язків МВС Павло Касап та начальник Департаменту карного розшуку Національної поліції України Вадим Дзюбинський. SEESAC, окрім Бояни Балон, представили Головний технічний радник SEESAC Ален Лапон, спеціаліст регіонального співробітництва SEESAC Юліана Бузі, експерт з контролю над легким озброєнням та стрілецькою зброєю SEESAC Мартін ван дер Мей.

Олексій Сергєєв від імені Міністерства внутрішніх справ України подякував Координаційному інформаційному центру Південно-Східної та Східної Європи з контролю за стрілецькою зброєю та легкими озброєннями (SEESAC) за ініціативу в організації зустрічі. А  також за налагоджену плідну співпрацю, отриману допомогу та загалом послідовну підтримку SEESAC у реалізації проєктів із протидії нелегальному обігу вогнепальної зброї та вибухових речовин.

«Для МВС, Національної поліції та Державної прикордонної служби незмінним пріоритетом є робота із протидії нелегальному обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, боєприпасів до неї та вибухівки. У цьому напрямку ведеться постійна аналітична, законотворча, оперативна та слідча робота. Наші фахівці та експерти розробляють заходи на короткостроковий та довгостроковий періоди, оскільки цей напрямок є пріоритетним в державній політиці та в роботі правоохоронців із протидії злочинності. Ми зацікавлені у подальшій тісній співпраці із SEESAC, щоби спільно напрацювати ефективні законодавчі ініціативи, які б відповідали європейським стандартам», - зазначив Олексій Сергєєв та наголосив, що для МВС є важливим й надалі отримувати консультації та технічну допомогу від SEESAC. 

Пріоритети співробітництва

Заступник Міністра окреслив чотири напрямки, в яких МВС зацікавлено співпрацювати із SEESAC. Це, зокрема:

  • надання експертної підтримки від SEESAC з питань розробки «дорожньої карти» (загальнодержавного плану дій) з протидії незаконному обігу зброї в Україні. Наразі над проєктом «дорожньої карти» працюють всі правоохоронні органи та інші дотичні до цього напрямку державні установи. 

  • Розвиток Контактного пункту, який цілодобово працює при Координаційному центрі із протидії незаконному обігу зброї. МВС зацікавлено у подальшому навчанні фахівців та обміні досвідом із експертами таких підрозділів у Південно-Східній та Східній Європі у напрямі виявлення нелегальної вогнепальної зброї. 

  • Законотворча діяльність: залучення фахівців SEESAC до опрацювання проєкту Закону України «Про право на цивільну вогнепальну зброю», а також підзаконних нормативно-правових актів. Допомога експертів SEESAC до приведення законодавства України у сфері обігу цивільної вогнепальної зброї у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу у зв’язку з євроінтеграцією.

  • Технічна допомога для Координаційного центру із протидії незаконному обігу зброї та Контактного пункту, органів досудового розслідування та оперативних підрозділів Нацполіції для виявлення прихованого переміщення вогнепальної зброї, боєприпасів та вибухівки.

Результати декларування та робота над вилученням нелегальної зброї 

Начальник Департаменту карного розшуку Національної поліції України Вадим Дзюбинський під час зустрічі повідомив міжнародних партнерів, що Закон України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю, який вступив у дію 25 листопада 2024 року, а також відповідна комунікаційна кампанія МВС дає позитивні результати. Наразі понад 6 тис одиниць вогнепальної зброї задекларовано цивільними особами. Також він розповів, що наразі у Верховній Раді розглядається законопроєкт із посилення відповідальності за незаконний обіг зброї, боєприпасів та вибухівки. 

Вадим Дзюбинський повідомив про оперативні заходи українських правоохоронців щодо вилучення нелегальної зброї у громадян та наголосив на необхідності посилити технічне забезпечення блок-постів для її виявлення:

«Ми щоденно вживаємо усіх можливих заходів для зменшення таких ризиків. Саме тому наголошуємо на необхідності відповідного технічного оснащення стаціонарних та мобільних блок-постів, на яких виявляються факти незаконного обігу зброї. Чим більше зброї ми будемо вилучати в прифронтових регіонах, тим менше загроза її поширенню по всій території України та за її межі».

Узгоджені заходи

Голова SEESAC Бояна Балон у свою чергу подякувала українським колегам за налагоджену співпрацю та відзначила успіхи підрозділів МВС у протидії поширенню нелегальної зброї за кордон. 

Вона запевнила у продовженні співробітництва з відомством, що передбачатиме:

- консультації та пропозиції до проєкту «дорожньої карти» з протидії незаконному обігу зброї в Україні; 

- підтримку Контактного пункту, організація тренінгів для аналітиків та правоохоронців, участь представників підрозділів МВС у регіональних заходах SEESAC;

- технічну підтримку: надання комп’ютерного обладнання та відповідного програмного забезпечення; 

- експертну допомогу у розробці українського законодавства та адаптації його до вимог Європейського Союзу. 

Представники SEESAC у процесі зустрічі також розповіли українській делегації про ефективні кейси та практики із протидії обігу вогнепальної зброї, які були запроваджені країнами Західних Балкан. 

Нещодавно заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій Сергєєв узяв участь у восьмому засіданні Комітету асоціації Україна - ЄС.

Департамент комунікації МВС

Схожі матеріали