МВС PROважливе: як ворог та шахраї полюють на рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

clock
04.02.2025 14:00

Із початку 2024 року до Кіберполіції надійшло близько 150 звернень від рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Ворожі спецслужби та шахраї застосовують небезпечні методи впливу на громадян, які втратили зв'язок із рідними. У цій публікації розповідаємо про види маніпуляцій, канали комунікації злодіїв з жертвою, а також про правила безпеки, яких необхідно дотримуватися, щоби не стати потерпілим від таких злочинів. 

Ворог та шахраї використовують вразливість рідних та їхнє бажання дізнатися бодай якусь інформацію про долю рідної особи, яка зникла безвісти. Вони знають, що людина в такому емоційному стані готова піти на великі жертви заради можливості відновити контакт з близькою людиною. 

Що може вимагати шахрай

  1. Гроші, неіснуючі борги. Шахраї знають, що рідні зниклих безвісти військових можуть отримувати від держави немалі суми соціальних виплат, у тому числі «бойові виплати», які складають від 30 тис. грн до 100 тис. грн. Для цього вони можуть просити обміняти інформацію про місцезнаходження родича на велику суму грошей. Також злодії можуть вимагати у жертви неіснуючі борги. 
  2. Банківські реквізити, персональні дані. Шахрай може вимагати доступ до банківських реквізитів зниклого захисника або рідних, щоби мати доступ до його соціальних виплат. Також шахрая можуть цікавити дані військовослужбовців (ПІБ, підрозділ, звання, статус), банківські реквізити. Вони зазвичай просять надіслати фото документів та інші особисті дані.
  3. Вербування. В зоні особливої уваги шпигуна – рідні осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, які працюють у державних закладах, підприємствах критичної інфраструктури, воєнної промисловості, фінансових установах, IT-компаніях тощо. Вони можуть вербувати рідних для вивідування державної таємниці або іншої важливої для держави інформації.
  4. Інформація для ворога. Найчастіше за нею звертаються агенти ворожих спецслужб. Це може бути, наприклад, вимога про надання місць дислокації військових об’єктів,  критичної інфраструктури, державних закладів, підприємств воєнної промисловості, фінансових установ, торгово-розважальних комплексів тощо.
  5. Участь у проросійських мітингах. Представники ворожих спецслужб можуть пропонувати або змушувати рідних брати участь у мітингах, які дестабілізуватимуть ситуацію в країні, в обмін на бодай якусь інформацію про зниклу особу. 
  6. Візуальні матеріали інтимного характеру. Шахраї можуть пропонувати інформацію про зниклого в обмін на фото-, відео контент інтимного характеру. Далі ці матеріали шахрай може використовувати як предмет шантажу для рідних військовослужбовців.

 

Як шахраї встановлюють контакт із жертвою

  1. Соцмережі та месенджери. Дуже часто рідні захисників самі розповсюджують у соціальних мережах фотографії зниклої особи та публікують свої контакти для зв’язку. Такі дії провокують шахраїв та ворога на взаємодію з родинами військовослужбовців. 
  2. Телефонний зв’язок.
  3. Особисте спілкування. Місцями «знайомства» злодія з жертвою можуть бути публічні заходи (конференції, семінари тощо), неформальні зустрічі, мітинги та вуличні акції (особливо на підтримку військовополонених та зниклих безвісти). Шпигуни також встановлюють контакти, використовуючи міжнародні заходи (наприклад, конференції або семінари), через неформальні зустрічі.

 

Як представиться шахрай 

У телефонній, приватній розмові або в переписці у месенджерах шахрай або агент ворожої спецслужби може представитися волонтером, журналістом, працівником авторитетної міжнародної гуманітарної організації (наприклад, працівником Червоного Хреста), правоохоронцем, дипломатом, держслужбовцем тощо.

Як захистити себе від шахраїв: рекомендації Кіберполіції

  1. Перевіряйте джерела інформації. Завжди уточнюйте, хто саме пропонує допомогу. Використовуйте лише офіційні ресурси, зокрема сайти державних органів або перевірені організації, які займаються питаннями звільнення військовополонених.
  2. Захищайте особисті дані. Не передавайте конфіденційну інформацію незнайомцям, уникайте розкриття персональних даних у соціальних мережах, навіть у приватних повідомленнях.
  3. Будьте обачними з підозрілими пропозиціями. Остерігайтеся фінансових запитів, пов’язаних зі звільненням чи пошуком зниклих осіб. Державні органи та офіційні волонтерські організації не стягують оплату за інформацію чи допомогу.
  4. У разі підозри на шахрайство звертайтеся до Кіберполіції онлайн через електронне звернення. Також можна звернутися до найближчого відділу Нацполіції або зателефонувати за номерами 112, 102. 
  5. Для передачі інформації про потрапляння близької людини в полон або здачі біологічних зразків ДНК-профілю можна звернутися до Нацполіції.

 

Нагадуємо, в рубриці «МВС PROважливе» ми надаємо корисну інформацію для громадян про заходи безпеки в умовах воєнного часу, алгоритми дій в разі надзвичайних ситуацій, необхідні контакти та напрями діяльності відомчих підрозділів –  Нацполіції, ДСНС, Головного сервісного центру, Державної міграційної служби, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин тощо. 

В попередньому матеріалі рубрики «МВС PROважливе» ми детально розповідали про дії, які необхідно здійснити, якщо особа зникла безвісти за особливих обставин. 

Будьте уважними, бережіть себе та близьких!

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали