“Контроль за обігом зброї – один з ключових аспектів забезпечення безпеки в Україні”, – Богдан Драп’ятий під час експертного обговорення

clock
29.04.2025 11:00

За участю Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка та Спеціального представника Головування ОБСЄ – Координатора проєктів в Україні, Посла Петра Мареша, відбулося експертне обговорення на тему «Спільні заходи щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні», організоване МВС у партнерстві з ОБСЄ.

Під час експертного обговорення учасники в першому тематичному блоці обговорили питання декларування зброї, досвід України та перші результати. Зокрема, йшлося про унікальний досвід України в декларуванні знайденої зброї, законодавче врегулювання обігу цивільної зброї, а також розробку національної стратегії та плану дій щодо контролю за зброєю, боєприпасами та вибухонебезпечними речовинами.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий зазначив, що законодавче питання врегулювання обігу зброї є одним із ключових аспектів у будівництві державної архітектури. З початку повномасштабної війни Міністерство внутрішніх справ України спільно з Верховною Радою України оперативно відреагували на загрозу, що виникла, і вже в перші дні війни розробили проєкт закону, який надає цивільним особам право захищати нашу державу.

На початку березня 2022 року був прийнятий Закон про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України, який надав право органам державної влади видавати громадянам зброю для відсічі збройної агресії Росії. Відповідно до положень закону, громадяни, які беруть участь у захисті країни, не підлягають кримінальній відповідальності за спробу відсічі агресії.

“Цей законопроєкт був ініційований для зміцнення обороноздатності країни та деморалізації ворога. Протягом перших років повномасштабної війни були вжиті заходи, що надали можливість громадянам отримувати вогнепальну зброю, а також добровільно здавати її до правоохоронних органів, а на період воєнного стану — задекларувати”, - зазначив Богдан Драп’ятий.

Він також нагадав, що стаття 263 Кримінального кодексу України на початку повномасштабної війни була змінена таким чином, щоб особа не несла кримінальної відповідальності у випадку, якщо вона добровільно здала зброю. Внаслідок чого цивільні особи щороку добровільно здають близько 1 000 одиниць незареєстрованої зброї.

Заступник Міністра внутрішніх справ зазначив, що наступним системним етапом є ухвалення базового проєкту Закону «Про право на цивільну вогнепальну зброю» реєстр. № 5708. Важливо, щоб порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної зброї було врегульовано на рівні закону, а не підзаконного акта.

“Міністерство внутрішніх справ відстоює позицію, що питання обігу вогнепальної зброї має бути врегульоване на законодавчому рівні, а не підзаконного акта”, - зауважив Богдан Драп’ятий.

Щодо результатів застосування закону щодо декларування зброї цивільними особами, то за п’ять місяців дії закону (з 25.11.2024), до Національної поліції звернулися понад 6 000 осіб, які задекларували майже 7 000 одиниць вогнепальної зброї та понад 2,5 мільйона одиниць боєприпасів. 

Найбільшою кількістю звернень осіб щодо декларування вогнепальної зброї та боєприпасів до неї на сьогодні відзначаються: м. Київ, Донецька, Запорізька та Харківська області. Частина громадян добровільно здає знайдену зброю, не бажаючи залишати її у себе.

Голова Національної поліції України Іван Вигівський розповів, що Нацполіція, попри всі складнощі та ризики, долає виклики всередині країни й перешкоджає спробам контрабанди зброї та боєприпасів за кордон.

"Наша країна є першою у світі, яка впровадила механізм декларування зброї в умовах активних бойових дій. Так, пів року тому вступив у дію Закон № 3899-IX «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України» щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю». Це заклало правову основу для непритягнення особи до відповідальності за зберігання зброї без відповідного дозволу, а також посилило механізм контролю за обігом зброї, що є вкрай важливим не лише в період воєнного стану, а й у мирний час", - зазначив Іван Вигівський.

Департамент комунікації МВС України

 

Схожі матеріали