Кількість правопорушень з використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та боєприпасів на третьому році війни збільшилася у 42 рази

clock
26.11.2024 11:00

Заступник Міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко в коментарях до статті «Озброєні легально: як цивільним задекларувати незареєстровану зброю», яку підготувало інформаційне агенство “Інтерфакс -Україна”, озвучив основні дані щодо кількості  злочинів, вчинених з використанням вогнепальної зброї, вибухових речовин та боєприпасів з початку повномасштабного вторгнення. Він також розповів, для чого в Україні з 25 листопада було запроваджено добровільне декларування зброї цивільними особами.

Зокрема, у статті «Озброєні легально: як цивільним задекларувати незареєстровану зброю» Леонід Тимченко зазначив:

"В 2021 році було зареєстровано 273 таких злочинів, в 2022 році кількість цих злочинів збільшилася у понад в 4,6 рази – 1 тис. 267, в 2023 році ця цифра становила 11 тис. 186. Станом на сьогодні за неповний 2024 рік вже зареєстровано 11 тис. 489 таких злочинів".

У матеріалі  наголошено, що до лютого 2022 року випадків про знайдену зброю було небагато, оскільки бойові дії локалізувалися на сході України. Від початку повномасштабного російського вторгнення зброя і боєприпаси навіть в умовно мирних містах стали реаліями країни у війні.

"Ситуація потребувала докорінного змінення в плані законодавства, чіткого законного алгоритму дій громадянина. Якщо я живу в країні, яка воює, бажано, щоб у мене була зброя, аби захистити свою домівку і сім'ю від окупанта", - розповів заступник Міністра.  

Він зауважив, що над розробкою закону щодо декларування вогнепальної зброї, який набрав чинності 25 листопада, працювали скрупульозно, було багато чутливих та спірних моментів. Законодавці дійшли консенсусу - тієї норми, яка з юридичної точки зору влаштовує всіх, - всі елементи складені в єдине ціле і прописані в законі.

При цьому Леонід Тимченко нагадав, що і до повномасштабної війни в Україні чітко регламентувалося зберігання вогнепальної зброї, її перевезення, використання на полюванні.

"Зараз ситуація набагато складніша. Всі ми перетворилися з людей, які їздять на полювання, у людей, які або вже брали участь у бойових діях, або готуються брати в них участь, або відчувають, що така ситуація може статися в будь-який момент", - підкреслив він.

Наявність великої кількості зброї на руках у людей –  це велика відповідальність, саме для того, за словами Леоніда Тимченка, необхідно витримувати баланс:

«З одного боку у нас є розуміння, що людям потрібна зброя, її дійсно багато, а з іншого боку маємо контролювати цю зброю і створити для людей такі умови, за яких вони не будуть безпричинно застосовувати вогнепальну зброю".

Він підкреслив, що криміналітет завжди прагнув мати зброю на руках. Тому є принципова різниця між зброєю, яку використовують у злочинних цілях, і тією, яка має захищати від російського окупанта.

“Підрозділи Нацполіції розуміють, яким чином працювати, щоб отримувати інформацію про місця зберігання зброї, про осіб, які здійснюють продаж зброї. Проводимо всі необхідні оперативно-розшукові заходи, щоб встановити місця зберігання такої зброї, притягнути осіб до кримінальної відповідальності", - розповів заступник Міністра.

Він наголосив, що метою декларування зброї є безпека громадян та дотримання законодавства:

«Ми даємо громадянам можливість самим проінформувати нас, задекларувати зброю  та уникнути кримінальної відповідальності".

У статті «Озброєні легально: як цивільним задекларувати незареєстровану зброю» Леонід Тимченко також розповів про Закон № 3899-IX, безпечне зберігання задекларованої зброї, стан наповнення Єдиного реєстру зброї та заходи протидії потраплянню нелегальної зброї до сусідніх країн.

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали