Катерина Павліченко: Ми надаємо повний комплекс допомоги працівникам МВС: соціально-психологічний, медичний супровід та реабілітацію
У рамках впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді Оленою Зеленською, триває Форум ментального здоров’я «Стійкість людини – стійкість системи». Заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко взяла участь в обговореннях і повідомила про основні напрацювання відомства: реалізацію програм «Mental Tutor» і «Пункт психологічних практик», розвиток реабілітаційних центрів та Центру ментального здоров’я для комплексного відновлення працівників, а також надання поліцейськими та рятувальниками першої психологічної допомоги постраждалим під час надзвичайних ситуацій. Як зазначила заступниця Міністра, «наша головна мета – відновити та залишити працівників у системі МВС».
Перша леді України Олена Зеленська у Києві відкрила форум «Стійкість людини – стійкість системи». Захід організували в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яку ініціювала дружина Президента.
«Лише ви, ті, хто безпосередньо створює нашу програму на всіх рівнях, знаєте, як допомогти пацієнту, коли фахівець перебуває в тих самих екстремальних умовах – під обстрілами, у постійній невизначеності, у стресі. Як створити послугу з ментального здоров’я там, де вона раніше видавалася неможливою» - зазначила перша леді.
Також вона додала, що, зокрема, 89 % особового складу МВС пройшло навчання з першої психологічної допомоги.
Люди, які стоять за безпекою
Під час заходу заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко зауважила, що безпека не існує як самостійне явище - це середовище, створене людьми, які, попри власні переживання, забезпечують спокій іншим.
«Національна поліція та ДСНС першими приїжджають на місце надзвичайної ситуації. Вони фіксують воєнні злочини росії, рятують людей з-під завалів, надають екстрену допомогу. На місцях надзвичайних подій обов’язково працюють психологи ДСНС та НПУ для надання екстреної психологічної допомоги. Наші фахівці чітко знають, що потрібно робити. Бо користуються алгоритмом надання екстреної психологічної допомоги постраждалим від російської агресії. Ці інструкції постійно вдосконалюються, зважаючи на досвід та нові виклики», - заявила заступниця Міністра.
Вона підкреслила, що військовослужбовці та працівники великої системи Міністерства внутрішніх справ щодня стоять на захисті країни та громадян:
«У них різна форма, але одне покликання – допомагати та захищати. І важливо в цей непростий час за формою бачити людину. Яка також стомлюється. Яка отримує поранення. Сама потребує підтримки. Завдання керівництва відомства - забезпечити підпорядкований особовий склад якісною допомогою та відновленням. Від цього напряму залежить ефективність роботи та якість виконання завдань».
Система соціальної, медичної та психологічної допомоги
Катерина Павліченко зауважила, що підтримки та відновлення особливо потребують бійці та працівники, які цілодобово, без вихідних та під обстрілами служать безпосередньо в зоні бойових дій або в прифронтових регіонах.
«Коли мова йде про відносно спокійне життя в тилових містах, потрібно пам’ятати тих, хто створює цей безпечний простір. Психологічна стійкість цих людей прямо пов’язана з мотивацією та бажанням працювати. Тому ми забезпечуємо повний комплекс допомоги: соціально-психологічний, медичний супровід та реабілітацію. І, зокрема, розвиваємо психологічну службу, відомчу медицину, підвищуємо кваліфікований рівень наших фахівців», - повідомив вона.
За словами Катерини Павліченко, у відомстві застосовуються сучасні підходи в психологічній реабілітації співробітників. Зокрема, реалізовуються провідні проєкти з ментального здоров’я «Mental tutor» та «Пункт психологічних практик».
В рамках проєкту «Mental tutor» окремо відібрали та навчили психологів, які стали наставниками з ментального здоров’я – ментал тьюторами:
«Наразі в системі МВС працюють 250 ментал-тьюторів, вони надають фахову психологічну та психотерапевтичну допомогу співробітникам відомства та їхнім сім’ям. Також у межах проєкту Mental tutor займаємося підвищенням професійної майстерності психологів МВС в роботі з травмою, формуємо спільноту, яка чітко орієнтована на покращення психологічного стану постраждалих».
Ще один проєкт, які запровадили психологи системи МВС – це Пункт психологічних практик. Він містить низку активностей, спрямованих на психосоціальну підтримку бійців. Психологи Нацгвардії, Державної прикордонної служби, Нацполіції та ДСНС проводять виїзні сесії, діляться найдієвішими практиками, які допомагають боротись зі стресом, значно покращують самопочуття.
«Проєкт «Пункт психологічних практик» реалізується у 20-ти регіонах країни і протягом цього року охопив тисячі працівників системи МВС. Фахівці у рамках цих пунктів систематично працюють з постраждалими на базі медичних реабілітаційних центрів, госпіталів, поєднуючи лікування і відновлення фізичного та ментального здоров’я. Це формат, коли в об’єднанні фахівців створюється єдиний інструмент відновлення, який виправдав себе і показує ефективні результати», - сказала заступниця Міністра МВС.
Медико-психологічна реабілітація: центри, які повертають до життя
Реабілітаційні центри системи МВС – ще один рівень підтримки та відновлення ментального здоров’я. Вони працюють на повну потужність, розбудовуються комплекси психологічної реабілітації, впроваджуються психотерапевтичні групи. Наразі у сфері управління МВС функціонує 6 МРЦ, у яких проходять медико-психологічну реабілітацію нацгвардійці, поліцейські, рятувальники, прикордонники.
Психолого-психіатричну допомогу в МВС надають майже сотня лікарів-психіатрів, психотерапевтів, психофізіологів та більш як 100 медичних психологів.
Катерини Павліченко зауважила, що МВС тісно співпрацює з міжнародними партнерами у питаннях розбудови системи із надання спеціалізованої психологічної допомоги та відновлення ментального здоров’я:
Вона розповіла, що наразі в МВС реалізовується амбітний проєкт – Центр ментального здоров’я МВС. На базі відомчого реабілітаційного медичного центру, де працюють мультидисциплінарні команди для комплексної фізичної та психологічної реабілітації військовослужбовців, які повернулися з фронту. Психологи, соціальні працівники, медичний персонал – всі знання та навички вузькопрофільних спеціалістів об’єднуються, щоби відновити наших захисників.
Важливим завданням для відомства є підбір та навчання персоналу.
«Від фахівців залежить якість наданої допомоги, а далі – ефективність реабілітації постраждалого та повернення його у стрій. Саме тому на базі Головного медичного клінічного госпіталю МВС з липня почала працювати кафедра психіатрії Національного медичного університету імені Богомольця. Наразі близько 40 студентів проходять в госпіталі практику. З лютого очікуємо щонайменше 20 інтернів у супроводі науковців для проходження інтернатури», - повідомила заступниця Міністра.
Вона наголосила, що з особовим складом працюють не лише за наслідками. Психологи проводять практики з бійцями, яких готують до виїзду в зону бойових дій. У бойових підрозділах теж є психологи, багато хто з них перебувають з бійцями в одних окопах.
«В системі МВС ми забезпечуємо повний цикл надання психологічних послуг від моменту прийняття на службу – до подолання наслідків бойових травм та надання комплексної допомоги, соціально-психологічної реабілітації та супроводу. Наша головна мета – відновити та залишити працівників в системі МВС», - заявила Катерина Павліченко.
Кампанія «Будь другом. Собі теж»
Ще одна важлива ініціатива, яку підтримує МВС України - це кампанія «Будь другом. Собі теж». Вона є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» і розкриває питання стигматизації звернення за психологічною допомогою, зокрема серед чоловіків.
«Традиційно в нашому суспільстві мужність асоціюється з відсутністю емоційних труднощів. Але ми працюємо над зміною цієї стереотипної уяви. Ця кампанія покликана зламати бар'єри і заохочувати чоловіків звертатися за допомогою, коли це необхідно. Важливо розуміти, що відновлення України після війни починається з кожного з нас. І кожен має турбуватися про власне ментальне здоров’я так само, які про фізичне. Це умова для відновлення країни, бо людський потенціал завжди важить набагато більше, ніж інфраструктура», - наголосила заступниця Міністра.
Під час форуму були вручені сертифікати, зокрема представницям системи МВС, які підтверджують їхню участь у впровадженні Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Департамент комунікації МВС України