Дмитро Фінашин про прірву між ветеранами у суспільстві, комунікацію і підтримку в інтерв’ю “Ми-Україна”

clock
08.04.2025 09:30

Радник Міністра внутрішніх справ з питань ветеранської політики Дмитро Фінашин у відвертому інтерв’ю телеканалу “Ми-Україна” розповів про головні помилки цивільних у спілкуванні з ветеранами, важливість підтримки та чому правильна комунікація — це навичка, яку варто опанувати кожному.

Прірва між ветеранами і суспільством

Як пояснив Дмитро Фінашин після повернення з війни багато ветеранів відчувають відчуження, адже вони змінюються — ментально, емоційно, фізично. Цивільним людям складно зрозуміти пережите, що створює бар’єр у спілкуванні.

“Це вже інші люди. І ця прірва існує, бо суспільство не завжди розуміє, через що вони пройшли”, – пояснює радник Міністра внутрішніх справ України з питань ветеранської політики.

● Найпоширеніші помилки у спілкуванні 

Суспільство має не лише виявляти подяку, а й активно сприяти соціальній адаптації військових, адже їхній досвід і відвага є невід’ємною частиною нашої історії та майбутнього. Саме тому комунікація грає основну роль між ветеранами та цивільними. За словами Дмитра Фінашина, не варто намагатися зцілити душу порадами чи співчуттям. Також травматичними можуть бути нав’язливі запитання: «А ти когось убив?» чи «Що бачив на війні?».

Радник Міністра внутрішніх справ з питань ветеранської політики зазначає, що ветеран, якщо захоче щось розповісти, то зробить не самостійно, тож не варто лізти в душу людині.

● Жалість принижує, а не підтримує

Дмитро Фінашин зауважив, що беззаперечно кожен українець вимушено став жертвою російської агресії, однак для ветеранів жалість може бути образливою та недоречною. Для того, аби підтримати людей, які повернулись з війни – починайте розмову з нейтральних тем, будьте терплячими, не нав’язуйте допомогу. 

● Спілкування в побуті

Не уникайте ветеранів у громадському просторі — посміхніться, привітайтеся, подякуйте просто і щиро. Достатньо сказати «Дякую за службу» чи прикласти руку до серця. Цей жест — достатньо тактовний і водночас щирий, пояснює Дмитро Фінашин.

● Виклики для сімей ветеранів

Повернення бійця з війни — це зміни не лише для нього, а й для всієї родини. Ветеран може бути замкнутим, не проявляти емоцій, змінити стиль поведінки. Потрібно бути готовими до цього і за потреби звертатися по допомогу — зокрема, психолога.

“Ви — головна підтримка ветерана. Якщо не справляєтесь — звертайтесь. Це нормально”, – наголосив Дмитро Фінашин під час інтерв’ю “Ми-Україна”.

Нагадаємо, Міністерство внутрішніх справ України випустило відео-інструкції з Дмитром Фінашиним про те, як коректно та з повагою спілкуватися з ветеран(к)ами:

● Відео-інструкція №1 - Комунікація із ветеран(к)ами – яка вона? 

● Відео-інструкція №2 – Як правильно спілкуватися із ветеран(к)ами?

● Відео-інструкція №3 - Як говорити з ветеран(к)ами із повагою та розумінням?

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали