Богдан Драп’ятий: Контроль за обігом зброї – важлива складова забезпечення безпеки в Україні

clock
22.11.2024 17:00

25 листопада набирає чинності Закон України щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю від 20 серпня 2024 року № 3899-IX. Про переваги легалізації зброї для власника, процедуру подачі деклараційної  заявки, а також про відповідальність зберігання чи перевезення незареєстрованої зброї детально розповів у великому інтерв’ю інтернет-виданню «Дзеркало тижня» заступник Міністра МВС України Богдан Драп’ятий.

За словами заступника Міністра, закон про декларування зброї - один із етапів, який впроваджує МВС для зниження кількості злочинів, вчинених з її використанням. Також це сприятиме захищеності громадян.

«Контроль за обігом зброї – важлива складова забезпечення безпеки в Україні. Це також пріоритетний вектор роботи Міністерства внутрішніх справ, частина концепції «Безпекового середовища», - зазначив Богдан Драп’ятий.

Він наголосив, що особи, які задекларують знайдену зброю, зможуть її надалі законно зберігати в себе, а після завершення воєнного стану і 90 днів після цього – набути у власність, якщо зброя дозволена у цивільному обігу, нікому не належить, і з неї не вчинялося злочинів.

Мова йде не про трофейну зброю, а знайдену, або отриману цивільними особами і яка не зареєстрована в Національній поліції. Трофейна зброя (знайдена на полі бою або вилучена військовослужбовцями) обліковується за окремими нормативами і зберігається в Збройних Силах України.

«Щоб громадянин не був притягнений до кримінальної відповідальності за незаконне зберігання зброї, ми і пропонуємо йому здати її, задекларувавши в органах поліції, і на період воєнного стану, а також 90 днів після завершення воєнного стану зберігати її в себе», - пояснює заступник Міністра.

За його словами, у цій законодавчій зміні зацікавлені як правоохоронці, так і громадяни, які мають на руках незареєстровану зброю. Адже ці зміни дозволять правоохоронним органам, зокрема Національній поліції, посилити контроль над обігом зброї та вести її облік.  

Процедура декларування

Богдан Драп’ятий стверджує, що процедура декларування зброї є максимально простою і зрозумілою. МВС докладає усіх зусиль, щоби з 25 листопада громадяни могли без будь-яких труднощів подати заявку у відповідному територіальному органі Національної поліції:

«Громадяни від 21 року, які мають незареєстровану зброю, мають прийти до органів Національної поліції, задекларувати цю зброю і на період воєнного стану можуть залишити її у себе на зберіганні. Після завершення воєнного стану громадяни, за бажанням і за можливості, зможуть цю зброю переробити на дозволені види вогнепальні зброї, аби вже поставити на облік як зброю, що дозволена до використання та зберігання».

Богдан Драп’ятий стверджує, що форма деклараційної заявки - максимально проста, в ній необхідно вказати, де і коли зброя була знайдена.

Далі уповноважені представники поліції зафіксують ідентифікаційні номери зброї, сфотографують її та повернуть громадянам до завершення воєнного стану. Зброя із ознаками корегування чи знищення маркування – не підлягатиме декларуванню. Також, якщо особа не виявить бажання залишити у себе знайдену зброю на період дії воєнного стану, органи Національної поліції приймуть її на добровільних засадах (це виключає кримінальну відповідальність).

Яку зброю не задекларують

«Не всі види зброї підлягатимуть декларуванню. Але, наприклад, автомат чи пістолет, які нині не дозволені для цивільних осіб, можна буде задекларувати і залишити у себе на зберіганні. Також цією зброєю можна буде скористатися для захисту від російських окупантів. Важка військова зброя, або нарізна калібром вище 12,7 міліметра – вивчатиметься. Легалізувати зброю не зможуть люди з кримінальним бекграундом», - наголошує заступник Міністра.

Він зауважив, що добровільне декларування або здача незареєстрованої зброї позбавить громадян відповідальності за статтею 263 Кримінального кодексу, яка передбачає від 3 до 7 років позбавлення волі.

 Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали