Стратегія відновлення цілісності України і деокупації Донбасу. Механізм «малих кроків»

clock
07.06.2018 09:33

Відновлення суверенітету і територіальної цілісності країни, деоккупація і реінтеграція тимчасово окупованих територій – ключова стратегічна задача, що стоїть перед Україною.

Факти на сьогоднішній день

Сьогодні існує єдина сучасна платформа пошуку формату рішення – «Мінська угода», підписана 5 вересня 2014 року за участю міжнародних посередників.

Цей документ, спрямований на деескалацію збройного конфлікту, спровокованого військовою агресією зі сторони РФ, безсумнівно, зіграв надважливу роль на своєму етапі.

Процес переговорів в Нормандському форматі й досягнуті угоди сприяли трансформації протистояння з силової в політико-дипломатичну площину і створення основи для подальшого правового врегулювання конфлікту.

Україна несе на собі весь тягар цієї неоголошеної війни. За даними МВС на тимчасово неконтрольованих територіях Луганської та Донецької областей під виглядом воєнізованих формувань ДНР і ЛНР – так званого Донецького і Луганського другого військового корпусу – розташовується 8 армія Південного військового округу РФ. Вона складається з кадрових військовослужбовців РФ, найманців і частини місцевого населення. Особовий склад цих сил на окупованій території становить 35 тис. чоловік. В їхньому арсеналі: 478 танків, 848 бронемашин, 750 артилерійських систем і мінометів, 208 реактивних систем залпового вогню, 363 протитанкових засобів, 419 засобів протиповітряної оборони. Кількість танків в армії ДНР / ЛНР більше, ніж у Великобританії! І сепаратисти не купили цю зброю в захопленому в Донецьку магазині «Воєнторг», воно було передислоковано зі сторони РФ. Таким є реальний стан речей через чотири роки після проведення Мінських переговорів в Нормандські форматі.

Сьогодні «Мінський протокол» в значній мірі відробив закладений в нього потенціал і не відповідає порядку денному.Передбачені ним механізми, на жаль, не дозволили вирішити найважливіші завдання відновлення територіальної цілісності України, деокупації, припинення воєнного конфлікту і загибелі людей.

Більш того, «Мінські домовленості» виходять за межі правового поля України і в нинішньому форматі не можуть бути ратифіковані Парламентом України. Разом з тим, вони використовуються РФ для політичних спекуляцій на міжнародному рівні.

Ключовим недоліком «Мінського формату» також є відсутність цілісного бачення вирішення конфлікту.

 

Пропозиції

Очевидно, настав час для вироблення нової, більш ефективної стратегії врегулювання збройного конфлікту й детального плану поетапного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України.

Ми пропонуємо Стратегію деокупації і реінтеграції окупованих територій Донбасу на основі МЕХАНІЗМУ «МАЛИХ КРОКІВ».

Необхідно визначити новий формат, який буде легітимний з точки зору міжнародного права.

 

ЕТАП ПІДГОТОВКИ

 Формування правового поля для врегулювання конфлікту

Ухвалення пакету законодавчих актів, що сприяють відновленню територіальної цілісності України. У їх числі – два найважливіших закони:

  • Ухвалення Закону про амністію, під дію якого потраплять більшість людей, що живуть на окупованій території і беруть участь у конфлікті. Амністія не торкнеться тільки тих, хто вчинив тяжкі кримінальні або воєнні злочини.Амністія не торкнеться тих, у кого «на руках кров». По відношенню до них має бути відкрито кримінальне провадження, і міра провини визначена українським Законом.
  • Ухвалення Закону про колаборантів. Слід офіційно заявити, що юридично кожна людина – громадянин України наділений всіма громадянськими правами відповідно до Конституції України. А потім, використовуючи передбаченийу Законі механізм, потрібно буде визначити статус цього громадянина: чи є він жертвою окупаційного режиму (таких більшість); або учасником, який в силу обставин співробітничав з окупаційним режимом; або злочинцем, який вбивав наших солдатів і брав участь у репресіях проти мирного населення. Відповідно, Закон повинен визначити ступінь суспільного реагування на відповідний статус кожної людини.

Це дуже складне питання, яке стосується рівня готовності суспільства до компромісу, але його обов’язково потрібно вирішити. Таким чином з’явитьсяфундамент, спираючись на який переважна більшість населення тимчасово окупованих територій легітимно повернеться в правове поле України, отримає цивільні права і доступ до державних послуг. Тільки після цього стане можливим проведення на цих територіях виборів.

 

Комунікаційна стратегія

Комунікаційна стратегія всередині України, яка пояснює людям плани наших дій – вкрай важлива! Абсолютно необхідно домогтися розуміння людей і отримати підтримку громадянського суспільства України, оскільки тільки консолідація всього українського народу і транспарентність процесів дозволить реалізувати програму в повному обсязі, включаючи непопулярні, але вкрай необхідні заходи.

 

Міжнародна миротворча місія

Введення міжнародної миротворчої місії. Визначення статусу та порядку притягнення міжнародних сил регулювання, програма міжнародного моніторингу, консультативної та ресурсної допомоги.

 

ЕТАП ДЕОККУПАЦІЇІ РЕІНТЕГРАЦІЇ

МЕХАНІЗМ “МАЛИХ КРОКІВ” 

     1.Вибирається й узгоджується окрема ділянка (район) окупованих територій Донбасу, на якому супротивні військові формування відводяться за обумовлену лінію – створюється демілітаризована зона безпеки.

Оскільки неможливо знайти і ввести в Україну від 20 до 40 тисяч миротворців, які необхідні для миттєвоїдеокупації і реінтеграції всієї тимчасово окупованої території Донбасу, пропонується починати з окремого міста чи району (наприклад, Горлівки і / або Новоазовського району).

   

 2. Спеціальна міжнародна миротворча місія і Державна прикордонна служба України беруть під свій контроль зазначену ділянку території і її межі.

  • – вони заходять на територію певного міста чи району;
  • – українські прикордонники і миротворці спільно беруть під контроль кордон;

– на решті території правопорядок і законність забезпечується Національною поліцією, Національною гвардією України, спільно з «блакитними касками». На самому першому етапі, можливо, із залученням добровольців-дружинників з числа місцевого населення, що представляють місцеві сільські та селищні ради;

     3. В межах звільненої території силами органів юстиції України проводиться підготовка до виборчого процесу і подальшим проведенням місцевих виборів відповідно до українського законодавства.

Не важливо, хто переможе на цих виборах, принципово важливо, щоб процес йшов згідно з українським законодавством і з забезпеченням вільного волевиявлення. Навіть якщо виберуть кандидата з відверто проросійськими поглядами, в стратегічній перспективі по завершенню процесів врегулювання конфліктів це питання буде збалансоване в найближчі роки.

     4. На території реінтегрованої ділянки відновлюється робота всіх державних інститутів і правоохоронних органів України.

Головне – сформувати перехідну адміністрацію, яка почне працювати з центральними органами державної влади в рамках процедур реінтеграції та відновлення на підставі українського законодавства.

     5. Починається процес реінтеграції.

Перш за все – поліпшення якості життя громадян на деокупуваній території (охорона здоров’я, освіта, пенсійне та інші види соціально-побутового забезпечення, фінансово-банківська сфера, створення робочих місць, зайнятість населення).

     6. Проводиться процедура гуманітарного розмінування раніше окупованої території.

Зона бойових дій на Донбасі йприлеглітериторії є одними з найбільш забрудненими мінами і вибухонебезпечними предметами регіонів у світі. Згідно з даними ООН, площа замінованих територій в Україні становить близько 700,000 гектарів.

     7. Негайно проводяться роботи з усунення техногенних і екологічних ризиків

Зона бойових дій завжди стає зоною екологічного лиха через ураження ґрунтів, місцевої флори і фауни, забруднення території. Коли ж мова йде про Донбас, слід додатково врахувати специфіку регіону, в якому розміщені численні шахти, підприємства (в тому числі хімічні), 1,200 джерел іонізуючого випромінювання. Всі вони несуть загрозу забруднення джерел питної води, епідемій, викидів і вибухів метану та інших шкідливих речовин. Екологічна катастрофа України стане екологічною катастрофою для всієї Європи! (Додаток 1)

     8. Запускається термінова програма перевірки і відновлення українських документів для всіх людей, які прожили ці роки на окупованій території.

Ступінь перевірки цих людей повинна бути найвища, відповідно до спеціального механізму, щоб українські паспорти видавалися виключно українським громадянам.

     9. Починається процес відновлення соціально-економічної інфраструктури: доріг, мостів, установ, підприємств.

За різними оцінками для відновлення соціально-економічної стабільності регіону знадобиться не менше 10 років і від 20 до 30 млрд. доларів США.

Оскільки в передбачуваній перспективі Україна не в змозі самостійно компенсувати збитки від військової агресії, необхідні спеціальні заходи економічної підтримки:

– законодавче закріплення механізму залучення донорів та інвесторів і надання можливості контролю витрачання коштів (Рада з розподілу коштів);

– створення агентства (фонду) відновлення Донбасу із залученням авторитетних міжнародних організацій, наприклад, на базі Інституту миру (виконавчий директор – УільямТейлор, колишній посол США в Україні 2006-2009)

Стратегічні цілі АІМ:

 Допомагати запобіганню, веденню та вирішенню запеклих конфліктів як між країнами, так і всередині держав;

Забезпечувати пост-конфліктну стабільність і розвиток;

Збільшувати потенціал мирного будівництва, інструментарію та інтелектуального капіталу по всьому світі;

Навчати, тренувати, забезпечувати інформацією осіб, якірозробляють політику, а також тих, хто реалізовує її на місцях; студентів і громадськість:

 – податкові та інші преференції для інвесторів;

– можливо, створення вільних економічних зон для відновлення економіки Донбасу.

– створення спеціального резервного фонду за участю міжнародних організацій. 

     10. Проводиться робота над поверненням вимушено переміщених осіб – внутрішньої міграції населення в покинуті через воєнні дії райони.

Слід врахувати, що повернення на Донбас людей, які прожили кілька років поза токсичною російською пропагандою, сприятиме відновленню довіри місцевого населення до інститутів влади України і в деякій мірі полегшить реінтеграцію.

     11. Відновлюється участь громадян, які проживають на раніше окупованих територіях у виборах до центральних органів влади України, але не раніше, ніж через 3-5 років.

Вибори можна проводити виключно на демілітаризованій території. Вони не можуть відбуватися за відсутності необхідного безпечного оточення і дієздатних інститутів.

Поспішне проведення виборів може сприяти посиленню і відновленню конфлікту з новою силою.

Ангола, 1992 – перемога однієї сторони на виборах з відривом у 1-2% спровокувала новий конфлікт і привела до нової громадянської війни. Війна закінчилася тільки на початку 2000-х.

Вибори можна проводити, коли кордони держави знаходяться під її повним контролем або контролем міжнародних спостерігачів, в іншому випадку немає ніяких гарантій безпеки в день голосування.

У Хорватії, Боснії, Косово та Ліберії – вибори відбувалися після встановлення ефективного контролю над перетином кордону (терміни 2-5 років).

У випадку Боснії ОБСЄ під тиском західних урядів санкціонувала проведення виборів, проігнорувавши відсутність низки умов для демократичного голосування. Як наслідок, після національних виборів на провідних посадах опинилися мало зацікавлені в повній реалізації мирної угоди особи.

Найбільш адекватний часовий проміжок між припиненням вогню і проведенням виборів – 3 роки після припинення вогню. Якщо вибори проводяться раніше, ніж через 2 роки після припинення вогню у випадку молодих демократій, і менше, ніж через 1 рік – у випадку розвинених демократій, це призводить до відновлення збройного протистояння.

Цей час необхідний для забезпечення умови чесного і вільного волевиявлення і формування помірної місцевої сили, здатної створити противагу радикалам.

Крім того, цей час необхідний для повернення на раніше окуповані території біженців і вимушено переміщених осіб. Не можна позбавляти права брати участь у виборах біженців і тимчасово переміщених осіб! Потрібно дати їм можливість повернутися і освоїтися в місця раніше постійного проживання!

Зміна виборчого законодавства вимагає надання як мінімум 1 року всім учасникам виборчого процесу (комісіям, партіям, виборцям і т.п.) для ознайомлення з новими правилами і налагодження роботи.

Проведення національних виборів до Верховної Ради в раніше окупованих територіях до роззброєння, демілітаризації, відновлення контролю над кордоном, належного законодавчого та інституційного забезпечення виборів не призведе до вирішення конфлікту. Результати таких виборів не будуть визнані більшістю учасників конфлікту і, отже, весь процес буде приречений на невдачу.

 

ВІЯЛОПОДІБНЕ ПОШИРЕННЯ

«МЕХАНІЗМУ МАЛИХ КРОКІВ»

В результаті реалізації Плану на звільненій території відновлюється системна робота органів влади, підвищується якість життя людей, забезпечується безпека і правопорядок, нормалізуються всі процеси життєдіяльності. В змучені війною міста і села приходить нормальне мирне життя.

Потім проект масштабується на сусідні райони. При цьому, кожен наступний етап деокупації і реінтеграції буде проходити легше, оскількимісцеві жителі звільнених міст і сіл стануть «агентами впливу», прикладом і зразком для сусідів.

Таким чином можна очікувати, що процес деокупації і реінтеграції буде йти з наростаючою інтенсивністю і буде більш ефективним і менш ресурсовитратним, ніж миттєва операція на всій тимчасово окупованій території України.

 

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Україна:

– територіальної цілісності ймиру в східних регіонах України;

– припинення подальшого кровопролиття і періодичної ескалації збройного «конфлікту-пульсації»;

– деокупація, реінтеграція окупованих територій і пост-конфліктне будівництво;

– стимулювання соціально-економічного розвитку територіальних громад раніше окупованих територій (підвищення якості життя населення через зміцнення їх спроможності та соціальної витривалості, стимулювання економічної активності);

– мінімізація екологічних ризиків і недопущення техногенних катастроф.

 

Тимчасово окуповані території Донецької і Луганської областей:

  • підвищення якості життя до загальноукраїнського стандарту соціального забезпечення, захисту і безпеки, і доступ до всіх державних послуг;
  • світ і реальне, а не ситуативна і тимчасове припинення бойових дій, з відповідними позитивними наслідками;
  • поетапний і неконфліктний характер процесу реінтеграції сприятиме поступовому відновленню взаємної довіри;
  • жителі тимчасово окупованих територій шляхом демократичних, чесних і відкритих виборів самостійно оберуть легальні органи влади в своїх регіонах. А згодом – зможуть делегувати своїх представників до парламенту і брати участь у виборах Президента країни;
  • законно обрані представники тимчасово окупованих територій отримають право брати участь у вирішенні проблем Донбасу спочатку на місцевому, а потім і на державному рівнях;
  • гарантоване відновлення інфраструктури та економіки.

ЄС:

  • учасники мирного процесу з боку ЄС (Німеччина, Франція та ін.) і США зможуть стати реальними миротворцями, які активно посприяли мирному врегулюванню збройного конфлікту; це доведе ефективність інституціональних механізмів Євроатлантичного співробітництва;
  • ЄС убезпечить себе від потоку біженців (в тому числі кримінальних елементів), неконтрольованого наркотрафіку, незаконного обігу зброї з тимчасово окупованих територій України. Як наслідок – зниження потенційної загрози зростання злочинності й терористичної загрози;

Росія:

  • можливість вийти з патової ситуації, «зберігши обличчя»;
  • може отримати додаткові аргументи для послаблення санкцій;
  • можливість не виконувати фінансове зобов’язання щодо видатків на підтримку соціально-економічної інфраструктури тимчасово окупованих територій;
  • позбудеться необхідності підтримувати ще один анклав сепаратизму, який по населенню перевершує Придністров’я, Абхазію і Південну Осетію разом узяті.

Додаток 1

Оцінка техногенних і екологічних ризиків на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей

– На території Донбасу на 65 об’єктах розташовано понад 1 200 джерел іонізуючого випромінювання. На думку експертів, внаслідок військових дій, неконтрольованості функціонування і обслуговування джерел іонізуючого випромінювання, існує реальна радіаційна загроза. Бойові діїзавдали шкоди цілісності сховищам радіоактивних відходів на Донецькому заводі хімвиробів і «Донецькому спеціалізованому комбінаті».

– До потенційно небезпечних виробництв відноситься концерн «Стирол». У травні 2014 року було оголошено про припинення випуску аміаку, його похідних й іншої продукції на підприємстві в зв’язку з напруженою ситуацією в області та бажанням компанії «виключити всі ризики для співробітників і жителів регіону». Однак, підземні резервуари зберігання хімічних відходів виробництва (і не тільки аміаку) залишилися. Йдеться про величезні за площею підприємства, що знаходяться на лінії розмежування. У разі потрапляння аміаку до трубопроводу, попадання туди сторонніх предметів (осколків) або пошкодження, зараження зазнають ґрунт, ґрунтові води, атмосфера (через випаровування) і т.д., що здатне завдати шкоди екології не лише сусідніх територій, а й всієї України, а також держав, щомежують з Україною.

– Загроза, пов’язана з затопленням шахт. В результаті зупинки насосів і попадання в шахти ґрунтових вод, частина з них виявилася затоплена. На думку експертів, якщо води досягнуть поверхні, рівень радіації буде перевищувати допустиму межу в тисячу разів.

Крім того, шахтні води сильно мінералізовані й забруднені шкідливими речовинами. Якщо не почати терміново викачувати отруйну шахтну воду, вона може змішатися з ґрунтової прісною водою, потрапити в річки.

Ще одна небезпека – шахтні води виштовхують метан, який накопичується в підвалах і на перших поверхах будинків. Достатньо однієї іскри, щоб стався потужний вибух.

Непоодинокими є випадки, коли в утворені шахтами пустоти провалюються цілі будівлі. Не виключено, що провалитися може й об’єкт критичної інфраструктури

Є інформація, що в занедбаних шахтах бойовики влаштовували масові поховання. Як результат, при таненні снігу або виході ґрунтових вод, можливі епідемії гепатиту та інших інфекцій.

– В районі селища Новгородське знаходиться сховище хімічних відходів фенольного заводу. Воно розташоване між позиціями української армії і бойовиків, які перебувають на відстані 400 метрів один від одного. Заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні А. Хуг підкреслив, що в зазначеному районі необхідно встановити режим припинення вогню і розвести сторони конфлікту.

– У районі між Авдіївкою та Ясинуватою розташована Донецька фільтрувальна станція, що забезпечує водопостачання населених пунктів, що знаходяться по обидва боки від лінії зіткнення. За час збройного конфлікту, ДФС не раз опинялася на лінії вогню, через що її робота зупинялася, подача води в міста і села порушувалася. На думку експертів, продовження військових дій поблизу ДФС може спровокувати екологічну катастрофу.

 

 

 

Схожі матеріали