Контраст
Шрифт
01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10
Повідомити про корупцію

У НСЖУ відмітили прогрес МВС у розбудові механізмів реагування на перешкоджання журналістській діяльності

clock
2-го листопада 2021, 14:30
clock
365

Сьогодні, 2 листопада, відбулися щорічні громадські слухання з питань захисту прав журналістів, боротьби із безкарністю та фізичною агресією щодо працівників ЗМІ.

Заступниця міністра внутрішніх справ України Мері Акопян сказала, що МВС та Нацполіція мають принципову позицію щодо швидкого реагування на всі факти загроз чи нападів на журналістів. Це важливо, бо свобода слова – головний критерій розвитку демократичного суспільства. 

Заступниця міністра наголосила, що у боротьбі за права журналістів необхідні спільні зусилля правоохоронних органів, правозахисних та волонтерських організацій, а також міжнародних партнерів. Адже для поліції важливо отримувати зворотній зв’язок у захисті прав журналістів.  

«Часто ми стикаємось з такою ситуацією, коли журналісти не готові писати заяви чи подавати скарги на ті порушення, які відбуваються. А це гальмує роботу правоохоронних органів», - наголосила вона. 

Мері Акопян зазначила, що останні два випадки з нападами на журналістів, які трапились у Києві та Одесі, ще раз довели, реакція поліції на такі правопорушення – миттєва.  

«Останні дві яскраві події: 4 жовтня у Києві правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом перешкоджання журналістській діяльності із застосуванням фізичної сили головою банку. В рамках провадження трьом особам повідомлено про підозру, працівникам банку обрано міру запобіжного заходу – домашній арешт. Цього ж дня за фактом заподіяння тілесних ушкоджень журналістам «Думская ТВ» також відкрито кримінальне провадження», - підкреслила заступниця міністра. 

Водночас, звертаючись до міжнародних партнерів, вона підкреслила, що МВС повністю відкриті до співпраці: «Ми запрошуємо наших міжнародних колег на постійній основі контактувати з Департаментом із захисту прав людей».

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначив певний прогрес МВС у реагуванні на перешкоджання журналістській діяльності. Це вже дає певні результати. Так, було оперативно розслідувано напад на журналістів в Одесі в лютому цього року, і вирок щодо нападників уже набув сили.


«Всі робочі групи, наради, слухання з питань захисту прав журналістів – це лише процес. А результатом має стати невідворотність покарання в кожному випадку вчинення злочинів проти представників журналістської професії. Тільки така невідворотність зупинить нові атаки проти медіафахівців», – наголосив Сергій Томіленко.

Перший заступник начальника Головного слідчого управління НПУ Сергій Пантелєєв зазначив, що в Головному слідчому управлінні НПУ підготували пропозиції до проекту закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень проти журналістів. Законопроект вже ухвалено.

«Минулого року в Нацполіції створено оперативний підрозділ, за яким закріплено розкриття злочинів, вчинених проти журналістів. Саме завдяки створенню такого Департаменту ми вже фіксуємо зменшення на 20% кількості злочинів та проступків даної категорії, в порівнянні з минулим роком. На 50% збільшилась кількість оголошених підозр особам, яких підозрюють в злочинах проти журналістів. Тобто, ці справи вже будуть скеровані до суду», - сказав  Сергій Пантелєєв.

Він зазначив, що ще є над чим працювати. Адже лише цього року органами досудового розслідування НПУ розпочато кримінальні провадження по 160 кримінальних правопорушеннях. 

«За 171 статтею ККУ розпочато 113 кримінальних правопорушень, за статтею 345-1 ККУ – розпочато 38 кримінальних проваджень, за статтею 347-7 – розпочато сім кримінальних правопорушень», - розповів він. 

Сергій Пантелєєв додав, що Національна поліція також реагує на злочини проти журналістів, які відбуваються на окупованій території. 

«Правоохоронці обов’язково реєструють злочини проти журналістів, які відбуваються на окупованій території. Вони розслідуються. І вже навіть напрацьований алгоритм доведення доказів і справ до заочного засудження відносно осіб, які вчинили злочини», - наголосив перший заступник начальника Головного слідчого управління НПУ. 

Нагадаємо, справу про напад на «Схеми» в Укрексімбанку перекваліфікували - санкція статті передбачає до 5 років. 


Департамент комунікації МВС України

Фото Андрій Новицький  

Схожі матеріали