День резервіста України: як Нацгвардія створила потужний військовий резерв з бойовим досвідом

clock
18.05.2021 12:09

Сьогодні, 18 травня в Україні відзначається День резервіста. Це свято тих, хто напоготові у будь-який час поповнити лави захисників України. Створення необхідного військового резерву є однією зі стратегічних цілей оборонної реформи держави.

Підрозділи резервістів Національної гвардії України – є потужним потенціалом національного війська та його надійною підтримкою у стримуванні широкомасштабної агресії з боку ворога.

Служба у військовому резерві Національної гвардії України була впроваджена у 2014 році. Комплектування особовим складом резервістів відбувалося в умовах особливого періоду, під час залучення частин та з’єднань до антитерористичної операції на сході України.

Першими резервістами Національної гвардії України стали добровольці із Самооборони майдану. Вони пройшли підготовку на полігоні Нацгвардії в Нових Петрівцях. Бойовим навчанням та злагодженням добровольців керував начальник Управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління Національної гвардії України генерал-майор Сергій Кульчицький. У квітні 2014 року після складання присяги 360 резервістів увійшли до складу 1-го резервного батальйону оперативного призначення НГУ. У травні того ж року був сформований 2-й резервний батальйон оперативного призначення НГУ, у якому проходило службу 477 резервістів.

У червні 2014 року 1-й та 2-й батальйон оперативного призначення військової частини 3027 було передано до військової частини 3066 та на їх базі створено 1-й батальйон оперативного призначення (резервний) (ім. генерал-майора С. П. Кульчицького), а у складі військової частини 3027 створений батальйон спеціального призначення (резервний) («Донбас»), до якого було зараховано 581 резервіст.

У травні-червні 2014 року були створені батальйони оперативного призначення (резервні батальйони) при:

– військовій частині 1241 (м. Івано-Франківськ) Західного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України.
– військовій частині 3017 (м. Харків) Східного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України.
У вересні 2014 року було створено (резервні взводи) при військових частинах з охорони АЕС 3041, 3042, 3044, 3045.
У лютому 2015 року було створено роту спеціального призначення (резервну роту) військової частини 3033 (м. Бердянськ) Південного оперативно-територіального об’єднання.

Для всебічного медичного забезпечення підрозділів Національної гвардії України у зоні проведення антитерористичної операції було створено медичні роти (резервні роти).

Всього до Національної гвардії України було зараховано 1 635 резервістів.

У лютому 2015 року на виконання Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15 здійснено призов резервістів на військову службу під час мобілізації. Разом до Національної гвардії України було призвано на військову службу під час мобілізації – 1 311 резервістів.

Втрати під час проведення АТО категорії резервістів склали – 96 осіб. У Національній гвардії України пам’ятають та шанують пам’ять кожного захисника України.

Нині військовий резерв Національної гвардії України складається з:

резервістів, які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві з командирами військових частин (усього уклали контракт понад 4 тисяч резервістів);

резервістів ОР-1 (військовозобов’язаних), які були обов’язково зараховані на службу у військовому резерві та знаходяться на окремому військовому обліку у військових частин НГУ та територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за територіальним принципом.

Загалом до ОР-1 Національної гвардії України зараховано понад 25 тисяч осіб.

З 2016 року в НГУ на постійній основі проводяться збори з резервістами.

Резервісти, які проходять службу на добровільній основі, свідомо вибирають військову справу, укладають контракт з державою та проходять планомірну підготовку. Важливим є те, що у Нацгвардії можна обирати військову частину для проходження служби у військовому резерві.

Особи, які уклали контракт для проходження служби у військовому резерві, зараховуватимуться у списки тих військових частин, де вони побажали, і у разі проведення мобілізації або зборів, прибуватимуть напряму до військових частин Нацгвардії, минаючи територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати).

Довідково: День резервіста України встановлений 19 квітня 2019 року Президентом України, враховуючи важливу роль резервістів у справі захисту Вітчизни, її незалежності та територіальної цілісності, їх готовність у будь-який час стати до лав Національної гвардії України, Збройних Сил України та інших військових формувань, аби забезпечити посилення обороноздатності нашої країни в періоди, коли вона найбільше цього потребує.

Пресслужба НГУ

Схожі матеріали