За лаштунками МВС. Професія криміналіст: як розкривають таємниці резонансних злочинів
Марина Войтенко – головний спеціаліст-криміналіст 2-го відділу (криміналістичної аналітики) управління криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України. Вона – майор поліції. У складі слідчо-оперативної групи Марина з колегами залучається на найбільш резонансні злочини. Її основні обов’язки як криміналіста – оглянути, виявити та зафіксувати ті сліди, які залишаються на місці події.
«Зараз криміналіст – це фахівець, який вміє все: від проведення експрес-дослідження на місці події до управління дронами і створення 3D-моделей місцевості», - зазначає Марина.
Для забезпечення якісного проведення огляду місця події, фахівці виїжджають на місця із пересувною криміналістичною лабораторією. Вона обладнана всім необхідним: від валіз криміналістичного спрямування до металошукачів, освітлювачів та навіть перфораторів. Для пошуку зниклих людей використовують криміналісти тепловізори, які також знаходяться в пересувній лабораторії.
«Якщо це проникнення до будинку, починаємо з місця проникнення злочинця. Дивимося на наявність слідів відбитків пальців, взуття, знарядь зламу на замках чи вікнах. Потім відтворюємо обстановку: як поводився злочинець під час потрапляння до помешкання. Якщо там перебували люди, розпитуємо їх як свідків, як потерпілих. Якщо є відеокамери, дивимося записи, вилучаємо їх. Речі та предмети, яких торкався злочинець, обробляємо і вилучаємо. Також робимо змив слідів біологічного походження для встановлення ДНК-профілю злочинця. Усі наші дії обов'язково супроводжуються фото і відеофіксацією», - пояснює криміналіст.
В умовах повномасштабної війни додалися ще огляди місяць ракетних обстрілів. Криміналісти фіксують напрямок ракет, уламки, координати, діаметр та глибину вирви, підіймають дрони. За результатами роботи додатково створюють 3D-моделі зруйнованих будівель. Їх проєктують за допомогою спеціального програмного забезпечення і надалі передають слідчому.
«Якщо, наприклад, цю будівлю знесуть, ми зможемо робити виміри вже по цій моделі і відтворювати події», - зауважує Марина.
Також при ракетних обстрілах криміналісти виїжджають із мобільною ДНК-лабораторією. У разі, якщо на місці ворожого удару є жертви та родичі, які шукають своїх рідних, криміналісти відбирають у них біологічні зразки та встановлюють ДНК-профіль. Протягом 90-106 хвилин можна ідентифікувати до 5 ДНК-профілів людини.
Працюють криміналісти і на деокупованих територіях. Минулого року Марина з колегами залучалася до робіт у деокупованих містах Ірпінь, Буча, населених пунктах Херсонської областей, безпосередньо у Херсоні.
«Робили огляди у катівнях, СІЗО, збирали докази перебування окупантів на українських територіях. Також співпрацювали з населенням, надавали гуманітарну допомогу, допомагали з ліками, продуктами харчування», - ділиться криміналіст.
Згадуючи перші дні деокупації Херсона, Марина каже, що місцеві були надзвичайно вдячні за звільнення з-під окупації: «Підходили обіймались, говорили слова вдячності, що «Нарешті ви разом з нами! Україна понад усе!».
Найскладніше в роботі для Марини – спілкуватися з родичами загиблих, а також працювати у місцях, де постраждалими є діти. Водночас саме результати роботи і вдячність людей, яким вдалося допомогти, додають сил та енергії рухатися далі.
«Коли ти бачиш, що ти потрібен людям, бачиш результати своєї роботи, що злочинця покарано – це найцінніше», - підсумовує криміналіст.
Детальніше - дивіться в матеріалі.
Департамент комунікації МВС України


