Відсьогодні набуває чинності Закон, який посилює механізми захисту постраждалих від гендерно зумовленого та домашнього насильства

clock
19.12.2024 11:30

Міністерство внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією України за підтримки Структури ООН Жінки в Україні розпочали серію тренінгів для поліцейських щодо реагування, кваліфікації та доказування сексуальних домагань як адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-7 (Сексуальне домагання) Кодексу України про адміністративні правопорушення.​

Як відомо, відсьогодні, 19 грудня 2024 року, набуває чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» (№ 3733-IX).

Прийняття цього Закону є вагомим кроком у сфері запобігання гендерно зумовленому та домашньому насильству, а також посилення механізмів захисту постраждалих від таких видів насильства, зокрема дітей. Закон передбачає такі зміни:

  • визначено малолітню та неповнолітню особу потерпілою, якщо вона була присутня під час вчинення домашнього насильства;
  • запроваджено окрему частину статті 173-2 КУпАП, яка передбачає адміністративну відповідальність за домашнє насильство, вчинене стосовно дітей;
  • виокремлено правопорушення «насильства за ознакою статі» у нову самостійну норму, що дозволятиме максимально точно розмежувати його від інших Це відповідатиме вимогам статті 11 Стамбульської конвенції у частині належного збору статистичних даних за всіма видами насильства, що підпадають під сферу застосування конвенції.

Окрім цього, введено нову статтю про адміністративну відповідальність за «сексуальне домагання», включно з використанням електронних комунікацій. Зміни спрямовані на адаптацію законодавства України до європейських стандартів у сфері запобігання насильству, що є важливим етапом євроінтеграції.

У межах підготовки до впровадження цих змін поліцейські Національної поліції України, зокрема патрульні та дільничні офіцери, які найчастіше реагують на відповідні виклики, пройшли серію тренінгів. Навчання організоване Міністерством внутрішніх справ України спільно з Національною поліцією України за підтримки структури ООН «Жінки в Україні» та фінансування уряду Норвегії.

Мета тренінгів – підвищення кваліфікації поліцейських у реагуванні, документуванні та доказуванні правопорушень, передбачених статтею 173-7 («Сексуальне домагання») Кодексу України про адміністративні правопорушення. Навчання також охоплює алгоритм дій поліцейського й психологічні аспекти роботи з постраждалими, профілактику таких правопорушень і розмежування сексуальних домагань від інших правопорушень сексуального характеру.

«Підвищення обізнаності поліцейських, які працюють у сфері запобігання та протидії сексуальним домаганням, є запорукою ефективного реагування й правильного збору адміністративних матеріалів. Ми вдячні нашим міжнародним партнерам за співпрацю у цьому напрямку», — зазначила Ольга Перунова, заступниця начальника Управління моніторингу дотримання прав людини МВС України, відкриваючи один із тренінгів.

Тренінги проводяться в межах реалізації проєкту «Розбудова демократичного, мирного та гендерно рівноправного суспільства в Україні – Фаза ІІ».

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали