В Україні запрацював державний портал розшуку дітей

clock
02.08.2022 16:44

Інформаційна платформа «Діти війни» childrenofwar.gov.ua допомагатиме оперативно збирати інформацію про дітей, які постраждали під час війни, щоб якомога швидше їх врятувати. Окрім поширення достовірних статистичних та згодом аналітичних даних, ресурс стане місцем єдиного звʼязку для батьків, свідків злочинів проти дітей та представників правоохоронних органів. 

Створений за особистим дорученням Президента України Володимира Зеленського, портал «Діти війни» дозволяє оперативно подавати звернення у правоохоронні органи: Національну поліцію України, Офіс Генерального прокурора, а також до Національного інформаційного бюро.  Сайтом можуть скористатися як батьки загубленої, переміщеної або ж депортованої дитини, так і усі, хто має будь-яку інформацію про зниклих дітей, порушення їхніх прав та злочини, скоєні проти них. 

«Ті обстріли, ті бомбардування і ті страшні злочини, які скоює російська армія на території України, в тому числі щодо дітей, часто сковують абсолютно всі думки батьків, родичів, близьких про те, що далі робити, якщо така ситуація трапилася. Власне, саме  тому дуже важливо зробити правильні перші кроки, бо від них буде залежати, наскільки швидко розшукають дитину. І для того, щоб ці правильні кроки були зроблені швидко, ми розробили портал – єдину інформаційну державну платформу з розшуку дітей «Діти війни», – пояснює Дарʼя Герасимчук, Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, координаторка інформаційної платформи «Діти війни».

Водночас, за словами заступниці міністра внутрішніх справ України, капітана поліції Катерини Павліченко,  ресурс допомагатиме не тільки батькам, але й самим правоохоронцям, адже служитиме важливим інструментом для збору інформації, коли для успіху в порятунку часто важливі не дні, а години.

«Всі звернення з порталу будуть реєструватися, перевірятися, передаватися компетентним підрозділам територіальних органів поліції для проведення певних процесуальних дій, будуть відкриватися кримінальні провадження і вноситися до ЄРДР (ред. - Єдиного реєстру досудових розслідувань), будуть вживатися слідчі і оперативні дії з метою встановлення місцезнаходження дитини», - наголошує заступниця Міністра внутрішніх справ.

Окрім цього, платформа «Діти війни» створена для того, щоб надавати громадянам України актуальну та повну інформацію про дітей, які постраждали внаслідок війни росії проти України. Кількісні показники оновлюються щодня.  

Так, станом на 1 серпня 2022 року зведені дані правоохоронних органів (Національної поліції, Офісу Генпрокурора), а також Національного інформаційного бюро свідчать про те, що  693 дитини  отримали поранення, 358 – загинули. Крім цього, 203 дитини зникли безвісти і щонайменше 5754 – були нелегально депортовані до росії. Водночас є й позитивні індикатори: правоохоронці розшукали 4039 дітей і ще 47 - повернули з нелегальної депортації.

Щодо останнього, саме зараз Україна налагоджує ефективну схему повернення дітей і воззʼєднання їх зі своїми родинами через міжнародні організації, у яких є мандат на пошукові роботи на тимчасово окупованих територіях України і на території російської федерації. Усі історії засекречені до повного повернення дітей 

«Ми намагаємось не розкривати деталей (ред. – цього процесу). Єдине, що ви маєте знати – це те, що кожен кейс є індивідуальним… І над поверненням кожної з 47 дітей працювали щонайменше 5-6 відомств», – наголосила Аксана Філіпішина, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. 

Вона також розповіла про те, що Офіс Омбудсмена вирішив долучитися до підтримки державного порталу розшуку дітей «Діти війни» і запропонував свої консультаційні послуги громадянам, які не зможуть повністю задовольнити або прояснити свій запит на сайті. Консультаційний центр Уповноваженого Верховної Ради з прав людини запрацює з понеділка, 8 серпня. Звертайтеся по допомогу за адресою: м. Київ, вул. Інститутська, 21/8, або  за телефоном 0-800-50-17-20.

Влада і правозахисники заохочують громадян України та інших держав, зокрема росії, через портал «Діти війни» (childrenofwar.gov.ua) подавати  будь-яку інформацію про місцезнаходження депортованих (або загублених) дітей, факти незаконної зміни громадянства та незаконного усиновлення. 

Довідково: Інформаційно-аналітичну підтримку порталу надає проєкт Уряду Канади “Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe), що виконується компанією Alinea International Ltd. 

 

Схожі матеріали