ПРООН та Уряд Японії передали Експертній службі МВС спеціалізоване обладнання для аналізу ДНК та хімічного аналізу
28 квітня в Державному науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України (ДНДЕКЦ) за участі заступника Міністра внутрішніх справ України Леоніда Тимченка, Надзвичайного та Повноважного Посла Японії в Україні Масаші Накагоме, Постійного представника ПРООН в Україні Яко Сільє та директора ДНДЕКЦ МВС Сергія Кримчука відбулась офіційна церемонія передачі спеціалізованого обладнання для аналізу ДНК та хімічного аналізу. Це обладнання є важливим для ДНК-досліджень та судової експертизи вибухів, продуктів вогнепальної зброї та інших речовин. В заході також взяли участь представники МВС, регіональних НДЕКЦ, ПРООН, Посольства Японії та японських ЗМІ.
Державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України отримав 5 комплектів систем, що використовуються для криміналістичних молекулярно-генетичних досліджень, та 2 комплекти газових хроматографів для криміналістичних досліджень продуктів пострілу, вибуху, наркотичних та інших речовин. Вказане обладнання допоможе проводити складні судові експертизи.
Із початком повномасштабної війни проведення ДНК-досліджень та хімічних судових експертиз набули критичного значення для ідентифікації зниклих безвісти та документування воєнних злочинів.
Масаші Накаґоме, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні наголосив, що відданість Японії справедливості та верховенству права залишається непохитною в часи війни. Він зауважив, що Уряд Японії вже надав Україні понад 15 млрд доларів підтримки і продовжуватиме підтримувати її зусилля щодо захисту та відбудови країни.
Згадуючи дві програми обміну знаннями, що відбулися в Токіо та Фукусімі у 2023 році, під час яких Японія поділилася своєю експертизою у сфері криміналістичних і судових експертиз з Україною — експертизою, що була напрацьована після Великого східно-японського землетрусу та цунамі у 2011 році — він висловив свою вдячність, сказавши:
«Ми щиро цінуємо ваш внесок в розслідування воєнних злочинів, скоєних під час цієї трагічної війни. Щиро сподіваюся, що це обладнання ще більше підсилить судово-експертні спроможності України і це сприятиме як підтриманню правопорядку, так і встановленню справедливості для жертв воєнних злочинів».
Леонід Тимченко, заступник Міністра внутрішніх справ зазначив, що підтримка міжнародних партнерів надзвичайно важлива для ідентифікації тіл загиблих, пошуку осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, та збору доказової бази щодо воєнних злочинів рф в Україні:
«Від імені Міністра внутрішніх справ України хочу подякувати нашим партнерам за підтримку, яка надається підрозділам МВС. Обладнання, яке сьогодні нам передано, є надзвичайно необхідним для того, щоби забезпечити справедливість, щоби кожне тіло було повернуто родинам та поховано. Наразі через війну є велика кількість невпізнаних тіл, десятки тисяч осіб є зниклими безвісти за особливих обставин. Ми щоденно проводимо велику кількість ДНК-досліджень, і передане обладнання буде допомагати пришвидшити цю роботу. Тому ваша підтримка є дуже влучною, важливою та необхідною для громадян України».
Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє також додав, що передане обладнання має на меті не просто посилити технічні можливості проведення судових експертиз в установах Експертної служби МВС, а й важливе для роботи в напрямку відновлення справедливості та верховенства права.
«Верховенство права та доступ до правосуддя є життєво важливими під час війни. Ми переконані, що це обладнання допоможе судовим експертам ефективно протистояти новим викликам і забезпечити доступ до правосуддя для всіх тих, хто постраждав від цієї війни».
Сергій Кримчук, директор Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС зауважив:
«Дякуємо міжнародним партнерам за надану допомогу, яка посилить роботу наших прифронтових підрозділів, вони наразі зазнають найбільшого навантаження. Разом з цим, наші працівники доводять, що можуть справлятися із найскладнішими викликами. Наше завдання – ідентифікувати тіла загиблих та передати їх родинам, важливим є також збір доказової бази для міжнародного правосуддя. Передане обладнання дасть нам можливість проводити дослідження матеріалів ракет, отруйних, наркотичних та інших речовин».
Під час заходу міжнародні партнери відвідали лабораторію ДНК-досліджень, в якій проводиться щороку понад 12 тисяч молекулярно-генетичних досліджень (загалом у таких лабораторіях усіх підрозділів Експертної служби МВС по Україні - понад 120 тисяч щороку). Також міжнародні партнери відвідали лабораторію досліджень, матеріалів, речовин та виробів, в якій проводяться експертизи матеріалів ворожих ракет, дронів, отруйних та інших речовин.
Довідково
У травні 2024 року ПРООН та Уряд Японії передали криміналістичним підрозділам Національної поліції України 26 автомобілів, 12 швидкісних ДНК-лабораторій ANDE, 800 чипів ANDE, 4000 аплікаторів ANDE та інше обладнання. Раніше, у 2023 році, 25 криміналістів Національної поліції України на 2 представники Експертної служби МВС вивчали досвід Національного поліцейського агентства Японії щодо проведення масових патологоанатомічних процедур, методик забору зразків та ефективних способів аналізу ДНК, спираючись на досвід і знання, якими поділилися японські колеги.
Департамент комунікації МВС