Повернемо українських дітей додому: стартувала всеукраїнська кампанія

clock
05.05.2025 12:00

Міністерство внутрішніх справ України, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Національна поліція України, ініціатива Президента України «Bring Kids Back UA» у співпраці з МКЗБ запускають кампанію із повернення українських дітей додому.

Сьогодні, 05 травня, Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, ініціатива Президента України «Bring Kids Back UA» та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) оголосили про початок національної та міжнародної ініціативи у відповідь на незаконну депортацію та насильницьке переміщення українських дітей до російської федерації.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже 20 000 українських дітей були депортовані та/або примусово переміщені. Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на арешт російських посадовців, визнавши ці дії воєнними злочинами. На сьогодні понад 1200 дітей повернулися додому.

Особлива увага приділяється створенню єдиної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей. Ініціатива закликає українські родини подавати офіційні заяви до НПУ та надавати зразки ДНК, які допоможуть ідентифікувати дітей і возз’єднати їх з близькими.

«Кожна дитина має право повернутися додому та відновити свою ідентичність», — зазначив Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов. «Ми закликаємо родичів, сусідів і небайдужих громадян долучитися до цієї загальнонаціональної справи. Ваш голос, спогади або ваша ДНК можуть стати ключем до порятунку примусово переміщеної дитини».

Реалізація кампанії розпочалася по всій Україні, приділяючи особливу увагу східним та південним регіонам України.

«Повернення дітей, незаконно вивезених окупантами, — тривалий, кропіткий і надзвичайно складний процес. Ми проводимо інформаційну кампанію, аби привернути увагу суспільства і підкреслити, що кожен може зробити внесок у відновлення справедливості. Якщо вам відомо про депортацію або примусове переміщення дітей — повідомте про це. Якщо ви маєте родинні зв’язки з викраденими дітьми — здайте ДНК. Це може для них у майбутньому стати шансом на повернення додому та відновлення етнічного зв’язку з Батьківщиною», — зазначила Директор Департаменту комунікації МВС України Мар’яна Рева.

Ініціатива містить активності у соціальних мережах, зовнішню рекламу та партнерство з громадами через регіональні Спеціалізовані центри НПУ з питань зниклих безвісти за особливих обставин. Слідчі поліції першими контактують з безпосередніми свідками воєнних злочинів та родинами депортованих росією, безвісти зниклих через війну маленьких українців і мають найбільший досвід роботи з потерпілими. 

«Ті з них, що працюють в Спеціалізованих центрах з розшуку безвісти зниклих осіб, готові приймати громадян у всіх регіонах країни. Тому звертайтесь до них, надавайте всю можливу інформацію щодо зниклих чи депортованих дітей. Лише спільними зусиллями ми зможемо встановити долю наших дітей і повернути їх додому» — наголосив Перший заступник Голови, начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе.

«Ця інформаційно-просвітницька кампанія має на меті заохотити сім'ї зниклих безвісти та депортованих дітей надавати дані, в тому числі ДНK- зразки, щоб допомогти ідентифікувати дітей, яким самостійно це важко зробити. Збір даних та їх безпечне зберігання в централізованій базі даних є ключовим компонентом пошуку великої кількості зниклих безвісти, в тому числі зниклих та депортованих дітей», - зазначив Метью Холідей, Програмний директор МКЗБ в Європі.

Детальний алгоритм дій для громадян, які володіють інформацією про зникнення дитини через війну, а також контактні дані регіональних центрів підтримки розміщено на офіційному сайті МВС.

Інформаційна кампанія «Повернемо українських дітей додому» реалізується Міністерством внутрішніх справ України, Уповноваженим з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Національною поліцією України, ініціативою Президента України «Bring Kids Back UA» у співпраці з МКЗБ та стала можливою завдяки підтримці уряду Нідерландів та Канади.

Департамент комунікації МВС