Остерігайтесь псевдопродавців та знайомств в інтернеті: поліція наголошує, що зловмисники все частіше ошукують онлайн

clock
01.08.2023 13:10

В інтернеті все частіше можна натрапити на шахраїв. Зловмисник може замаскуватися як продавцем, покупцем, так і вашим знайомим.

До поліцейських нещодавно звернулась мешканка Чернігівщини та повідомила, що її ошукав друг із соцмереж. Зловмиснику вона перерахувала понад 90 тисяч гривень на “допомогу”. Поліцейські закликають громадян не перераховувати гроші невідомим особам, які під приводом дружби чи романтичних стосунків втираються в довіру та під різноманітними приводами просять надіслати гроші.

Жінка розповіла, що близько місяця тому на «Фейсбуці» їй написав незнайомий іноземець. Між ними зав’язалося тісне спілкування, після чого чоловік запропонував потерпілій зустрічатись, однак повідомив, що нині він знаходиться закордоном – у Сирії. 

Одного дня іноземець розповів, що нібито потрапив під обстріл, зазнав поранення і хоче відправити заявниці на зберігання коштовний вантаж, аби убезпечити його від ворогів. За його словами, він відправив жінці велику суму грошей та золото. За кілька днів жінці надійшло повідомлення з невідомого номера нібито від «агента доставки». У повідомленні йшлося про те, що коштовний вантаж вже у Львові на митниці, однак треба сплатити «митний збір» та «збір за міжнародну доставку». 

Потерпіла погодилась і перерахувала 22 тисяч гривень на невідомий рахунок, а потім ще 22 тисячі гривень трьома платежами у якості різноманітних «комісій». Після цього їй написав онлайн-друг та знову попросив про допомогу: нібито треба заплатити ще понад 50 тисяч гривень за «золоту ліцензію», оскільки в багажі є золото. 

Загалом, довірлива жінка перерахувала на невідомі банківські рахунки понад 90 тисяч гривень. 
Лише після цього вона вирішила зателефонувати на «гарячу лінію» митниці, де дізналася, що жодного вантажу з-за кордону їй не надходило. 

Зрозумівши, що її ошукали, потерпіла звернулася по допомогу до поліції. За цим фактом поліцейські відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). 

Поліція наполегливо рекомендує: ніколи не виконуйте вказівок незнайомих чи малознайомих осіб, які пов’язані з переведенням коштів на невідомі рахунки. Будьте обачними та перевіряйте інформацію в офіційних джерелах та установах про надходження «коштовних посилок», «отримання виграшу» чи «цінного призу» тощо. 

● Ознаки псевдопродавців в онлайн-торгівлі:
-пропонує занадто занижену вартість товару;
-не погоджується на покупку з післяплатою або просить -перерахувати часткову оплату на картку;
-поспішає з оплатою товару;
-надсилає договір поставки замовленого товару, щоб викликати довіру;
-переводить спілкування з особистого кабінету на сайті дошки оголошень у месенджер;
-надсилає скорочені посилання нібито на сайт для оформлення послуги;
-просить вас зняти ліміт з картки для проведення оплати, адже йому про це надійшло сповіщення від банку;
-попереджає, що зараз вам надійде смс-повідомлення для підтвердження замовлення, оформлення послуги чи оплати товару.

● Пам’ятайте! Шахраї можуть створювати ілюзію роботи справжнього магазину:
-швидко відповідати на повідомлення;
-допомагати підібрати розмір;
консультувати з приводу характеристик товару;
-обіцяти швидку доставку.

● Лайфхаки безпечних онлайн-покупок:
Користуйтеся віртуальною карткою для покупок онлайн. Перераховуйте на неї тільки ту суму, яка необхідна для покупки.

Перевірте продавця/покупця на сервісі Кіберполіції "STOP FRAUD" або перевірте сайт, послугами якого збираєтесь скористатися, на наявність в списку шахрайських сайтів через сервіс Асоціації "ЄМА" CheckMyLink.

● Тримайте в секреті:
-тризначний номер на звороті картки,
-коди банків та мобільних операторів,
-паролі до інтернет-банкінгу.

Національна поліція України

Схожі матеріали