Нацполіція та СБУ проводить зустрічі зі школярами у межах кампанії щодо протидії вербуванню підлітків спецслужбами рф

clock
13.05.2025 17:00

Національна поліція та Служба безпеки України продовжують реалізацію всеукраїнської інформаційної кампанії «Спали» ФСБшника», спрямованої на запобігання вербуванню неповнолітніх спецслужбами російської федерації.

У межах ініціативи правоохоронці проводять зустрічі безпосередньо в навчальних закладах.

Окрема зустріч у межах кампанії також відбулася в Миколаївському спортивному ліцеї. Її провели працівники ювенальної превенції Миколаївщини спільно з представниками СБУ. Під час бесіди учням пояснили, як окупанти використовують сайти з пошуку роботи та соцмережі, щоб вербувати підлітків для участі у диверсіях та терактах.

Зокрема, серед типових завдань, які можуть пропонувати під виглядом підробітку, були названі:

– фотографування стратегічних об’єктів,

– передача "посилок",

– виконання кур’єрських доручень без деталей.

Правоохоронці закликали дотримуватись кількох основних правил безпеки:

  • не погоджуватися на підозрілі пропозиції,

  • блокувати незнайомців, які пропонують "заробіток",

  • зберігати скріншоти та контакти,

  • обов’язково ділитися інформацією з дорослими або ювенальними інспекторами,

  • повідомляти про підозрілі дії через бот @spaly_fsb_bot.

Крім того, одну з таких профілактичних лекцій було нещодавно організовано для учнів ліцею №176 імені Мігеля де Сервантеса в Києві.

Під час лекції представники СБУ і Нацполіції розповіли учням про методи, які російські спецслужби використовують для вербування у соцмережах і месенджерах, і надали практичні поради, як не стати інструментом в руках ворога.

Речниця Нацполіції Юлія Гірдвіліс розповіла про те, як росіяни працюють в соцмережах та нагадала, що злочини, на які спецслужби рф штовхають молодь, кваліфікуються за такими серйозними статтями як державна зрада, диверсія в умовах воєнного стану та терористичний акт.

"Як зрозуміти, що вас намагаються використати? До прикладу, вам у соцмережах пише незнайомець і пропонує «легкі гроші» за виконання простої задачі. Вам натякають, що «це не страшно, нічого поганого не буде». Також агенти рф можуть вдатись до залякувань або шантажу. А завданнями можуть бути підпали, мінування, фото об’єктів, передача інформації або навіть теракти. Ці злочини можуть бути кваліфіковані за кількома статтями Кримінального кодексу України, за які передбачено покарання — аж до довічного позбавлення волі", - зазначила Юлія Гірдвіліс.

Вкотре хочемо нагадати: дотримуйтесь кібергігієни в мережі інтернет. Якщо ви помітили підозрілі контакти – повідомляйте у поліцію або СБУ і головне – не мовчіть, обговоріть це дорослими, ваша уважність та обачність можуть врятувати чиєсь життя. Завжди думайте про наслідки своїх дій і не дайте російським спецслужбам використати себе у війні проти України!


Якщо ви стали жертвою кіберзлочину або помітили ознаки шахрайства в інтернеті - подайте електронне звернення до кіберполіції.

Про будь-які спроби вербування необхідно повідомити у спеціальний чат-бот "Спали ФСБшника". Для цього достатньо вказати деталі пропозицій, а також номер телефону чи нікнейм особи, яка схиляла до злочину. Передана інформація є конфіденційною, вона ретельно перевіряється співробітниками Служби безпеки.

 

Департамент комунікації МВС за матеріалами Національної поліції України

Схожі матеріали