МВС та ОБСЄ представили результати інформаційної кампанії щодо протидії незаконному обігу зброї
В рамках Експертного обговорення «Спільні заходи щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні» директор Департаменту комунікації МВС України Мар’яна Рева та проєктний менеджер Секретаріату ОБСЄ Олександр Панченко розповіли про спільну інформаційну кампанію, яка була реалізована в рамках заходів із протидії нелегальному обігу зброї.
Про комунікаційну кампанію
Під час свого виступу директор Департаменту комунікації МВС Мар’яна Рева зазначила, що інформаційна складова у протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин є не менш важливою за практичні заходи:
«Якщо людина розуміє, що таке нелегальна зброя і чому це створює небезпеку, вона не залишиться байдужою до цього питання. Коли громадяни знають, як діяти, куди повідомляти про підозрілі предмети, вони стають частиною системи превенції. Коли в інформаційному просторі вчасно і прозоро надається правдива інформація - знижується рівень страху, дезінформації та паніки».
Вона розповіла, що всі проєкти МВС обов’язково супроводжується комплексною інформаційною підтримкою. Серед них – закон про декларування зброї та кампанія «Прихована зброя - прихована небезпека».
Цей проєкт був реалізований за підтримки ОБСЄ, активна фаза кампанії тривала у період з грудня 2024 по січень 2025 року.
«Ініціатива з декларування знайденої вогнепальної зброї вже продемонструвала свою ефективність, в тому числі завдяки успішному проведенню інформаційної кампанії. Наша головна мета – сприяти формуванню культури, відповідального поводження зі зброєю, нульової толерантності до незаконної зброї. Донести суспільству інформацію про баланс між правом на захист та безпекою. А також розповісти про те, що таке декларування і чому це важливо для безпеки кожного українця», - зазначила Мар’яна Рева.

В рамках кампанії «Прихована зброя - прихована небезпека» була розроблена єдина комунікаційна рамка для поширення інформаційних повідомлень усіма зацікавленими сторонами.
Крім того, комплексні інформаційні матеріали поширювались на офіційному вебпорталі МВС та на офіційних сторінках МВС у соціальних медіа.
Загалом ця комунікація охопила понад 10 млн українців. У планах МВС – надалі продовжувати цю комунікацію, інформувати суспільство про результати декларування зброї для того, щоб ця тема постійно залишалася актуальною в інформаційному просторі.
«Правильно побудована комунікаційна стратегія здатна забезпечити не тільки інформаційну підтримку нововведень, а й вплинути на поведінку людей. Через ефективні комунікації формується довіра до державних інституцій, зростає рівень обізнаності громадян і розвивається контроль відповідального ставлення до таких чутливих питань, як володіння вогнепальною зброєю», - підсумувала директор Департаменту комунікації МВС Мар’яна Рева.
Про дослідження громадської думки
Проєктний менеджер Секретаріату ОБСЄ Олександр Панченко під час свого виступу зазначив, що ОБСЄ підтримує проєкти, які спрямовані на підвищення обізнаності українців щодо ризиків, пов’язаних із нелегальним обігом зброї. Для цього проводилась комплексна аналітична робота, яка включала дослідження громадської думки щодо очікувань громадян від впровадження державної політики у цій сфері.
На підставі таких досліджень формувались повідомлення для цільової авдиторії в комунікаційних проєктах:
«Загальнонаціональні опитування, які ОБСЄ проводить з 2022 року, дозволили глибше зрозуміти громадське сприйняття загроз, джерел їх виникнення та можливих наслідків».

Він наголосив, що перші результати соцопитувань були представлені на Першій конференції національній конференції з питань запобігання і боротьби з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин в Україні. У проведенні досліджень ОБСЄ співпрацює з авторитетними організаціями – Центром Разумкова та Київським міжнародним інститутом соціології. Ці соціологічні дослідження стали базою для формування концепції інформаційної кампанії МВС із протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин. Аналіз отриманих результатів у поєднанні з офіційними статистичними даними допоміг підготувати цілісний комунікаційний підхід як для окремих регіонів, так і для України в цілому.
«Реалізація інформаційної кампанії з протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні стала можливою завдяки ефективній координації із керівництвом Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції. Дякуємо за проведені інтерв’ю та участь у заходах, які поглиблювали знання й підвищували обізнаність громадян напередодні вступу в силу закону про декларування зброї. Ця інформаційна кампанія вплинула на поведінку громадян та сприяла зменшенню ризиків, пов’язаних із незаконним обігом зброї», - зазначив Олександр Панченко.
Як відомо, в Києві за участю Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка та Спеціального представника Головування ОБСЄ – Координатора проєктів в Україні, Посла Петра Мареша відбулося експертне обговорення на тему «Спільні заходи щодо протидії незаконному обігу зброї, боєприпасів та вибухонебезпечних речовин в Україні».
В рамках заходу були представлені перші результати декларування знайденої зброї в Україні, яке було запроваджено відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" щодо вдосконалення порядку отримання, декларування та поводження з вогнепальною зброєю, що набув чинності 25 листопада 2024 року.
Під час експертного обговорення МВС також презентувало звіт про міжнародну співпрацю.
Департамент комунікації МВС України