"Ми працюємо гектар за гектаром": як вибухотехніки поліції розміновують Харківщину
У Харківській області триває масштабне розмінування територій, що постраждали внаслідок бойових дій. Цю небезпечну роботу щодня виконують фахівці зведеного загону вибухотехніків Національної поліції України, які прибули з різних регіонів країни - Івано-Франківської, Полтавської та Дніпропетровської областей. Їх головне завдання - очищення населених пунктів, доріг і сільгоспугідь від мін, розтяжок і нерозірваних боєприпасів.
Олександр Щербін, керівник зведеного загону вибухотехнічної служби по Харківській області, працює над розмінуванням вже три роки.
«На початку українського контрнаступу в Харківській області ми забезпечували очищення доріг, адміністративних будівель — для того, щоб і адміністрація, і військові могли безпечно пересуватись».
Тепер всі сили кинули на зачищення територій області. Зведений загін залишився в регіоні, і почалась довга робота з очищення землі.
«Ми працюємо в місцях, де тривали активні бойові дії. Часто - це колишня лінія фронту, де ворог залишив і організовані мінні поля, і хаотичні мінування без жодних схем чи карт», - зазначив керівник зведеного загону вибухотехнічної служби по Харківській області Олександр Щербін.
Масштаб проблеми вражає. Після звільнення територій виявляють мінні поля, розтяжки, уламки боєприпасів, саморобні вибухові пристрої, а також елементи дронів, які використовували для скидання мін. Практично всі типи вибухонебезпечних предметів, які є в арсеналі ворога, вже знайдено на Харківщині.
«Ми маємо вісім машин механізованого розмінування в регіоні, і кожна машина може обробити до півгектара на день, залежно від складності землі. Таким чином, ми щодня працюємо над очищенням великих площ і підготовкою їх до безпечного використання».
Перед початком розмінування фахівці обстежують місцевість із дронів - це дозволяє зафіксувати потенційно небезпечні об’єкти та визначити маршрут. Лише після цього застосовується техніка механізованого розмінування. Машини заглиблюються в землю на 15 см і пробивають її спеціальними ударами. Однак навіть після цього вибухотехніки ще раз перевіряють ділянку вручну.
«Механізоване розмінування пришвидшує роботу, але повністю на нього покладатися не можна. Мін багато, і вони різні - іноді одну ми знешкоджуємо, а інша спрацьовує поряд», - пояснює вибухотехнік.
Робота триває щоденно - як у відповідь на оперативні виклики, так і в рамках планових операцій. Вибухотехніки активно працюють на сільськогосподарських угіддях, аби дати змогу аграріям повернутись до роботи. Є приклади, коли поле очищували за два тижні, а на інших локаціях, через складне мінування, працюють по кілька місяців.
«Буває, на кількох гектарах знаходимо лише дві міни, але вони розташовані так, що одна вибухає після знешкодження іншої. У нас була ситуація, коли через це пошкодило техніку», — додає Олександр Щербін.
Попри постійну загрозу, вибухотехніки щодня виходять на роботу. У Харківській та Херсонській областях уже є втрати серед саперів — як поранені, так і загиблі. Це ще раз підкреслює: будь-яке заміноване поле, навіть якщо здається «вже пройденим», становить смертельну небезпеку.
«Найголовніше - не заходити на небезпечні ділянки самостійно. Навіть якщо здається, що все чисто - перевірку має провести лише фахівець», - наголошує один із вибухотехніків.
Поліція закликає громадян: у разі виявлення підозрілих предметів негайно повідомляйте на 102. Розмінування триває - і кожен день цієї роботи рятує життя.
Департамент комунікації МВС за метеріалами Національної поліції України
