Ігор Клименко: Запуск Координаційного центру з питань протидії незаконному обігу зброї – наш внесок у розбудову європейської архітектури безпеки

clock
06.02.2025 10:00

Під головуванням Міністра внутрішніх справ України Ігоря Клименка відбулося установче засідання Координаційного центру з питань протидії незаконному обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, а також боєприпасів до неї. 

Також у заході взяли участь заступник Глави МВС України Олексій Сергєєв, Голова Національної поліції України Іван Вигівський, представники Офісу Генерального прокурора, Міністерства оборони, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, міжнародних організацій – ОБСЄ, Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки, Програмного офісу Управління ООН з наркотиків і злочинності, Представництва Європейського Союзу, народний депутат України, член Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Володимир Захарченко та інші.

«Щоденно правоохоронні органи вилучають з незаконного обігу зброю, вибухівку та боєприпаси, а прикордонники вживають вичерпних заходів для унеможливлення переміщення їх через державний кордон. Запуск Координаційного центру та забезпечення належного контролю за обігом зброї було одним із першочергових наших завдань, з огляду на вагомість для системи безпеки всієї Європи», – наголосив Ігор Клименко, звертаючись до присутніх.

Міністр внутрішніх справ зазначив, що у межах спільних заходів з Європейською комісією, МВС реалізуються проєкти, орієнтовані на запобігання витоку вогнепальної зброї. 

Зокрема, Національною поліцією забезпечено регулярну передачу до Європолу інформації про втрачену, вилучену, а також викрадену зброю з метою її перевірки за базами Європолу. 

«Крім цього, дотримуємося існуючих домовленостей з правоохоронними органами Королівства Іспанія щодо внесення інформації про втрачену та викрадену зброю до Шенгенської інформаційної системи (SIS). Враховуючи рекомендації ЄС та забезпечуючи належне функціонування Координаційного центру, ми робимо свій внесок у розбудову європейської архітектури безпеки», – додав Міністр.

Своєю чергою, Спеціальний представник Головування ОБСЄ – Координатор проєктів в Україні Посол Петр Мареш заявив, що питання обігу зброї стає дедалі гострішим у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії, утім створення Координаційного центру допоможе ефективно протидіяти цій проблемі.

«Я хотів би щиро подякувати за те, що ви змогли об’єднати на цій платформі правоохоронні органи вашої країни та міжнародних партнерів. Це свідчить про нашу спільну відповідальність і рішучість у боротьбі з викликами, які стоять перед нами. Досягнення синергії у протидії незаконному обігу зброї має для нас велике значення, оскільки ми усвідомлюємо, що війна триває, і лише спільними зусиллями ми зможемо забезпечити безпеку в Україні та Європі».

У відповідь Міністр внутрішніх справ України наголосив, що за сприяння міжнародних партнерів МВС вдається реалізовувати ряд спільних проєктів, спрямованих на розбудову інституційних спроможностей органів правопорядку.

Голова Програмного офісу Управління ООН з наркотиків та злочинності в Україні Харшет Вірк наголосила, що завдяки злагодженій та оперативній роботі правоохоронних органів України, жодна одиниця зброї не потрапила до країн Європейського Союзу:

«Щиро вітаю вас зі створенням Координаційного центру – це важливий крок у боротьбі зі злочинністю та протидії незаконному обігу зброї. Ми можемо підтвердити, що наші дані збігаються з вашими – жодного витоку зброї з території України не зафіксовано. Це яскраве свідчення досягнень вашої команди».

Харшет Вірк зазначила, що її команда й надалі підтримуватиме ініціативи МВС, надаючи програмне забезпечення та організовуючи відповідні тренінги.

Т.в.о. Голови Консультативної місії ЄС з реформування сектору цивільної безпеки України Мора О’Салліван заявила, що функціонування цього центру є надійним рішенням для контролю ситуації в Україні, зокрема у питанні протидії незаконному обігу зброї:

«Ми готові й надалі підтримувати вас та сприяти оперативному обміну інформацією. Також ми розглядаємо подальшу співпрацю, зокрема у проведенні консультацій».

Своєю чергою Спеціаліст з питань політики Представництва ЄС в Україні Рене Штайнер зазначив важливість зусиль України у сфері безпеки та правопорядку:

«Сьогодні ми вчергове переконались у вашій плідній діяльності. Ми маємо не аби яку нагоду пересвідчитись у вашому зобов’язанні імплементувати заходи з 11 спільних кроків, орієнтованих на запобігання витоку вогнепальної зброї. Ми також хочемо відзначити діяльність Єдиного реєстру зброї та адаптацію вашого законодавства відповідно до ЄС».

Принагідно присутні ознайомилися із роботою Контактного пункту при Координаційному центрі, в якому постійна робоча група забезпечує інформаційну взаємодію державних органів у боротьбі з незаконним обігом зброї.

Окрім того, партнери проінспектували, як працює Ситуаційний центр МВС, зокрема оператори Служби 112 та ознайомилися із роботою Координаційного центру інтегрованого управління кордонами.

«Наші силові відомства працюють кожного дня. І ми розуміємо з досвіду інших країн, що після закінчення війни нас очікує набагато більше роботи. Утім ми націлені на конкретну і серйозну працю заради результату», – заявив Міністр.

Довідково

Координаційний центр утворено як консультативно-дорадчий орган Уряду для покращення міжвідомчої взаємодії між органами державної влади. Основними завданнями центру є:

  • опрацювання та систематизація отриманої інформації;
  • узгодження дій органів державної влади, установ та організацій з питань протидії незаконному обігу вогнепальної зброї;
  • забезпечення обміну інформацією між органами влади України та країнами-партнерами;
  • отримання повної інформації про зброю;
  • удосконалення нормативно-правової бази з питань протидії незаконному обігу вогнепальної зброї;
  • визначення шляхів та способів розв'язання проблемних питань.

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали