Як розпізнати ознаки вербування дитини – розповіла Надія Ситник в етері «1+1»

clock
16.04.2025 14:00

Пропонують легкі гроші, а взамін просять сфотографувати об’єкти критичної інфраструктури, або ж пересування військових. Не рідко під прицілом ворожих агентів саме школярі, яких легше ввести в оману під виглядом «нового друга», який пропонує підзаробити.

Про те як розпізнати ознаки вербування дитини розповіла начальниця Управління організації Служби освітньої безпеки Національної поліції України Надія Ситник.

В етері телеканалу «1+1» Надія Ситник зазначила, що вербувальники через відомі месенджери знаходять потенційних жертв – підлітків та пропонують їм заробити, виконавши «прості» завдання:

«Вербувальники, вони взагалі такі досвідчені маніпулятори, вони грають на людських емоціях. І пропонують спочатку виконати такі, так би мовити, невеличкі завдання. Ну, наприклад, намалювати графіті або рознести чи розклеїти якісь листівки. І в подальшому змушують робити щось, що здається на перший погляд не таким сильним правопорушенням. І поступово маніпулюючи, шантажуючи вербувальники починають підключати підлітків до більш серйозних правопорушень – підпали автівок і так далі».

Утім, Надія Ситник зазначила, що батьки можуть вчасно розпізнати тривожні дзвіночки та вберегти дитину.

Які ознаки можуть свідчити про вербування дитини ворожими спецслужбами?

  • Поява дорогих речей, походження яких підліток не може пояснити
  • Зміна в поведінці дитини, уникнення розмов із дорослими про спілкування в інтернеті
  • Раптова зацікавленість військовою справою, політикою, критичною інфраструктурою.

«У дітей ще не так розвинене критичне мислення, і тому будь-хто, хто активно користується мережею інтернет, на жаль, може потрапити на такий гачок. Тому ми говоримо про те, що потрібно дуже рано починати спілкуватися з дітьми на тему медіаграмотності. Буквально вже з 5 класу варто говорити про те, як розпізнавати фейкові новини в мережі, як не потрапити на гачок маніпуляторів», – додала Надія Ситник.

Куди звертатись, якщо вас або вашу дитину намагаються завербувати?

  • На лінію «102»
  • Онлайн звернення до кіберполіції
  • Чат-бот «Спали ФСБшника»
  • На лінію СБУ – 0800 501 482

Більше – дивіться у відео.

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали