«Автошкола для осіб з інвалідністю»: посвідчення водія отримали 113 осіб, з них 38 – військові

clock
03.12.2024 14:00

Про це повідомила Аліна Андрущенко, начальник відділу з питань безбар’єрності та недискримінації Управління моніторингу дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ України під час обговорення результатів реалізації флагманського проекту МВС «Автошколи для осіб з інвалідністю» з учасниками проєкту та громадськістю. 

Обговорення відбулося за участю представників громадських організацій «Відчуй», «Центр зайнятості вільних людей», «Група активної реабілітації», а також ПРООН та колишніх військових, які є випускниками автошкіл, що беруть участь у проєкті «Автошколи для осіб з інвалідністю» та інших представників громадськості. 

Також участь у заході взяли керівники двох автошкіл, які діють на базі Національної академії внутрішніх справ та Дніпровського державного університету внутрішніх справ.

«Проєкт започатковано в рамках загальнодержавної ініціативи Першої Леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» і на виконання Плану заходів з реалізації Національної стратегії з безбар’єрності на 2023-2024 роки», - зазначила вона. 

У межах проєкту наразі діє 7 автошкіл на базі закладів вищої освіти системи МВС та найближчих до них територіальних сервісних центрів МВС у таких містах: Київ та область, Кам’янець-Подільський, Кропивницький, Львів, Дніпро, Одеса та Кривий Ріг.

Метою проєкту є створення в межах держави системи адаптації осіб з інвалідністю до керування транспортними засобами з урахуванням їх потреб та можливостей. 

У межах проєкту створено доступну інфраструктуру та зручний простір для навчання осіб з інвалідністю керуванню автомобілем, у змішаних інклюзивних групах або індивідуально. Також забезпечено підтримку та консультування учасників проєкту на кожному етапі навчання. 

Підготовку здійснюють досвідченні інструктори, які пройшли спеціалізоване навчання. Слухачі навчаються на сертифікованих переобладнаних навчальних автомобілях. Зокрема, наразі таких автомобілів в межах проєкту є уже 24 (з них 14 в автошколах, 10 – в територіальних сервісних центрах ГСЦ МВС). 

Проєкт стартував наприкінці 2022 року, тестовий набір слухачів до шкіл відбувся в березні 2023 року.

«Із того часу зареєстровано 282 слухачі, посвідчення водія отримали 113 осіб з інвалідністю, з них 38 військові», - зазначила Аліна Андрущенко. 

Якщо брати по роках, то, підкреслила вона, найбільш продуктивним є 2024 рік, впродовж якого  в межах проєкту зареєструвалися 228 слухачів, 90 отримали посвідчення водія, з них 30 військові.

У межах проєкту «Автошкола для осіб з інвалідністю» МВС триває робота над удосконаленням нормативно-правову базу, зокрема оновлено вимоги до автошкіл в частині відповідності їх нормам безбар’єрності, встановлено вимоги до екзаменаторів, уповноважених приймати іспити в людей з порушеннями повсякденного функціонування. 

Серед іншого розроблено Методичні рекомендації щодо порядку та умов створення закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, які скеровано до обласних військових державних адміністрацій для поширення в громадах з метою активізації процесу створення нових інклюзивних автошкіл в країні, щоб якомога більше громадян мали можливість навчитися керувати переобладнаним. 

У найближчих планах:

  • адаптація послуги в межах проєкту для людей із порушеннями слуху та мовлення;

  • поширення досвіду проєкту в громадах;

  • посилення інформаційної кампанії, спрямованої на залученість якомога більшої кількості слухачів автошкіл.

«Для нас проект є одним із пріоритетних, оскільки ми бачимо і стратегічну важливість цього проєкту, і зацікавленість донорів, які хотіли б надавати підтримку, підвищувати спроможності інклюзивних автошкіл», - зазначила представниця ПРООН Анастасія Галака.

Вона повідомила, що наразі триває процедура закупівлі ще 4 переобладнаних авто для автошкіл, що беруть участь в проєктів. 

Натомість Віталій Пчолкін – учасник проєкт та випускник автошколи, який представляє ГО «Група активної реабілітації» подякував МВС за активне впровадження проєкту і порекомендував залучити до надання рекомендацій ерготерапевтами, зокрема щодо облаштування інклюзивного простору, переобладнання автомобілів відповідно до потреб людей з інвалідністю.

По завершенню заходу Аліна Андрущенко подякувала за надані пропозиції та поінформувала про готовність до подальшої співпраці. 

Детальніше про проєкт та як стати учасником проєкту читайте тут. 

 

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали