“Фінансова біржа”, покупці в інтернеті та орендодавці в Карпатах: як не стати жертвою аферистів

clock
22.08.2023 15:30

Кіберполіцейські на Кіровоградщині припинили шахрайську діяльність “фінансової біржі”. В Чернівецькій області дві жінки стали жертвами інтернет-магазинів, а на Івано-Франківщині шахраї обдурили двох осіб. 
  
Мешканці Кропивницького організували “фінансову біржу”, яка ошукувала своїх інвесторів. Шахраї пропонували вкладати гроші у фінансові операції. Та вкладники не тільки не отримали прибутку, але й втратили свої гроші. Встановлена сума збитків перевищує півмільйона гривень.

 
Правоохоронцям вдалося встановити 21-річного чоловіка, який створив та наповнював контентом вебпортал фейкової торговельної біржі для імітації трейдингової діяльності. Брокерська компанія “біржі” нібито була зареєстрована в одній із тихоокеанських острівних держав, а її головний офіс - в одній із європейських столиць. До протиправної діяльності чоловік залучив і своїх знайомих.

Фігуранти справи пропонували клієнтам створити особистий кабінет та вкладати гроші у трейдингову діяльність. Мовляв, це принесе великий прибуток.  

З метою конспірації зловмисники, використовуючи спеціальне програмне забезпечення, обладнали “робочі місця” у власних помешканнях. Клієнти не підозрювали, що насправді спілкуються з аферистами та не мають перспектив повернення своїх коштів. Після перерахування внесків на підконтрольні фігурантам банківські рахунки гроші вкладникам не повертали.
 
Правоохоронці провели обшуки за місцями мешкання зловмисників. Вилучили “чорнові” записи, комп’ютерну техніку, мобільні телефони та десятки банківських карток, які використовувалися у протиправній діяльності. 
Нині поліцейські встановлюють повне коло осіб, які стали жертвами порушників. Слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. ч. 1, 3 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до п’яти років.  

Окрім того жертвами аферистів стали жительки Чернівецької області.  Одна із потерпілих розповіла поліцейським, що під приводом продажу одягу в інтернеті втратила свої кошти. У одній із соціальних мереж їй написала нібито жінка-покупець, яка запропонувала оплатити товар через онлайн-доставку та надіслала посилання.  
Потерпіла перейшла на сайт аферистів та ввела конфіденційну інформацію карткового рахунку. Таким чином вона надала доступ до свого інтернет-банкінгу. У результаті чого з банківської картки заявниці зникло п’ять тисяч гривень.
 
Ще однією жертвою шахраїв стала 41-річна жителька села Рукшин Дністровського району Чернівецької області. Жінка повідомила правоохоронцям, що хотіла придбати в мережі інтернет побутову техніку, сплативши за неї передоплату у розмірі три з половиною тисячі гривень. Замовлення потерпіла не отримала, а зв’язок із псевдопродавцем обірвався.
 
За обома фактами шахрайства поліцейські проводять досудові розслідування, розпочаті за статтею 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України. Тривають досудові розслідування.

А на Івано-Франківщині оренда житла у Карпатах обернулася для потерпілих втратою коштів. У шахрайську пастку потрапив мешканець Чернігова. Чоловік знайшов на одному із сайтів оголошення про оренду котеджу у Карпатах, зв’язався з орендодавцем  і перерахував передоплату у розмірі майже 6 тисяч гривень. Однак, коли потерпілий приїхав на місце,  виявилась, що такого котеджу не існує. 
 
Однією із жертв аферистів також став мешканець Рівненської області. Він перерахував майже 11 тисяч гривень за оренду будинку в комплексі відпочинку. Чоловік через соціальну мережу забронював будинок. Однак при приїзді заявника до комплексу, адміністрація закладу повідомила, що ніякі кошти не отримували. Як виявилось, чоловік перерахував кошти на рахунок аферистів. 

Поліція вкотре нагадує громадянам, не довіряти незнайомцям в мережі та перевіряти ретельно інформацію.
  
Щоб не потрапити на гачок аферистів правоохоронці радять:
 
- не перераховувати кошти, поки особисто не оглянете житло; 
- перед тим як зателефонувати чи написати орендодавцю, обов’язково перевіряйте його обліковий запис. Зверніть увагу на дату створення акаунту, наявність інших оголошень та відгуків від колишніх клієнтів; 
- щоб перевірити реальність пропозиції самотужки, достатньо лише ввести номер власника або адресу квартири в пошуковій системі. Ви отримаєте список сайтів, де розміщувались квартири цієї людини; 
- спробуйте також знайти відгуки про квартиру, будинок чи готель на інших ресурсах; 
- якщо ви раніше уже бачили фото цієї квартири чи будинку, але адреса розташування об'єкта була іншою, довіряти такому орендодавцю не варто.
 
І найголовніше - нікому не повідомляйте свої персональні дані (номер, серію паспорта, ідентифікаційний податковий номер, паролі, секретні коди до картки та з sms-повідомлень).

 
Національна поліція України

Схожі матеріали