Уряд Японії передав Нацполіції мобільні криміналістичні лабораторії

clock
22.02.2025 16:00

За сприяння Посольства Японії в Україні спільно із представниками Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні відбулася передача 26 автомобілів Volkswagen Crafter, переобладнаних у пересувні криміналістичні лабораторії.

Захід відбувся у рамках проєкту міжнародної технічної допомоги «Сприяння безпеці людини в Україні через реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Відтак ці мобільні лабораторії передадуть у всі криміналістичні підрозділи Нацполіції.

У зустрічі взяли участь Голова Національної поліції України Іван Вигівський, Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме та постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє.

Можливості цих пересувних криміналістичних лабораторій - якісно та оперативно провести  огляд місця події, задокументувати воєнні злочини, а також провести попереднє дослідження речових доказів. У кожній з них  -  сучасне криміналістичне обладнання, а також унікальні прилади ANDE, які дозволяють встановити  особу за 90 хвилин.  Крім того, в авто розташовані валізи для кожного виду дослідження - біологічна, універсальна, балістична, дактилоскопічна, трасологічна. Також вони обладнані освітлювальними приладами, фото -відео засобами, металошукачами та дроном, який дозволяє зафіксувати масштабні руйнування. 

Під час вітального слова Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме зазначив, що сьогоднішня зустріч - це підтвердження тісної  співпраці між Національною поліцією України та Японією. Він подякував українським поліцейським, які стоять на захисті країни за важку і віддану щоденну службу. 

Під час заходу Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Масаші Накаґоме наголосив на важливості спільних зусиль для сприяння доступу до правосуддя, прав людини та забезпечення верховенства права в умовах війни. 

«Я особливо вражений непохитною відданістю Національної поліції України, яка з незламною рішучістю служить в авангарді цієї кризи. Японія була і залишається відданим партнером України, і сьогодні я хочу підкреслити нашу підтримку Національної поліції України», — сказав Масаші Накаґоме.

Голова Національної поліції України Іван Вигівський подякував Уряду Японії та Посольству Японії в Україні, а також представникам Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні за співпрацю. Він зазначив, що підтримка міжнародних партнерів посилює спроможності Національної поліції та її криміналістичних підрозділів і дозволяє швидко та ефективно документувати всі воєнні злочини рф. У травні 2024 року ПРООН за фінансової підтримки уряду Японії передала обладнання криміналістичним підрозділам Національної поліції України. Ця допомога включала 26 автомобілів.

«Сьогодні Посольство Японії в Україні передало нам 26 вже переобладнаних  автомобілів Volkswagen Crafter. Ми їх передаємо у кожен регіон України, в пріоритеті - прифронтові регіони. Це дає новий подих у роботі нашим криміналістам, більшості з подібного обладнання до війни у нас не було», - наголосив Голова Нацполіції.

За  словами Івана Вигівського, під час війни Національна поліція змінилася, збільшилося функцій і одна з них  - це розслідування воєнних злочинів. З  початку повномасштабного вторгнення рф слідчі Нацполіції зафіксували вже майже 130 тисяч  воєнних злочинів. 

«Ми постійно розвиваємося, вдосконалюємося і прагнемо досягнути рівня кращих поліцейських відомств світу», - сказав Іван Вигівський. 

У своїй промові Постійний представник ПРООН в Україні Яко Сільє наголосив на цінності такої співпраці, яка, за його словами, сприяє зміцненню правосуддя та безпеки в Україні.

«У ПРООН ми пишаємося співпрацею з урядом Японії, у рамках якої ми надаємо всебічну підтримку Національній поліції України для того, щоб впроваджувати інноваційні рішення для посилення правосуддя та захисту прав людини».

Також до заходу онлайн долучилася Генеральна директорка з міжнародних справ Національного поліцейського агентства Японії Казумі Огасавара, яка підкреслила важливість питання безпеки в Україні. 

«Я впевнена, що мобільні лабораторії, надані в межах проєкту ПРООН, підвищать рівень експертизи для проведення складних  криміналістичних розслідувань, пов'язаних із воєнними злочинами та жертвами серед цивільного населення», — сказала вона.

На знак вшанування взаємодії між Національною поліцією України та Національним поліцейським агентством Японії, у цих пересувних лабораторіях розмістили пам’ятні таблички з японським ієрогліфом «Кізуна». У перекладі з японської  це означає «нерозривний зв'язок» і символізує дружбу між Україною та Японією.

Національна поліція України

Схожі матеріали