У Києві відбувся науковий семінар про канібалізм у роки Голодомору на основі кримінальних справ з архіву МВС
За участі Державного секретаря МВС Інни Ящук у Національному музеї Голодомору-геноциду відбувся науковий семінар «Канібалізм в роки Голодомору: просторово-часовий і соціально-демографічний дискурс (на основі кримінальних справ архіву МВС України)». Під час заходу було презентовано результати аналізу понад тисячі архівних справ, що документують випадки канібалізму в роки Голодомору 1932–1933 років.
У вступному слові Інна Ящук зауважила, що Міністерство внутрішніх справ не лише фіксує сучасні злочини, пов'язані з війною, але й активно працює над дослідженням історичних злочинів:
«МВС щодня фіксує понад тисячу злочинів, пов’язаних із повномасштабною війною. Але наша позиція — це фіксація не лише сучасних, а й історичних злочинів. Бо правда про минуле — це основа безпеки в майбутньому».
У рамках підписаного меморандуму між Національним музеєм Голодомору-геноциду та Міністерством внутрішніх справ, у 2023 році МВС передало до музею 1022 архівні справи, що охоплюють період геноциду українців 1932-1933 років.
«Ці 1022 справи — це не поодинокі випадки і не окремі історії. Це долі цілих родин та громад. Ми не можемо дозволити, щоб ці факти були перекручені або подані неправдиво. Ми відкриваємо ці архіви, щоб показати світові, як цілі українські родини були знищені — фізично, морально, соціально. Ми маємо робити все, щоб ця правда не була прихована», —зауважила Державний секретар МВС Інна Ящук.
Ці архіви є унікальними, оскільки вони дозволяють об’єктивно осмислити події Голодомору, підтверджуючи, що канібалізм був наслідком системної політики знищення народу, а не моральним падінням. Більшість осіб, які вдавались до канібалізму, були жертвами голоду, а не злочинцями в класичному розумінні.
На основі документів архіву МВС був створений спецвипуск «Реальної історії з Акімом Галімовим», присвячений трагедії Голодомору. Фільм зібрав понад 1,3 млн переглядів на YouTube і транслювався на національному телебаченні.
Після оцифрування та презентації архівних матеріалів, МВС отримало десятки відгуків та запитів від громадських і міжнародних організацій стосовно проєкту.
Під час семінару науковий співробітник музею Роман Теслюк, який особисто сканував і опрацював справи з архіву МВС, представив результати їх аналізу. Дослідження охоплює просторово-часові характеристики явища, соціально-демографічні аспекти та подальшу долю причетних осіб.
Окрім того, під час заходу було озвучено спогади очевидців, зокрема в’язнів ГУЛАГу Ольги Мейн і Євгенії Фьодорової, які перебували в таборах поруч із засудженими за людоїдство українками, описали їх морально-фізичний стан та душевні переживання.
Робота команди МВС щодо розкриття на основі архівних документів правди про злочини комуністичного тоталітарного режиму триває.
З результатами реалізації проєкту “Голодомор: мовою архівних документів”, зокрема й оцифрованими архівними документами, можна ознайомитись за посиланням.
Депаратамент комунікації МВС України
