Торгували новонародженими дітьми: викрито злочинну організацію, яка прикривалася сурогатним материнством
За матеріалами оперативних співробітників Державної прикордонної служби України викрито злочинну організацію, яка займалася продажем новонароджених дітей іноземцям під виглядом сурогатного материнства. Заходи у тривалій спецоперації проводилися за процесуального керівництва Оболонської окружної прокуратури м. Києва і досудового розслідування слідчими Оболонського управління поліції ГУ Національної поліції у м. Києві. Оперативне супроводження здійснювали підрозділи Державної прикордонної служби України та ГУ ВБ СБУ.
Двоє власників приватних клінік, залучивши спільників, підшукували жінок у скрутному матеріальному становищі та пропонували за гроші народити дітей від анонімних донорів під прикриттям сурогатного материнства. У свідоцтві про народження немовлят вказували іноземця-замовника, що у подальшому давало йому законні підстави вивезти дитину за межі держави. Наступні 15 років спільники можуть провести за ґратами.
У ході спільних дій правоохоронних органів встановлено, що до масштабної схеми з торгівлі людьми причетні представники низки приватних медичних центрів з Харкова та Києва, а також інші особи – адвокати, перекладачі. Загалом 12 осіб, 2 з яких – організатори схеми, були керівниками медичних установ.
У ході спецоперації правоохоронці встановили, що підозрювані за надання своїх послуг підписували контракти з іноземцями, згідно яких вартість «послуг» становила від 50 до 70 тисяч євро. Натомість породіллям обіцяли 12 тисяч євро, але в більшості випадків їх не виплачували.
У межах слідства встановлено факти незаконного переміщення за кордон 8 немовлят та попереджено спробу вивозу за кордон ще однієї дитини, зокрема в минулому році в Харкові співробітники ДПСУ та НПУ затримали замовника – іноземця під час оформлення документів.
Під час оформлення документів та чергової спроби вивезти новонароджену дівчинку поліцейські затримали у місті Харкові замовника – громадянина іншої держави.
Правоохоронці провели понад 40 обшуків за адресами медзакладів у Києві та Харкові та за місцями мешкання фігурантів, у результаті яких вилучили комп’ютери, мобільні телефони, чорнові записи, флеш носії та медичну документацію.
Слідчі Оболонського управління поліції розпочали кримінальне провадження за частиною четвертою статті 28 - вчинення кримінального правопорушення організованою групою осіб, частиною третьою статті 149 – торгівля людьми та частиною першою і другою статті 255 - створення, керівництво злочинною спільнотою або злочинною організацією, а також участь у ній Кримінального кодексу України. Усім 12 фігурантам повідомлено про підозру. Їм загрожує позбавлення волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.
Слідчі дії у кримінальному провадженні тривають.
Викриття злочинної діяльності здійснювалося також за підтримки Міністерства юстиції України.
Національна поліція України, Державна прикордонна служба України

