Реабілітація через спорт: поранені бійці системи МВС займаються стрільбою з лука, тенісом та рибалкою
Ветерани, які постраждали під час бойових дій, мали можливість випробувати свої сили в стрільбі з лука та настільному тенісі – видах спорту, які не лише покращують фізичну форму, а й сприяють психологічному відновленню. Крім того, для бійців організували риболовлю, що стало чудовою можливістю для відпочинку та реабілітації.
Заходи відбулися на базі одного з навчально-наукових інститутів Національної академії внутрішніх справ. Підтримку бійцям надавали курсанти академії, які склали їм компанію та допомагали у проведенні активностей.
Разом із пораненими бійцями, які беруть участь у спортивних тренуваннях, працює Радислав із позивним «Харт» — військовослужбовець Національної гвардії України. 20 жовтня 2023 року, під час виконання бойових завдань у районі Кремінної, в Серебрянському лісі, він зазнав важкого поранення, внаслідок чого втратив обидві нижні кінцівки. Після цього пройшов складний шлях — реабілітацію та протезування. Сьогодні Радислав працює інспектором у Національній академії внутрішніх справ. Проте, як він сам підкреслює, це не просто посада, а місія.

«Я влаштувався сюди не тому, що мені потрібна робота, а щоб допомагати хлопцям. Я сам пройшов через поранення, реабілітацію, протезування. І знаю, як важко буває знайти сили рухатись далі. Моя мета — підтримати тих, хто тільки починає цей шлях. Кожному потрібен свій підхід, своє заняття, своя мотивація. Я намагаюсь показати: навіть після найтяжчого можна жити, діяти, бути корисним. Бо головне — не зупинятись», - розповідає Радислав.
Серед бійців, які долучились до занять — 22-річний Богдан з Кіровоградщини, позивний «Друїд». У війську він уже чотири роки. Повномасштабна війна застала його під час строкової служби, і тоді хлопець прийняв доросле рішення — підписав контракт і залишився в армії.
До служби Богдан закінчив училище, здобув фах слюсаря-зварювальника та пройшов виробничу практику. Після підписання контракту він потрапив до 11-ї бригади імені Михайла Грушевського Національної гвардії України.У грудні 2024 року, наприкінці місяця, під час бойового завдання Богдан разом із побратимами потрапив під обстріл ворожих дронів. Внаслідок атаки хлопець зазнав важких поранень кінцівок, голови та внутрішніх органів. Нині він проходить реабілітацію та активно долучається до всіх видів відновлювальної активності, зокрема спортивних заходів.

«Стрільба з лука, теніс — це не просто фізична активність. Такі речі допомагають морально розслабитися, переключитися. Коли ти постійно в реабілітації чи в лікарні, все зливається в один день. А тут — відчуваєш, що живеш. Це дуже підтримує», — каже Богдан.
Серед бійців, які найбільше чекали на риболовлю, — нацгвардієць Максим із позивним «Білий», боєць бригади "Карадаг". У 2022 році він ніс службу в районі Оріхова на Запоріжжі. Влітку 2024 року Максим отримав мінно-вибухову травму, внаслідок якої втратив дві ноги. Після цього він розпочав тривалий етап лікування та реабілітації. Сьогодні Максим продовжує відновлюватися. Окрім фахівців соціального супроводу, до риболовлі з ним долучилась і мама, яка приїздить до нього з Кривого Рогу. Для Максима риболовля — одне з улюблених занять, яким він захоплювався ще до війни.

«Рибалка — це не просто хобі, це справжня розрядка. Вона допомагає відволіктися, розслабитися. Мені завжди подобалась рибалка, і зараз це допомагає в процесі відновлення», — каже «Білий».
Повернутися до активного життя після травм, завдяки реабілітаційним заходам через спорт, надихає багатьох бійців. Стрільба з лука, теніс і риболовля стають для них не лише способом відновлення, але й новими можливостями для соціалізації та взаємопідтримки.

«Ці активності — не просто про спорт. Вони дають можливість відволіктися, відновити сили та морально розслабитися. Стрільба з лука вимагає концентрації, теніс підтримує активність, а риболовля — це тиха медитація, яка допомагає перезавантажитися», — говорить 40-річний гвардієць Богдан, позивний «Історик», командир мінометного розрахунку 5-ї Слобожанської бригади «Скіф».
Богдан служить на війні з травня 2022 року. Брав участь у Харківському контрнаступі та на Донеччині, де під час виконання бойового завдання зазнав мінно-вибухової травми, в результаті якої втратив нижню кінцівку.
Департамент комунікації МВС України
