Психологиня Донецького державного університету внутрішніх справ: «Наше завдання - навчити якомога більше людей надавати першу психологічну допомогу»
Психологиня Донецького державного університету внутрішніх справ Олександра Харченко відвідала дводенний навчальний інтенсив для психологів і вихователів МВС, який відбувся нещодавно в Києві. Вона переконана, що в умовах війни, що триває роками, психологи повинні постійно вчитися та розвивати свої професійні навички. А кожна людина в Україні, і навіть діти, повинні опанувати базові техніки першої психологічної допомоги. Олександра Харченко розповіла про свій досвід роботи з курсантами й поширені проблеми, з якими стикаються діти та молодь під час війни. Також вона розповіла про завдання, які порушують перед собою фахівці з ментального здоров’я в своїй щоденній роботі.
Про вплив війни на психологію дітей
Війна найбільше впливає на неміцну дитячу психіку. У нас багато курсантів, які пережили жахи війни: були в окупації, а потім виїжджали з Маріуполя, інших окупованих або прифронтових територій. Є діти, які втратили рідних, у когось з них родичі досі перебувають в окупації, у когось –зниклі безвісти за особливих обставин. З кожним набором збільшується кількість курсантів, які страждають від панічних атак, реакцій ступору внаслідок пережитих травм. У мирний час психологи нечасто стикалися з такими наслідками стресу в пацієнтів, тому наразі є постійна потреба в додаткових навчаннях. Також сприяє нашій роботі й обмін досвідом серед колег.
Через війну, епідемію ковіду та вимушене навчання з використанням технологій дистанційного навчання в підлітків виникла проблема з міжособистісною комунікацією, тому в закладах освіти особливо актуальною стає проблема булінгу (цькування).

Про експертизу та методики, які застосовують українські психологи
Міжнародний досвід у наданні психологічної допомоги нам не завжди підходить, оскільки колеги не мали справи з пацієнтами, які пережили психологічні травми через жахи війні. Їхні методики і практики мають дуже короткочасний ефект. Саме українські фахівці, зокрема військові психологи, які працюють з постраждалими від війни з 2014 року, для нас є цінними експертами. Це люди, у яких немає часу на вивчення теорії з книжок. Вони на власній практиці знайшли свої унікальні методи надання психологічної допомоги та стабілізації стану як у цивільних, так і військових. Ми застосовуємо різні підходи й відбираємо для подальшої роботи найбільш дієві. Бувають ситуації, коли одній людині не підходить терапія, яка раніше була вже ефективно застосована для неї, і потрібно шукати інший метод.
Зазвичай кожна методика, яка застосовується в психологічній допомозі, повинна пройти апробацію, інколи на це йдуть роки, але в нас немає цих років. Доводиться експериментувати. У такий спосіб українські психологи напрацьовують у професії свої унікальні дієві практики та терапії.
Потреба в наданні психологічної допомоги в Україні – дуже велика. Більшість українців потерпають від наслідків війни, але в нашій країні нема стільки фахівців. Тому наше завдання – навчити якомога більше людей базовим практикам для стабілізації психологічного стану, щоби вони могли самі собі допомогти в разі потреби. Цьому навчитися може будь-яка людина, і на це не потрібно багато часу, але необхідно періодично закріплювати отримані навички.
Про роботу з курсантами
Я проводжу психологічні тренінги для курсантів, які в ігровій формі відпрацьовують психологічні техніки, наприклад, можу імітувати істерики або ступор, а вони повинні мене заспокоїти. Один із моїх здобувачів освіти на нашому ігровому тренінгу відпрацював техніку надання допомоги під час панічної атаки в людини. Потім цей курсант у реальному житті застосував цю техніку й допоміг людині. На мій погляд, психологи у своїй роботі повинні не тільки дати своїм пацієнтам базовий курс психологічної допомоги, а й регулярно повторювати з ними ці навички, щоби ці знання якнайкраще засвоювалися. Чим більше людей зможуть стабілізувати свій психологічний стан або допомогти іншій людині, тим буде краще для суспільства.

Департамент комунікації МВС України