Обмін полоненими та розшук безвісти зниклих
Визволення з полону та розшук безвісти зниклих є одними із важливих напрямків роботи МВС України в умовах війни. Загалом з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну за даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими відбулося 58 обмінів військовополонених.
За цей час із ворожого полону було звільнено 3 767 військових та цивільних. Саме таку кількість оголосив Президент України Володимир Зеленський.
Зокрема три великих обміни відбулися впродовж серпня-вересня-жовтня 2024 року.
24 серпня до Дня незалежності України з ворожого полону повернулося 115 захисників. 92 з них – військовослужбовці системи МВС.
Про це повідомив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. Він уточнив, що серед звільнених 89 воїнів Національної гвардії та 3 - Державної прикордонної служби. Майже 90% з них — солдати строкової служби, які понад два роки перебували в полоні агресора.
13 вересня додому повернулося ще 49 українців і українок. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський. Серед них воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні громадяни.
У свою чергу, Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко зазначив, що серед 49-ти звільнених 21 захисник та захисниця системи МВС: 15 військовослужбовців Національної гвардії, з них 11 жінок; 4 офіцери Державної прикордонної служби та 2 офіцери Національної поліції, бійці КОРДу з Донецької області.
«Усі вони - оборонці Маріуполя та Азовсталі. Дякую Президенту України, керівнику Офісу Президента та колегам з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за зусилля, щоб цей обмін став можливим», – написав очільник МВС Ігор Клименко.
Наступного дня 14 вересня додому повернулося ще 103 наших Герої - з них 51 – із системи МВС. Серед них — 38 гвардійців, 8 прикордонників, 4 поліцейських та один рятувальник.
«Зараз наші захисники у безпеці і зовсім скоро обіймуть своїх рідних. Більшість з них – оборонці Маріуполя та Азовсталі. Також є ті, хто обороняв Чорнобильську АЕС, Харківську, Донецьку, Київську області. Ті, хто мужньо протистояв ворогові на усіх найгарячіших напрямках. Два обміни поспіль – унікальна робота усієї команди, яка докладає надзусиль, щоб повернути на рідну землю усіх військовополонених», - сказав Міністр внутрішніх справ.
Ігор Клименко подякував Президенту України, керівнику Офісу Президента та колегам з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за кропітку та напружену роботу, яка приносить результат.
19 жовтня Глава держави вчергове повідомив добру новину – 95 наших людей знову вдома. Володимир Зеленський зазначив, що серед звільнених воїни, які захищали Маріуполь і «Азовсталь», Донеччину, Луганщину, Харківщину, Київщину, Чернігівщину, Херсонщину.
«Кожного разу, коли Україна рятує своїх людей із російського полону, ми наближаємо день, коли свобода буде повернута всім, хто перебуває в російській неволі», - наголосив він.
Президент подякував команді, яка займається пошуком і звільненням полонених.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що серед звільнених 42 співробітники системи МВС.
«Процес обміну був надзвичайно складним. Докладено максимум зусиль, щоб повернути наших людей додому. І це вдалося», - написав він.
Він уточнив, що серед звільнених співробітників МВС: 38 військовослужбовців - бійці Національної гвардії України. Ще двоє поліцейських та двоє прикордонників. Міністр подякував Президенту України, керівнику Офісу Президента та колегам з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими за успішний обмін.
«Працюємо далі над поверненням всіх наших людей”, - резюмував у своєму дописі Ігор Клименко.
Робота зі звільнення з полону наших захисників триває в режимі 24/7. МВС України перебуває в постійній співпраці та комунікації з Офісом Президента України, з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими та відповідними органами державної влади, аби додому повернувся кожен українець і кожна українка, що потрапили до ворожого полону.
Розшук зниклих безвісти за особливих обставин
Із початком повномасштабного вторгнення тисячі українців, як військових, так і цивільних зникають безвісти. Їх облік та розшук – також важливий напрямок роботи МВС України. Зокрема, він здійснюється через інститут Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин співпрацює з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти (МКЗБ).
Уперше можливість щодо відбору зразків у рідних зниклих безвісти, які перебувають за кордоном, була реалізована завдяки цій організації.
“Наразі Єдиний реєстр зниклих безвісти за особливих обставин містить інформацію про 59 тисяч таких осіб. Серед записаних – понад 49 тисяч осіб перебувають у розшуку як особи, зниклі безвісти за особливих обставин. Серед них 1769 – це діти віком до 18 років. Майже 8 тисяч осіб вже розшукані, їхнє місце перебування відоме. Певна кількість цих людей повернулася на територію України, хтось перебуває в країнах, з якими Україна має міжнародні правові угоди. Також у цій категорії записів є ідентифіковані тіла загиблих внаслідок військової агресії”, - зазначає Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов
У всіх випадках зникнення людей розшук і розслідування за кримінальними провадженнями здійснює Національна поліція України.
В обласних підрозділах Нацполіції наразі вже функціонують 20 центрів із розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, в яких також працюють співробітники від Уповноваженого з питань зниклих безвісти за особливих обставин. Про це в етері Національного телемарафону «Єдині новини» повідомив заступник Міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко.
11 жовтня такий великий центр відкрито у Дніпрі – у ньому вестимуться справи зниклих на території трьох східних областей: Дніпропетровської, Донецької та Луганської області.
«Якщо говорити про центр, який знаходиться в місті Дніпро, то він обслуговує не тільки Дніпропетровську область, а також Донецьку і Луганську», – наголосив він.
У таких спеціалізованих центрах працюють слідчі, представники карного розшуку. Вони щоденно контактують із представниками Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, в своєму регіоні.
У разі необхідності співробітники таких центрів співпрацюють також із підрозділами слідства Служби безпеки України, якщо є кримінальні провадження, які були внесені слідчими підрозділами СБУ.
Від квітня 2023 року, нагадав заступник Міністра, запроваджено Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який перебуває у сфері відповідальності МВС України.
Станом на сьогодні в ньому зареєстровано понад 60 тисяч осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з яких 52 тисячі осіб перебувають у розшуку, з них понад 1700 діти.
«Подати інформацію у вказаний реєстр можна виключно через підрозділи Національної поліції, коли особа оголошується в розшук, а далі визнається зниклою безвісті за особливих обставин», - наголосив Леонід Тимченко.
У центрах розшуку громадяни можуть отримати всю необхідну інформацію щодо розшуку зниклих безвісти рідних і близьких, подати клопотання щодо проведення слідчих дій, отримати роз’яснення щодо розслідування та розшуку зниклих безвісти, а також отримати витяги з реєстрів.
Кожен такий Центр обладнаний приладами швидкісного встановлення ДНК, тому родичі зниклих можуть прямо на місці здавати свої біологічні зразки для подальшого порівняння та ідентифікації загиблих осіб. У центрі розшуку родинам безвісти зниклих надають всебічну підтримку та допомогу: подання клопотання щодо проведення слідчих дій, отримання роз’яснення щодо розслідування та розшуку зниклих безвісти, а також витяги з реєстрів.
Справи із розшуку безвісно зниклих осіб та розслідування кримінальних проваджень провадять поліцейські, які займаються безпосередньо цими питаннями.
Як розшукати зниклого чи зниклу безвісти родича чи родичку?
Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Артур Добросердов наголошує на алгоритмі дій для розшуку осіб, зниклих безвісти. Зокрема, заявнику необхідно:
звернутися із заявою про розшук до органів Національної поліції та надати всю наявну інформацію про зниклу особу (бажано, щоби це були її фотографії, чіткий опис стану здоров’я, інші деталі, які зможуть допомогти розслідуванню та встановленню місцезнаходження);
залишити свої контактні дані для того, щоби поліція могла поінформувати про нові обставини;
отримати витяг з Єдиного Реєстру досудових розслідувань для того, щоби знати, де і ким це провадження розслідується;
важливо, щоби кровні родичі здали свої біологічні зразки для проведення молекулярно-генетичної експертизи та виведення ДНК-коду. Ці дані будуть перевірені в центральному обліку генетичних ознак людини»;
звернутися до підрозділів Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Координаційного штабу, Національного інформаційного бюро, об’єднаного центру СБУ та Міжнародного комітету Червоного Хреста. Ці організації здійснюють обмін інформацією для забезпечення ефективного розслідування справи про зниклу особу.
Департамент комунікації МВС України