МВС провело перший Чемпіонат із шахів серед ліцеїстів

clock
14.02.2025 15:00

За ініціативи керівництва Міністерства внутрішніх справ України Департамент освіти, науки та спорту запроваджує цього року проведення чемпіонатів із різних видів спорту для ліцеїстів та курсантів відомчих закладів освіти. 

Перший Чемпіонат із шахів серед вихованців ліцеїв безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання та Військового ліцею Державної прикордонної служби України відбувся днями в одному із відомчих закладів освіти МВС. Спортивний захід був організований у співпраці із Федерацією Шахів України.

Ліцеїсти під час гри в шахи на чемпіонаті

Завдання чемпіонату

«Гра в шахи існує в світі вже півтори тисячі років. Вона відома, як інструмент військової стратегії, як метафора людських відносин та еталон геніальності. Саме тому ми запроваджуємо змагання із цього виду спорту у відомчих ліцеях. 

Головними завданнями чемпіонату є підвищення рівня майстерності ліцеїстів у грі в шахи, розвиток у них логічного та стратегічного  мислення, аналітичних здібностей та вміння концентрувати увагу, виховання цілеспрямованості, волі до перемоги, наполегливості та об’єктивності», - повідомив директор Департаменту освіти, науки та спорту МВС України Олександр Тарасенко під час церемонії відкриття чемпіонату. 

Олександр Тарасенко в приміщенні закладу освіти під час відкриття чемпіонату

Для високого та професійного рівня організації та суддівства учасників МВС запросило до співпраці представництво Федерації Шахів України. 

Перший Віце-президент Федерації Шахів України Володимир Ковальчук під час відкриття привітав усіх учасників змагань та побажав кожному з них успіхів:

«Інтелект – це така річ, яку не купиш і яку не придбаєш за годину, за тиждень, за місяць. Він здобувається з досвідом роками, а потім використовується людиною упродовж всього життя. Федерація Шахів України докладає усіх зусиль, щоби розвивати шахи та сприяти  підвищенню інтелектуальних здібностей української молоді».

Ліцеїсти в закладі освіти під час проведення чемпіонату

Регламент та результати

Учасниками чемпіонату стали 5 команд від відомчих ліцеїв. Зокрема, 20 ліцеїстів віком 15-18 років, серед яких 16 хлопців та 4 дівчат. Кожна збірна команда пройшла мандатну комісію з обов’язковою присутністю всіх заявлених спортсменів та тренерів, які забезпечували дисципліну та спортивну етику під час змагань. 

Упродовж двох днів чемпіонату відбулося п’ять турів, хлопці грали із хлопцями - на трьох дошках, дівчата із дівчатами – на одній. Головним суддею змагань виступив суддя національної категорії шахів Іван Захарчук, який забезпечив підрахунок персональних балів та командних результатів.

Головний суддя та тренери спостерігають за грою ліцеїстів

За результатами чемпіонату були визначені переможці, срібні та бронзові призери. Серед команд перше місце здобув Київський ліцей безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ України. У складі цієї команди – три хлопці та одна дівчина. Всі вони отримали персональні перемоги. Зокрема, Андрій Новіков та Надія Кравченко здобули «золото», Сергій Наталушко та Володимир Литвиненко – «срібло».

Олександр Тарасенко з командою переможців

Друге місце серед команд отримав Військовий ліцей Державної прикордонної служби України. Всі її представники також здобули персональні перемоги: Сергій Деменський – 1 місце, Михайло Вітковський – 2 місце, Юлія Левицька – 2 місце, Нікіта Єршов – 3 місце.

Команда ліцеїстів Військового ліцею ДПСУ

Третє місце серед команд отримав Вінницький ліцей безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. Персональні перемоги отримали Дмитро Гринчук – 1 місце та Ренат Ткачук – 3 місце. 

Ліцеїсти Вінницького безпекового ліцею

Головний суддя чемпіонату Іван Захарчук відзначив високий рівень організації спортивного заходу та залишився задоволеним рівнем підготовки всіх учасників:

«Рівень учасників змагань був задовільним, всі спортсмени добре знають правила. В кожній категорії проявилися лідери, які продемонстрували хороші результати. Для отримання вищих здобутків, найголовніше, щоби діти вчилися в мирній країні. Якщо говорити про шахові практики, то в них головне – дотримуватися трьох правил. Перше – це боротьба за центр, друге – виводити фігури і третє правило – захищати свого рідного короля так, як ми захищаємо Україну. Але найголовнішим у грі в шахи є впевненість у власних силах та віра в себе». 

Головний суддя чемпіонату Іван Захарчук

Переможці та переможиці

Після змагань всі бажаючі спортсмени змогли отримати персональний тур та майстер-клас від головного судді Івана Захарчука. Він грав із дітьми, заохочував до дій та вказував на помилки.

Переможці та переможиці виглядали задоволеними власними результатами, впевненими та щасливими. У неформальній розмові всі вони дякували своїм тренерам-вихователям за підтримку та наставництво. 

Капітан команди Київського ліцею безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ України Володимир Литвиненко вважає головною запорукою перемоги – єдність команди:

«Найголовніше, щоби вся команда працювала як суцільний механізм, і кожен докладав своїх персональних зусиль до перемоги. Це була важка боротьба, суперники були дуже сильні і не давали нам розслабитися. Але результат є і він їде до нас в Київський ліцей. Це був один із найяскравіших турнірів в моєму житті».

Капітан команди Київського ліцею Володимир Литвиненко під час гри у шахи

Лідерка команди Військового ліцею Державної прикордонної служби України Юлія Левицька грає в шахи з дитинства. Для дівчини – це хоббі, як і гра на фортепіано. Грати в шахи її навчила мама, яка працює вчителем математики. 

«Шахи – це потужна  вправа і на логіку, і на увагу, і на розвиток. Найважчим для команди у цьому чемпіонаті було розпочати гру. Зробити першій хід пішаком, зібратися думками, згадати всі настанови нашого тренера-командира.  Але коли ми зробили перший хід, отримали першу перемогу, то з’явився азарт. Весь чемпіонат став для нас фантастичною та захоплюючою грою і ми отримали друге місце. Я дуже пишаюся своєю командою».

Юлія Левицька під час чемпіонату

Підсумки та плани

Директор Департаменту освіти, науки та спорту МВС України Олександр Тарасенко під час церемонії закриття чемпіонату подякував Федерації шахів України та іншим партнерам за співпрацю у проведенні заходу та звернувся до ліцеїстів:

«Ви – наше майбутнє і наші майбутні герої, вам невдовзі відбудовувати нашу країну. Тому ваше завдання – здобувати нові знання, вміння, навички та обмінюватися вже отриманим досвідом. Власне для цього ми організовуємо спортивні, освітні та інші заходи. І над цим працює величезна команда людей. На цьому чемпіонаті всі ліцеїсти продемонстрували, що спорт -  це не лише здоров’я, гарне тіло й здоровий дух. А й те, що дозволяє продемонструвати силу характеру, інтелекту, вміння мислити, планувати стратегічні ходи та йти вперед до перемоги».

Олександр Тарасенко вручає кубок срібному призеру
Організатори та учасники чемпіонату - на спільному фото

У свою чергу начальниця відділу патріотичного виховання та спорту управління науки, інновацій та спорту Департаменту освіти, науки та спорту МВС Наталія Казакова повідомила, що проведений Чемпіонат із шахів серед ліцеїстів – це старт усіх спортивних змагань, які будуть проведені цього року та впроваджені на постійній основі в майбутньому:

«Цього року відбудеться 10 чемпіонатів.  Для ліцеїстів - це змагання з шахів, настільного тенісу, футзалу, волейболу та легкої атлетики. Для курсантів відомчих вишів ми запланували чемпіонати з гірьового спорту, волейболу, самбо, легкої атлетики та футзалу».

Наталія Казакова з командою шахістів та тренерів Київського ліцею

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали