МВС PROважливе: мінна безпека - що потрібно знати

clock
13.02.2025 17:00

Для організації безпечного середовища та формування культури безпеки в громадах Міністерство внутрішніх справ України продовжує інформувати українське суспільство про загрози, з якими можуть стикнутися звичайні громадяни в умовах воєнного часу. У цьому матеріалі рубрики «МВС PROважливе» розповідаємо про основні види вибухонебезпечних предметів та як діяти у разі їх виявлення.

Види вибухонебезпечних боєприпасів

Фугасна протипіхотна міна – круглої форми зеленого або коричневого кольору у пластмасовому корпусі, вагою до 600 грам, діаметром до 120 мм. Спрацьовує при натискання на неї. Також є міна у поліетиленовому корпусі, складної форми, довжиною 120 мм, шириною 65 мм. Такі міни часто називають «метеликами» або «пелюстками». Вони також спрацьовують під час  натискання  на них,  але можуть вибухнути і без зовнішніх подразників. Їх можна зустріти у зоні бойових дій, особливо в місцях застосування систем залпового вогню. Через маленький розмір цих боєприпасів їх важко помітити в траві або кущах, вони також зустрічалися і в оселях. 

Зображення фугасної протипіхотної міни, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Фугасна протитанкова міна круглої форми зеленого або коричневого кольору, вагою до 10 кг, діаметром до 350 мм. Цей боєприпас здатен підірвати автомобіль або військову техніку. 

Зображення фугасної протитанкової міни, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Осколкова протипіхотна міна натяжної дії. Вона має металевий корпус і чотири розтяжки, довжиною 10 м кожна. Якщо зачепити розтяжку, вона вибухне. Радіус суцільного ураження – до 16 м. Цей боєприпас має здатність самоліквідовуватися, тобто через певний час вибухає сам. При вибуханні її корпус дробиться на багато частин і розлітається.

Зображення осколкової протипіхотної міни натяжної дії, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Вистрибуюча осколкова протипіхотна міна кругового ураження по формі нагадує жестяну банку. Зазвичай її закопують у землю на глибині 20 см і лишають на поверхні тільки підривач, у дві сторони від якого ідуть розтяжки загальною довжиною 30 м. Після того як зачепити розтяжку, міна вистрибує із під поверхні та вибухає на висоті 600-900 мм. Готові осколки у кількості 2400 шт розлітаються на 360 градусів, з радіусом суцільного ураження до 25 м. 

Зображення вистрибуючої осколкової протипіхотної міни кругового ураження, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Протипіхотна осколкова міна направленої дії  МОН-50 (90, 100,200) має прямокутну форму та пластмасовий корпус (МОН-50,90). Ця міна також буває круглої форми в металевому корпусі (МОН-100,МОН-200). Місця найбільшої небезпеки – локації, де стояли війська. Встановлюються вони на поверхні землі, на будівлях, на деревах. До цієї міни може бути прикріплена розтяжка чи тонкий дріт. Зона ураження такої міни – від 50 до 200 м. 

Зображення протипіхотної осколкової міни, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Мінометна міна має металевий корпус подовженої форми із «оперенням» в хвостовій частині. Такі міни мають різні діаметри – 60 мм, 82 мм, 120 мм. Зона ураження – до 60 м. Найчастіше на них натрапити можна в зоні бойових дій. Вони можуть лежати на землі або бути встромлені в землю.

Зображення мінометної міни, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Протитанкова граната до РПГ має довжину 680 мм та масу до 2,5 кг, по формі нагадує спис. Такими гранатами стріляють з ручних протитанкових гранатометів (РПГ). Зазвичай їх знаходять в місцях, де велися бойові дії. Вони можуть не вибухнути після пострілу, також їх можуть залишити військові. Зона небезпеки при вибуху  такої гранати має радіус до 20 м. 

Зображення протитанкової гранати до РПГ, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Боєприпас до автоматичних гранатометів – мають циліндричну форму діаметром 30-40 мм висотою до 130 мм. Через високу чутливість до зовнішнього впливу цей вид боєприпасів є одним із найбільш небезпечних. Зона ураження –до 10 м. 

Зображення боєприпасу до автоматичних гранатометів, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Фрагмент касетного боєприпаса. Касетні боєприпасиспоряджені  бойовими елементами різного розміру та форми (циліндри, шари тощо) При застосуванні  можуть спрацювати  не всі. Потім вони можуть вибухнути від будь якого зовнішнього впливу – коливання або дотику. Знайти такий елемент можна на території роботи систем залпового вогню (на поверхні землі, на даху будівель, в гілках дерев і навіть в оселях чи приміщеннях будівель). Зона ураження – до 50 м. 

Важливо! Там, де знайшовся один елемент, зазвичай є багато інших. 

Зображення фрагменту касетного боєприпаса, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

Ручні гранати бувають різних видів, усі вони невеликих розмірів (довжина – трохи більше 100 мм, діаметр до 70 мм) і мають металевий або пластиковий корпус.  Зазвичай гранати можуть знаходитися в зоні бойових дій (на землі, на деревах, в середині будівель), вони можуть бути прикріплені до розтяжки. Гранати мають радіус ураження від 5 м до 20 м. 

Зображення ручної гранати, зостереження та заклик телефонувати 101, 102 у разі виявлення

До уваги! Місця найбільшої небезпеки

  1. Мости  – найбільш розповсюджені місця розташування для мін.
  2. Території, де була розташована військова техніка та базувалися війська, покинуті військові укріплення. 
  3. Блокпости та контрольні пункти, будівлі.
  4. Узбіччя доріг.
  5. Лісосмуги, поля, городи, стежки.
  6. Водойми. 

Зазвичай на територіях підвищеної небезпеки розташовані червоні знаки із застереженням: «Обережно, міни!». Ці місця також можуть бути огороджені червоно-білою стрічкою.  Але  можуть бути і саморобні знаки мінної небезпеки.

Поради від ДСНС

  1. Не ходіть до місць, де тривалий час базувалися війська. Якщо така необхідність є, звертайте увагу на кущі, траву, гілки дерев, місця біля припаркованих авто, будьте пильними в оселях, в яких могли перебувати військові.
  2. Якщо побачили снаряд або попереджувальне маркування у вигляді біло-червоної стрічки, не підходьте близько, не чипайте, повідомте про небезпеку людей навколо.
  3. У разі небезпеки телефонуйте 101 або 102.

 

Нагадуємо, в рубриці «МВС PROважливе» українці детально дізнаються про заходи безпеки в умовах воєнного часу, алгоритми дій в разі надзвичайних ситуацій, необхідні контакти та напрями діяльності відомчих підрозділів – Нацполіції, ДСНС, Головного сервісного центру, Державної міграційної служби, Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин тощо. 

У попередньому матеріалі в рубриці «МВС PROважливе» ми детально розповіли про дії, які необхідно здійснити, якщо особа зникла безвісти за особливих обставин. А також про те, як ворог та шахраї полюють на рідних осіб, зниклих безвісти за особливих обставин

Будьте уважними, бережіть себе та близьких!

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали