Медіа про МВС: «Українська правда» розповіла, як працюють безбар’єрні автошколи
Право на мобільність – ключове для соціальної інтеграції та незалежності людей з інвалідністю. Можливість керувати власним автомобілем відкриває більше перспектив: від працевлаштування до активного громадського життя.

Аби зробити навчання з водіння доступним для всіх, у 2023 році в межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» Міністерство внутрішніх справ запустило флагманський проєкт безбар'єрних автошкіл. Наразі вони працюють у семи містах України.
Про досвід українців, які проходять або завершили навчання в безбар'єрних автошколах, а також особливості цього процесу – у матеріалі «Української правди».
Що таке безбар'єрна автошкола і як вона адаптована під потреби людей з інвалідністю
Перші безбар'єрні автошколи в Україні відкрили влітку 2023 року. Спочатку проєкт «Автошколи для осіб з інвалідністю» реалізували на базі п’яти закладів освіти системи МВС: у Київській області, Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Львові та Дніпрі. Згодом безбар'єрні автошколи з’явилися у Кривому Розі та Одесі.

У таких автошколах можна опанувати автотранспорт категорії В (легкові авто). Навчання здійснюється на адаптованих під потреби слухачів автівках та проходить у два етапи: спочатку теоретичний курс, потім практичний.
Важливо, що навчатися в таких автошколах можуть не лише люди з інвалідністю.
Наприклад, в безбар'єрній автошколі, яка функціонує на базі Національної академії внутрішніх справ у с. Віта-Поштова на Київщині, навчання теорії люди з інвалідністю проходять спільно з курсантами, розповідає тамтешній інструктор, керівник підрозділу з автомобільної підготовки Олександр Супруненко.
Водночас навчання в усіх безбар'єрних автошколах відбувається за допомогою сертифікованих та спеціально розроблених програм, які адаптовані до потреб людей з інвалідністю.
Кожен учень може встановити індивідуальний графік відвідування школи офлайн або онлайн (лише теорія) і навчатися як індивідуально, так і у складі змішаних груп. В одній групі можуть навчатися до 30 людей.
Формат вивчення теоретичного курсу в складі групи працівники автошколи узгоджують з усіма учасниками. Оскільки не всі учасники мають змогу легко діставатися до навчального центру, більшість обирає дистанційний формат навчання. Графік занять також попередньо узгоджують з усіма.
Що стосується практичних занять, то заняття з водіння проводять з урахуванням місця проживання учнів. Наприклад, автошкола, що на Київщині, може подавати автомобіль до різних районів столиці (як на лівому, так і на правому березі), а також у передмістя, щоб мінімізувати труднощі з пересуванням.
Для людей з інших регіонів передбачено проживання в спеціально облаштованих кімнатах на території закладу, розповідає Олександр.

Загалом, повний курс навчання триває три місяці: один місяць відведено на теоретичну підготовку, а два – на практичні заняття.
Однак для слухачів, які приїжджають на проживання, автошкола пропонує інтенсивний формат навчання. У таких випадках інструктор працює з ними по 6–8 годин на день і навіть у вихідні, що дозволяє значно скоротити термін проходження практичного курсу.
Загальна програма передбачає 40 годин практичного водіння, однак інтенсивний курс зазвичай триває два тижні замість двох місяців. Після завершення навчання автошкола організовує супровід учнів на адаптованому автомобілі до сервісного центру МВС, де вони складають іспит.
Історія Дмитра, який навчається в безбар’єрній автошколі
В безбар'єрній автошколі на Київщині навчання проходить на трьох спеціально обладнаних автомобілях: два Hyundai Elantra з автоматичною коробкою передач та Renault Duster із механічною трансмісією. Кожне авто адаптоване під індивідуальні потреби учнів з інвалідністю.

Для людей із порушеннями опорно-рухового апарату встановлюють ручне керування газом і гальмом, автоматичну коробку передач, додаткові важелі керування тощо.
Користувачам кріслами колісними авто можуть оснащувати платформами або ліфтами, фіксаторами для крісла колісного, кріслом-трансформером і модифікованими дверима. Люди з ампутованими кінцівками можуть використовувати дублюючі системи керування (коли педалі, важелі або кнопки дублюються та розміщуються в зручному місці, щоб людина могла керувати машиною так, як їй зручно) або ж перенесені педалі.
Дмитро Краслянський з Борисполя вчиться водінню на автомобілі з перенесеною педаллю. Він – ветеран війни, у 2014 році втратив праву ногу внаслідок поранення, і тепер пересувається за допомогою протеза. Для нього важливо, аби педаль газу в авто була розташована не з правого боку, як зазвичай, а зліва.
«Відтак педаль в авто, на якому я їжджу в автошколі, продубльована з лівої сторони. Думаю, з будь-якою ампутацією можна навчитися їздити», – переконаний Дмитро вже після двох практичних занять з водіння.
Сісти за кермо чоловік нарешті наважився після тривалої реабілітації.
«2 роки лікування, 3 роки реабілітації, відновлення – дуже довгий час. Тепер нарешті вже можу навчитися кермувати. Можливо, я б залюбки пройшов навчання раніше, але тоді ж автошкіл для осіб з інвалідністю не було як таких. Та і мені казали, що з ампутацією їздити на авто неможливо. Тепер от, розвінчую міфи. Таких шкіл потрібно створювати більше, щоб були в кожному районному центрі», – вважає Дмитро.
Як знайти та подати заявку до безбар'єрної автошколи
Безбар’єрні автошколи діють у семи містах України: у Львові, Дніпрі, Одесі, Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Кривому Розі та в Київській області (с. Віта-Поштова).
На інтерактивній мапі за посиланням можна знайти адреси та контакти безбар'єрних автошкіл, які створені для забезпечення рівних можливостей у навчанні з водіння для всіх охочих, незалежно від їхніх фізичних можливостей.
Щоб розпочати навчання в безбар'єрній автошколі, потрібно:
Крок 1. Отримати медичну довідку
- Пройти медогляд у відповідному закладі охорони здоров’я.
- Отримати довідку щодо придатності до керування транспортним засобом.
Крок 2. Обрати автошколу та подати документи
Необхідні документи:
- заява на ім’я керівника автошколи (із зазначенням адреси та категорії транспортного засобу);
- копія паспорта або документа, що посвідчує особу та громадянство;
- копія документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або відмова від нього;
- дійсна медична довідка встановленого зразка;
- одна кольорова фотокартка 3,5 × 4,5 см.
Більше – читайте на сторінці «Української правди».
Департамент комунікації МВС України