Масовані ворожі обстріли
Від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року за даними Національної поліції України російський агресор здійснив понад 265,8 тисяч обстрілів із різних видів зброї. З них понад 11 тисяч ракетами, майже 20 тисяч безпілотниками, понад 20 тисяч ракетними системами залпового вогню, понад 111,6 тисяч артилерією, понад 53 тисячі мінометами, майже 8,4 тисячі КАБами та майже 41,5 тисяч іншими видами зброї.
Характер масованих ворожих обстрілів свідчить про те, що збройні сили російської федерації ведуть війну не стільки проти Сил оборони України, скільки проти цивільних українців. За час повномасштабної війни росії проти України було уражено понад 185 тисяч об’єктів. Із них знищено або пошкоджено понад 17 тисяч багатоквартирних будинків, майже 72,5 тисячі приватних осель, 2022 заклади освіти, 793 заклади охорони здоров’я, 354 заклади культури.
Упродовж серпня-листопада цього року практично всі уражені ворогом об’єкти так само були цивільними – житлові будинки, заклади освіти, соціальна та дорожньо-транспортна інфраструктура.
«Це був один з найбільших ударів. Більше сотні ракет різних типів та близько сотні «шахедів», - заявив у своєму зверненні Президент України Володимир Зеленський 26 серпня. Він повідомив, що триває ліквідація наслідків російської масованої атаки по Україні.
« І як більшість попередніх російських ударів, цей такий же підлий, націлений на критичну цивільну інфраструктуру. По більшості наших регіонів, від Харківщини та Києва до Одеси і західних областей. На жаль, є загиблі. Мої співчуття всім рідним та близьким. Є десятки поранених – усім надається необхідна допомога», - сказав Глава держави.
«Путін собі не зраджує: це хвора істота – всім уже давно зрозуміло. Але так само зрозуміло: він може робити тільки те, що світ йому дозволяє робити», - наголосив Володимир Зеленський.
Він зазначив, що слабкість, недостатність рішень у відповідь живить терор. І кожен лідер, кожен партнер України знає, які сильні рішення потрібні, щоб усю цю війну припинити, і припинити справедливо.
«Не може бути в Україні обмежень у далекобійності, коли в терористів немає таких обмежень. Не може бути в захисників життя обмежень у зброї, коли росія використовує і власну зброю всіх типів, і «шахеди», і балістику з Північної Кореї. Америка, Британія, Франція, інші партнери мають силу, щоб допомогти нам зупинити терор. Потрібні рішення», - звернувся Президент до західних парнерів.
Під час масованої ворожої атаки 26 серпня росіяни вразили близько 57 об’єктів: житлові будинки, об’єкти цивільної та критичної інфраструктури. Для ліквідації наслідків обстрілів було задіяно близько 740 рятувальників та 176 одиниць техніки ДСНС. Про це 27 серпня під час спеціального брифінгу у Media Center Ukraine розповів речник ДСНС України Олександр Хорунжий.
Рятувальники працювали у 18 областях та Києві. Загалом по Україні загинуло 7 людей (2 померли у лікарні) та 47 постраждало, серед них 4 дітей.
Рятувальникам вдалося ліквідували 22 пожежі та врятували 2 людей. Зокрема близько восьмої вечора вони завершили розбір аварійних будівельних конструкцій пошкодженої п’ятиповерхівки у Луцьку, де було зруйновано 5 квартир. Там рятувальники розгорнули Пункт незламності, надавали допомогу людям, працювали психологи ДСНС.
Утім ввечері ворог знову завдав ударів по регіонах. З восьмої вечора до дванадцятої ночі 26 серпня було уражено 5 областей: Херсонську, Миколаївську, Дніпропетровську, Харківську та Донецьку, пошкоджено 32 об’єкти. Постраждало 9 людей, з яких 5 – у Дніпропетровській, 4 – у Харківській областях, у Дніпропетровській загинуло 2 людини.
До ліквідації наслідків ворожих ударів було задіяно 112 рятувальників та 24 одиниці техніки.
Ворог завдав удар по готелю у Кривому Розі, частково зруйнувавши чотириповерхову будівлю. Загинуло 2 людини, ще 5 – отримали травми різного ступеня тяжкості.
Одразу після обстрілу розпочалися пошуково-рятувальні роботи, адже під завалами залишалося ще 2 людини. Пошкоджено 6 магазинів, 4 багатоквартирні житлові будинки та 8 автомобілів.
У період з дванадцятої ночі до сьомої ранку 27 серпня ворог повторно завдав удар по території 9 областей: Вінницької, Чернігівської, Запорізької, Київської, Харківської, Хмельницької, Донецької, Сумської та міста Київ.
Пошкоджено 28 об’єктів у 13 населених пунктах України. Травмовано 5 людей, у Запорізькій області – 4, у Донецькій – 1, загинуло 2 особи у Запорізькій області.
До ліквідації наслідків ворожих ударів було задіяно 102 рятувальники та 22 одиниці техніки.
Зважаючи на безпекову ситуацію та обстріли критичної інфраструктури України ДСНС продовжила оснащувати пункти незламності. І підготувала понад 700 таких об’єктів: мобільні пункти, а також стаціонарні на базі пожежно-рятувальних підрозділів та підрозділів центрального підпорядкування.
«Загалом таких пунктів у нас може бути понад 1200, наразі вже є 700, залишається певна резервна частина. Зокрема є й пересувні Пункти на базі автобусів, – повідомив на брифінгу речник ДСНС Олександр Хорунжий. – Співробітники ДСНС проінструктовані. Кожен охочий може туди зайти, підзарядитися, отримати необхідну допомогу».
Також підготовлено резерв генераторів для оперативного забезпечення об’єктів соціальної сфери.
3 вересня дві російські балістичні ракети влучили в один із навчальних закладів та лікарні в Полтаві.
«Була частково зруйнована одна з будівель інституту звʼязку. Люди опинилися під завалами. Багатьох вдалося врятувати. Більш ніж 180 людей поранені. На жаль, багато загиблих. Станом на цей час відомо про 41 загиблого. Мої співчуття всім рідним та близьким", — зазначив у своєму зверненні Президент Володимир Зеленський.
Глава держави доручив провести оперативне розслідування всіх обставин того, що сталося.
Водночас Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко того дня повідомив, що оперативні служби працюють на місці ворожого удару в Полтаві. За словами Міністра, рятувальники локалізували пожежу та продовжують розбір завалів. Завдяки швидкій та злагодженій роботі 25 людей врятувано, 11 з них дістали з-під завалів. Усіх потерпілих невідкладно передали лікарям для надання медичної допомоги.
«Роботи тривають. Рятувальні служби з урахуванням безпекової складової працюватимуть, доки не переконаємося, що деблокували з-під завалів усіх. Щирі співчуття родинам загиблих. Швидкого одужання пораненим», - написав Ігор Клименко.
Того ж вечора Президент України знову звернувся до українців та повідомив про те, що у Полтаві постраждала 271 людина, 51 людина загинула.
«Усім надається необхідна допомога. Я вдячний усім рятувальникам, лікарям, медичним сестрам, усім полтавчанам, хто долучився до допомоги, здавав кров, хто підтримує. Відомо, що під завалами зруйнованої будівлі є люди. Робиться все, щоб врятувати якнайбільше життів. За наявною зараз інформацією, цей російський удар убив 51 людину. Мої співчуття всім рідним та близьким», – зазначив Володимир Зеленський.
На 11:00 наступного дня, повідомила ДСНС, від ворожого удару по навчальному закладу в Полтаві загинуло 53 людини, а кількість постраждалих зросла до 298 осіб, врятовано 25 осіб, з них 11 деблоковано з-під завалів. За уточненими даними під завалами на той час могло перебувати ще до 5 осіб.
Унаслідок російської атаки частково зруйновано шестиповерхову будівлю навчального корпусу, пошкоджено 3 багатоквартирні будинки, 5 приватних будинків та офісне приміщення.
Наступного дня ДСНС повідомила, що внаслідок ракетного обстрілу Полтави загинуло 54 людини.
Не встигли оговтатись від жахливого ворожого обстрілу в Полтаві, як наступного ранку 4 серпня ворог завдав ракетного удару по Львову. 47 людей постраждало, 12 людей врятовано. На жаль, семеро осіб загинули, серед яких діти.
На місці удару працювали психологи ДСНС Львівщини, які надали допомогу 82 постраждалим, серед них 11 дітям. До ліквідації наслідків було залучено понад 140 рятувальників та 33 одиниці спецтехніки. Серед загиблих родина Базилевичів – мама і троє доньок віком 21, 18 та 7 років.
До кінця вересня ворог щодоби атакував «шахедами» всю територію України, балістичними ракетами, а прифронтові міста та села керованими авіаційними бомбами (КАБами).
Так 24 вересня на Харківщині через ворожі удари загинуло 5 цивільних громадян. Росіяни завдали ударів по Харкову та населених пунктах Харківського, Ізюмського, Лозівського та Куп'янського районів.
По місту Харків здійснили удар ФАБ-500 та ФАБ-250. Одна авіабомба влучила в дев’ятиповерхівку та зруйнувала п’ять поверхів. У перші години після обстрілу стало відомо про 25 постраждалих та 1 загиблу жінку. До пошуково-рятувальних робіт було залучено 9 одиниць техніки та 44 рятувальники, а також 18 одиниць комунальної техніки та 57 працівників.
Складна ситуація зберігалася також на Сумщині, Донеччині, Дніпропетровщині, Запоріжжі, Херсонщині, Миколаївщині та Одещині.
27 вересня російські окупанти вдарили по управлінню поліції Кривого Рогу. Внаслідок удару загинули 3 людини, 6 осіб постраждали. Пошкоджені 23 приватні будинки, 3 багатоповерхівки, будівля навчального закладу та 82 автомобілі.
1 листопада близько 16:15 росіяни вдарили по Харкову по місцю дислокації поліції. Загинув поліцейський, ще 36 працівників поліції, 1 рятувальник та 9 цивільних поранені.
Пошкоджено 20 житлових будівель та 6 нежитлових, 19 транспортних засобів.
Для допомоги потерпілим на місці події було розгорнуто штаб поліції. Із заявами до правоохоронців звернулись 65 громадян. За фактом порушення законів та звичаїв війни відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України.
Унаслідок ворожого обстрілу Харкова від отримання тяжких осколкових та вибухових поранень загинув полковник поліції Андрій Матвієнко – заступник начальника Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Харківській області. Йому було лише 43 роки.
«Співчуття близьким та рідним загиблого полковника Андрія Матвієнка. На жаль, серед поранених є поліцейські у важкому стані. Лікарі борються за їхні життя», – написав в своєму Telegram-каналі Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.
Він відзначив, що поліцейські щодня несуть службу, ризикуючи своїм життям та здоровʼям. Участь в бойових діях, безпека людей на прифронтових територіях - виклики, які незнайомі абсолютній більшості поліцейських відомств у світі.
«Ворог відчує відповідь на полі бою від усіх сил МВС. Зокрема й підрозділів поліції, які в складі Сил оборони саме зараз тримають фронт», - наголосив Міністр.
17 листопада ввечері російські війська вдарили по густонаселеному житловому мікрорайону Сум. Постраждали мирні мешканці, пошкоджено 6 багатоповерхівок та транспортні засоби.
Станом на ранок 18 листопада було відомо про одинадцятьох загиблих, з них двоє дітей – 9-річний хлопчик та 14-річна дівчинка. 89 людей поранено, з яких 11 - діти. Численні пошкодження квартир у домівках, вибиті вікна та двері, пошкоджені автівки.
Поліцейські провели поквартирний обхід, усім постраждалим надана допомога. На місці працював штаб з ліквідації наслідків та всі профільні служби, здійснюється прийом заяв від громадян.
Усі воєнні злочини росіян задокументовані працівниками Національної поліції, а рятувальники ДСНС першими надали руку допомоги постраждалим та рятували людей з-під завалів і з пожеж.
Департамент комунікації МВС України