«Майстерність набувається з досвідом», - снайпер НГУ розповів про важливі навички, які знадобляться на полі бою
Снайпер 27 Печерської бригади Національної гвардії України на псевдо «Буйвол» у своєму інтерв’ю розповів про власний бойовий досвід та дав поради тим, хто тільки збирається служити.
Чим ви займалися до повномасштабного вторгнення і як згодом змінилося життя після нього?
До повномасштабного вторгнення я активно навчався. Весь свій час присвячував спеціальній підготовці, теоретичним та практичним знанням. Ця спеціальність потребує багато часу для освоєння і щоб стати високоефективним снайпером, потрібно невпинно тренуватися і загартовуватися кожного дня. Протягом довгого часу у мене не було можливості бути поруч з близькими та рідними, але я вирішив стати професіоналом саме для того, щоб у разі потреби я міг захистити тих, кого люблю. На початку повномасштабного я проходив строкову службу і мене з хлопцями направили на охорону Борисполя. Зараз я проходжу службу в окремому взводі снайперів спеціального призначення.

Як на ваш погляд змінилася ситуація на фронті з початку повномасштабного вторгнення?
Ситуація змінюється кожного дня. Ми постійно набираємося досвіду, пробуємо різні підходи для ведення бою, відточуємо свою комунікацію і це дає свої позитивні результати. Але противник теж аналізує свої дії, пристосовується до нас і стає сильніше. Порівняно з початком повномасштабного вторгнення ми повернули багато захоплених територій. Зараз ситуація на фронті є найважчою за весь час війни. Хоч ми і відбили ворога з півночі України, Харкова та Херсона, але вони провели великий розбір своїх помилок і тепер їхня підготовка є набагато кращою, ніж раніше. Противник користується негуманними тактиками ведення бою і зазнає величезних втрат особового складу. Та в глобальному плануванні їхніх штабів це приносить їм результати, на які вони розраховують.
Чи є момент на полі бою, який запам’ятається вам назавжди?
Найбільше мені запам’яталась ліквідація моєї першої цілі. Я зробив це без зайвих роздумів і вагань, просто зробив і все. Так, як мене вчили. Так, як я тренувався і відточував навички. Ще був момент, коли під час виконання завдання поруч не було надійного укриття, а по моїй групі противник почав вести вогонь із артилерії та РСЗО. В той момент потрібно було зібрати всю свою сміливість, професійність та впевненість, оскільки у нас було бойове завдання і його потрібно було виконати незалежно від обставин, навіть під таким серйозним обстрілом.

Які навички ви вважаєте найважливішими під час участі у бойових діях?
Важливим є і психологічна і фізична підготовка, оскільки для організму все, що відбувається у бойових діях є великим навантаженням. Потрібно вміти тримати себе в руках, робити свою роботу спокійно, адже від цього залежить успіх виконання завдання. Що стосується конкретних навичок, то на мою думку найважливішим є втілення дисципліни інтегрованого пострілу, ефективного маскування, медицини. Саме ці знання дають змогу снайперу ефективно робити свою роботу.
Як ви підтримуєте бойовий дух підрозділу під час важких операцій?
Бойовий дух підрозділу знаходиться на високому рівні і часто не потребує якоїсь додаткової мотивації. Нас мотивує наша робота, уражена ціль, вдало виконане завдання і підтримка побратимів. Всі розуміють для чого ми це робимо і якою буде винагорода за наші старання. Цього нам достатньо.

Які поради ви б дали тим, хто тільки збирається йти на службу і що може бути найважчим для цивільного?
Найважчим буде прийняти те, що ти вже знаходишся у війську. Життя військового непросте і дуже відрізняється від цивільного. Ще важко усвідомити, що на нулі не все йде по плану і так, як розказують під час навчань. Кожна ситуація відрізняється від іншої і майстерність набувається з досвідом.
Щодо порад – зважити всі свої сильні сторони і відповідно до них вдумливо обрати свою спеціальність. Після цього не шкодувати сил і часу на вивчення всієї специфіки нової військової справи. Максимально використовувати час для бойової підготовки, задавати багато питань і цікавитися. На війні жодні знання не можуть бути зайвими, тобто потрібно гарно розбиратися у своїй спеціальності, але не забувати про інші навички, як, наприклад тактична медицина, тактика ведення бою, маскування та багато інших дисциплін.
Національна гвардія України
