Як діяти, якщо опинилися під завалами після обстрілу: поради, які рятують життя
В умовах війни російські окупанти щодня завдають ударів по цивільній інфраструктурі, знищуючи житлові будинки та залишаючи людей під завалами. У такій критичній ситуації важливо знати, як діяти, щоб врятувати себе та допомогти іншим.
Якщо після обстрілу ви опинилися під завалами, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
Не панікуйте! Допомога вже в дорозі.
Екстрені служби реагують на такі випадки негайно, тому рятувальники вже прямують.
Подайте сигнал про своє місце перебування.
Якщо можете – кричіть, стукайте по трубах або батареях, використовуйте світло мобільного телефону. Не застосовуйте відкритий вогонь (сірники, запальнички), адже це може спричинити вибух.
Чекайте “хвилину тиші”.
Рятувальники періодично зупиняють усі роботи, щоб прислухатися до голосів постраждалих. У цей момент потрібно якнайгучніше кликати на допомогу.
Спробуйте зв’язатися з рідними чи службами порятунку.
Якщо у вас є телефон і працює зв’язок, зателефонуйте на 101 або повідомте близьких про своє місцезнаходження. Якщо вас помітили пам’ятайте, що потрібен час, щоб вас визволити, тож спробуйте заспокоїтися і чекати на допомогу. Якщо вас ніхто не чує спершу оцініть обстановку навколо (чим вас притиснуло, що ви бачите перед собою, чи є поряд ще хтось).
Не робіть різких рухів.
Спробуйте обережно вивільнити руки та ноги. Якщо вас затисло уламками, не намагайтеся їх самотужки прибирати, аби не спричинити новий обвал. Якщо затиснута кінцівка – масажуйте ділянку тіла вище затиснутого місця, щоб уникнути серйозних ушкоджень.
Не намагайтеся самотужки розбирати завали довкола себе.
Вкрай важливо не зрушити перекриття чи балки, на яких все тримається.
Зберігайте тепло.
Якщо є одяг або тканина – накрийтеся, щоб уникнути переохолодження.
Якщо змогли вибратися – допоможіть іншим.
Огляньте себе на наявність травм, надайте першу допомогу тим, хто поруч, зупиніть кровотечу, за можливості перев’яжіть рани.
Найкращий спосіб вижити – це запобігти небезпеці.
Ніколи не ігноруйте сигнал повітряної тривоги! Якщо немає доступу до укриття, пам’ятайте правило двох стін – воно може врятувати вам життя.
Бережіть себе та своїх близьких!
Департамент комунікації МВС за матеріалами ДСНС України