Гостра реакція на стрес: що варто знати та як діяти
Підступні ворожі обстріли несуть не лише фізичні руйнування та загрозу здоров’ю, а й сильний стрес. Він здатний змінювати життя людей, які опинилися в епіцентрі лиха. Щоразу у новинах ми чуємо про потерпілих, які зазнали гострої реакції на стрес. І події цього ранку не виняток.
Гостра реакція на стрес - тимчасова реакція, що розвивається у людини у відповідь на незвичайний (потужний) фізичний або психічний стрес. Подібний розлад важко ідентифікувати, але вжити вчасних заходів вкрай важливо.
Через гостру реакцію на стрес можуть спостерігатися:
- прискорене серцебиття,
- підвищена пітливість;
- паніка,
- істерика;
- втрата орієнтації у просторі,
- стан шоку.
Гострий стресовий розлад може стати наслідком травматичної події та призвести до:
- безсоння,
- порушення памʼяті,
- дратівливості,
- труднощів із концентрацією;
- надмірної тривожності;
- відчуття безпорадності та безнадії;
- втрати інтересу до звичних справ;
- бажання відмежуватися від інших;
- нездатності відчувати позитивні емоції;
- симптомів повторного переживання травматичної події.
Памʼятайте! Будь-який із цих станів є нормальною реакцією на подібні події. Це не є ознакою слабкості чи патології. Такі стани необхідно проживати та не намагатися самотужки загасити емоції.
Якщо ваші рідні чи знайомі постраждали від гострої реакції на стрес, не зволікайте, зверніться до спеціаліста, який допоможе постраждалій людині та не дасть симптомам розвинутися до розладів.
Найпростіше рішення в цій ситуації - звернутися до сімейного лікаря, який пройшов навчання mhGAP та готовий надавати підтримку з ментального здоровʼя. Він проведе базовий тест і визначить, яка саме допомога необхідна постраждалій людині.
Наразі кожен третій сімейний лікар в Україні готовий допомагати при розладах ментального здоров'я - відповідне навчання mhGAP пройшли понад 70 000 медичних фахівців. Аби знайти лікаря у своєму регіоні, скористайтеся:
- онлайн-мапою на сайті НСЗУ
- зателефонуйте за номером 16-77
Департамент комунікації МВС України