Делегація МВС Франції вивчає українські стандарти підготовки водіїв для запровадження двосторонньої угоди
Заступниця Міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко провела робочу зустріч із заступником Делегата з питань безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Франції Давідом Жюйяром. Сторони обговорили питання відповідності підготовки українських водіїв до Директив Ради Європейського Союзу про водійські посвідчення та подальшу підготовку двосторонньої угоди між Україною та Францією щодо взаємного обміну посвідчення водія. Майбутній документ має на меті дати можливість українцям та французам обміняти посвідчення водія на території обох країн без складання додаткових іспитів.
Мета візиту та зустрічі
Делегацію зі сторони МВС також представили начальник Головного сервісного центру (ГСЦ) Олександр Малиш та заступник Департаменту міжнародних зав’язків Євген Карпенко. Очільника французької делегації Давіда Жюйяра супроводжували його колеги - керівниця апарату заступника Делегата з питань безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ Франції Беранжер Рішар та офіцер зв’язку МВС при Посольстві Франції в Україні Патрік Капдеррок.
Заступниця Міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко подякувала делегації за візит у непростий для України час та переказала слова вдячності народу Франції за всебічну підтримку України у боротьбі за свою незалежність під час російської агресії. А також за допомогу українцям, які наразі вимушено перебувають на території Франції.
У свою чергу очільник французької делегації Давід Жюйяр висловив захоплення сміливістю, яку український народ проявляє у боротьбі за захист суверенності своєї країни. Він розповів, що метою цього візиту до України є детальне вивчення українського досвіду щодо теоретичної та практичної підготовки українських водіїв. Аналіз українських стандартів сприятиме у подальшій співпраці двох країн щодо підготовки і запровадження двосторонньої угоди для взаємного обміну посвідчення водія.
«Для організації безпеки руху на українських автошляхах Міністерство внутрішніх справ у співпраці з Нацполіцією та Головним сервісним центром постійно удосконалюють процеси теоретичної та практичної підготовки майбутніх водіїв. Питання адаптації їхнього навчання до європейських стандартів є також пріоритетом в діяльності МВС. Ми зацікавлені у продовженні тісної співпраці щодо визнання національного посвідчення водія на території Франції», - зазначила заступниця Міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.
Вона зауважила, що українська сторона прагне гармонізувати свої стандарти з Директивою Ради Європейського Союзу про водійські посвідчення 2006/126/ЄС, щоби підготувати та укласти двосторонню угоду з Францією. Тому цей візит французьких колег є надзвичайно важливим для подальшої співпраці двох відомств та країн.
«Це спростить умови для українських громадян, які перебувають у Франції, та французам, які знаходяться в Україні, усунувши потребу в складанні додаткових іспитів з водіння автомобілем», - пояснила Катерина Павліченко.
У свою чергу, начальник Головного сервісного центру МВС України Олександр Малиш розповів французьким колегам про програму їхнього перебування в Україні. Вони, зокрема, відвідають територіальні підрозділи ГСЦ для того, щоби детально ознайомитися із процесом теоретичної та практичної підготовки українських водіїв, а також автошколу для осіб з інвалідністю.
Про директиви ЄС
Директива Європейського Парламенту та Ради про водійські посвідчення 2006/126/ЄС від 20 грудня 2006 року (третя директива ЄС) є орієнтиром для України щодо гармонізації підготовки водіїв та видачі прав на керування автомобілем до європейських стандартів у рамках Угоди про асоціацію з ЄС.
Цей документ запровадив європейське водійське посвідчення у форматі пластикової картки з мікрочіпом, що ускладнює підробку. Цією директивою встановлено терміни дії посвідчень: 10–15 років для легкових авто, 5 років для вантажівок і автобусів із медичними перевірками. Вона уніфікувала категорії транспортних засобів і посилила вимоги до безпеки дорожнього руху.
Ця директива також забезпечує автоматичне визнання посвідчень, виданих у країнах ЄС, у всіх державах-членах ЄС, включно з Францією, за умови проживання власника в країні видачі. Держави-члени ЄС не можуть перевіряти умови видачі посвідчення іншою країною ЄС, але можуть відмовити у визнанні, якщо є обмеження (наприклад, судові заборони).
Наразі в межах відповідних інституцій Європейського Союзу тривають процеси обговорення нової європейської директиви про водійські посвідчення. Цей документ оновлює правила попередньої Директиви 2006/126/ЄС. Вводить цифрові водійські посвідчення, спрощує процедури обміну та поновлення онлайн, запроваджує супровідне водіння для 17-річних (категорія B) і дворічний випробувальний період для новачків із суворішими санкціями.
Оновлена директива передбачає співпрацю з третіми країнами. Зокрема, визнання посвідчень, виданих країнами, які не є членами ЄС, у тому числі Україну, за умови відповідності стандартам безпеки дорожнього руху ЄС. Комісія разом із державами-членами оцінюватиме такі країни індивідуально.
Як діють українські національні посвідчення водія у Франції
Наразі взаємне визнання водійських посвідчень між Україною та Францією базується на Віденській конвенції про дорожній рух 1968 року. Франція визнає українські посвідчення для короткострокового використання - до 1 року для резидентів. Але при тривалому проживанні вимагає обміну на французьке посвідчення, що передбачає складання додаткових іспитів через відсутність двосторонньої угоди.
Однак українці, які через російську агресію вимушено виїхали та отримали тимчасовий захист у Франції на підставі Директиви ЄС 2001/55/EC, активованої Радою ЄС 4 березня 2022 року рішенням 2022/382), перебувають у іншому становищі завдяки спеціальному Регламенту ЄС 2022/1280, ухваленому в липні 2022 року. Цей регламент спрощує використання українських водійських посвідчень для осіб під тимчасовим захистом, а саме визнання українських посвідчень без обміну. Українці з тимчасовим захистом можуть використовувати свої водійські посвідчення протягом усього періоду дії цього статусу.
Департамент комунікації МВС України