Богдан Драп’ятий розповів про заходи, які МВС планує запровадити для ефективного регулювання цивільного обігу вогнепальної зброї
Заступник Міністра МВС України у великому інтерв’ю інтернет-виданню «Дзеркало тижня» розповів про законопроєкт з регулювання цивільного обігу вогнепальної зброї, який наразі знаходиться на розгляді в парламенті.
Заступник Міністра МВС зазначив, що під час дії воєнного стану у людей є можливість залишити у себе зброю, переробити на дозволені зразки і зареєструвати. Потім, за бажанням, її можна буде продати не тільки державі, яка гарантовано запропонує мінімальну ціну, а й зацікавленим покупцям за ринковою ціною.
Також вкрай необхідно прийняти законопроєкт №5708, який знаходиться зараз на розгляді в парламенті та готовий до розгляду в другому читанні.
«Це проєкт базового закону, який врегулює питання обігу цивільної вогнепальної зброї нашими громадянами. Він визначатиме порядок набуття у власність вогнепальної зброї, порядок її зберігання, транспортування та вилучення. Також він буде визначати категорії зброї, яка може бути у громадян. По суті акумулює у собі все те, що наразі визначається різними підзаконними нормативними документами», - пояснив Богдан Драп’ятий.
Він зауважив, що Конституція вимагає, щоб питання власності, у тому числі на зброю, визначалися на рівні закону. У європейських країнах аналогічні закони прийняті дуже давно, подекуди з початку минулого століття. Тому Україні необхідно відмовитися від застарілого законодавства і піти шляхом, яким пішли всі європейські держави.
Законопроєкт № 5708 прийнятий у першому читанні за день до повномасштабного вторгнення, але у зв’язку з докорінною зміною ситуації в країні, вимагав вдосконалення. Цю роботу уповноважені представники МВС у тісній співпраці із народними депутатами та експертами вже провели, і наразі є сподівання на ухвалення цього законопроєкту.
«Це історичне рішення до якого Україна йшла усі ці 33 роки. А головне, поява цивілізованого законодавства з регулювання обігу зброї стимулюватиме громадян до її добровільного декларування, адже визначить базові правовідносини станом на зараз та перспективи їх розвитку у майбутньому», - зазначив заступник Міністра.
Він також наголосив, що в Україні вже легалізовані певні види зброї. Але про розширення прав на володіння короткоствольною вогнепальною зброєю зараз важко говорити через те, що під час війни суспільство переживає травматичний досвід і важко передбачити, яким воно буде після війни. Разом з тим, питання особистої безпеки для більшості людей стали основоположними.
«Шляхом компромісів з народними депутатами в законопроєкті № 5708 до другого читання ми підготували норму, що громадянин України може мати право на володіння короткоствольним пістолетом, зберігати його вдома, використовувати його для самозахисту, а також для навчання в тирах, з правом транспортування, наприклад – в тир, але без права прихованого носіння», - розповів Богдан Драп’ятий.
При цьому, він зауважив, що МВС запропонувало відтермінувати цю норму на певний період часу для того, щоб обладнати арочними металодетекторами зони, які мають бути вільними від зброї - школи, лікарні, державні органи тощо. Також необхідно підготувати достатню кількість навчальних тирів для людей, які бажають володіти зброєю, впровадити систему навчання та прозорих екзаменів. Всі ці заходи необхідні для того, щоб мінімізувати можливі ризики, але на їх забезпечення потрібен час.
У великому інтерв’ю інтернет-виданню “Дзеркало тижня” заступник Міністра МВС України Богдан Драп’ятий також розповів про добровільне декларування зброї (Закон України 9535, що набирає чинності 25 листопада 2024 року), правопорушення, пов'язані з незаконним обігом зброї та світовий досвід регулювання обігу вогнепальної зброї.
Департамент комунікації МВС України