БЕЗПЕЧНА ОСВІТА: парламентарі підтримали проєкт Закону, який посилить безпеку дітей у закладах загальної середньої освіти

clock
21.11.2024 16:18

21 листопада у першому читанні депутати Верховної Ради України ухвалили законопроєкт № 11543 "Про внесення змін до ЗУ "Про повну загальну середню освіту" щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти", над створенням якого, зокрема, працювало Міністерство внутрішніх справ України спільно з Міністерством освіти і науки України. 

Зміни, які пропонуються, покликані посилити безпеку дітей у закладах загальної середньої освіти та встановити загальнообов’язкові для всіх правила перебування на території та у приміщенні закладу освіти.

Нагадаємо: 19 листопада, під час представлення Плану стійкості у Верховній Раді, Президент України Володимир Зеленський наголосив на важливості безпечного освітнього середовища у школах. 

На сьогодні на рівні законодавства відсутні встановлені правила, заборони чи обмеження щодо перебування громадян на території та у приміщеннях закладів освіти.  В умовах повномасштабної війни заклади освіти нерідко стають місцем потенційних загроз.

Нагадаємо: Біля однієї із шкіл поліцейські допомогли вилучити залишки ворожого безпілотника.

Що саме зміниться та чому це важливо саме зараз?  

  • Впровадження правил перебування на території та в приміщеннях закладу:

    Засновник закладу загальної середньої освіти зобов’язаний створити безпечне освітнє середовище для всіх учасників процесу. З огляду на це, заклад освіти має сформувати та ухвалити правила перебування осіб на території та приміщеннях із врахуванням специфіки регіону, де розташований заклад освіти та особливості кожної школи або ліцею.  

  • Визначення меж території:

    Проєктом Закону передбачено огородження закладу загальної середньої освіти. Вимога про те, що заклад освіти повинен бути огороджений існує і сьогодні – відповідно до вимог санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 № 2205. Визначення меж території на рівні Закону дозволить встановити правила перебування для сторонніх осіб на території та застосовувати заходи для громадян, які їх порушують. А найголовніше – дозволить зрозуміти, де починається і де закінчується територія закладу освіти.

  • Облаштування закладу засобами термінового виклику поліції: 

    Станом на 14 листопада 2024 року поліцією охорони здійснюється охорона шляхом встановлення кнопки тривожного виклику поліції в понад 10 тисячах закладів освіти, що становить 92,9% – переважну більшість від загальної кількості закладів. Це дозволяє у стислі терміни реагувати на будь-який виклик, який надходить від адміністрації та педагогічного складу школи. 

Нагадаємо: Поліцейські охорони Одещини виявили міну на території школи.

Зараз Національна поліція України продовжує працювати над стовідсотковим забезпеченням тривожними кнопками закладів освіти. 

  • Обмеження доступу для осіб, що становлять небезпеку:

    Пропонується заборонити перебування на території та в приміщенні закладу освіти осіб у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Також доступ буде заборонений громадянам, які мають при собі небезпечні предмети та речовини. 

    Це значно зменшить ризики інцидентів, які можуть ставити під загрозу життя та здоров’я учасників освітнього процесу. 

Також пропонується посилити вимоги до людей, які здійснюють охорону закладів освіти. До цього не може бути залучена особа, яка має непогашену судимість, або була визнана винною у насильстві або булінгу.

Усі запропоновані у проєкті Закону заходи дозволять створити безпечне освітнє середовище для кожної дитини, що важливо як у час повномасштабної війни, так і після її завершення. Це не лише про фізичний захист. Це про комфортні умови для навчання та атмосферу, у якій кожна дитина зможе реалізувати свій потенціал. 

Ознайомитись із повним текстом законопроєкту № 11543 «Про внесення змін до ЗУ "Про повну загальну середню освіту" можна за посиланням.  

Департамент комунікації МВС України

Схожі матеріали