A
A
A

Слідчі повідомили про підозру 29 особам у 19 кримінальних провадженнях, що стосуються виборчого процесу, - Максим Цуцкірідзе

Про це заступник голови Національної поліції України - начальник Головного слідчого управління заявив сьогодні, 21 жовтня, під час селекторної наради. 

 

 

«Загалом слідчими повідомлено про підозру 29 особам у 19 кримінальних провадженнях, які стосуються виборчого процесу. За вчинення злочинів проти виборчих прав 5 підозрюваним особам обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, 8 - домашній арешт, 10 - особисте зобов’язання», - повідомив Максим Цуцкірідзе. 

 

За його словами, в останні дні зареєстровано ряд тяжких кримінальних правопорушень щодо посяганя на життя агітаторів та кандидатів.

 

 

Так, у Солом’янському районі м. Києва затримано місцевого жителя, який ножем поранив агітатора однієї із політичних партій. Правопорушнику повідомлено про підозру, дана особа затримана, обраний запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

 

На Чернігівщині невідомі обстріляли автомобіль кандидата на посаду міського голови м. Прилуки та кинули гранату.

 

У Київській області невідомі спалили автомобіль одного із кандидатів.

 

В Одеській області також зареєстровано факт нападу на кандидата та обстрілу його авто.

 

«Майже всі політичні партії, на жаль, які беруть участь у перегонах, нехтують виборчим законодавством. З початку передвиборчої кампанії до місцевих виборів розпочато 475 кримінальних проваджень: 234 відкрито безпосередньо за порушення виборчих прав громадян, 183 з них стосуються підкупу виборців та перешкоджання здійсненню виборчих прав громадян», - зазначив заступник голови Нацполіції.

 

Так, серед встановлених порушень, по 9 кримінальних проваджень відкрито за фактами можливого підкупу виборців та перешкоджання здійснення виборчого права в інтересах політичних партій «За майбутнє» та «Опозиційна платформа за життя», 7 - на користь політичної партії «Наш край», 6 - «Батьківщина», 5 - «Європейська солідарність», 3 - «Рідний дім», 2 - «Партія зелених», «Наш дій - Одеса». 

 

«З наближенням до дня голосування число таких випадків зростає. Кандидати та їх довірені особи використовують весь спектр непрямого підкупу виборців», - сказав Максим Цуцкірідзе. 

 

Так, на Хакрівщині один з кандидатів на посаду міського голови для агітації виборців використав безкоштовне тестування на COVID-19 і мобільна станція для здачі тестів курсувала по зазначеній території. 

 

У Миколаївській області голова однієї із політичних партій піарився на проведенні ремонтних робіт в лікувальних закладах. Проведено обшуки, вилучена медична документація, відповідні коробки з ліками з політичною символікою. 

 

Інший кандидат на пост міського голови у Миколаївській області замінював вікна мешканцям будинків і супроводжував свою роботу пересічною агітацією.

 

«За фактами підкупу виборців розпочато 101 кримінальне провадження. Найбільше: у Київській області - 14, Одеській - 10, Запорізькій - 9, Донецькій - 8. В 2 кримінальних провадженнях, пов’заних з підкупом виборців, особам оголошені підозри», - повідомив застпуник голови НПУ - начальник Головного слідчого управіння.

 

Як приклад, в Одеській області у ході розслідування кримінального провадження, відкритого за фактом підпуку виборців, голову однієї із виборчих комісій та відповідно зацікавлену особу затримано, у них вилучено 45 тис. доларів з розрахунком 1 тис. грн. за голос. Особам обрані запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. 

 

У Київській області повідомлено про підозру кандидату на посаду голови ОТГ у Васильківському районі. В приміщенні загальноосвітньої школи він дарував вчителям конверти з грошовими коштами. 

 

«З наближенням дня виборів, дії правопорушників стають більш масовими та агресивими. Однак, ми маємо достатньо можливостей щодо протидії цим проявам. На даний час проводяться масштабні обшукові заходи, пов’язані зі збільшенням штучних осіб на певних участках для відповідної маніпуляції у 4 регіонах України: Київській, Одеській, Житомирській та Тернопільській областях», - зазначив Максим Цуцкірідзе.

 

За його словами, можливість голосувати не лише за місцем реєстрації, а й фактично за місцем, де особа проживає на момент здійснення свого вибору, додала проблем.

 

На цей час триває досудове розслідування у 32 кримінальних провадженнях за фактами надання неправдивих відомостей до органу ведення державного реєстру виборців.

 

«На дану хвилину нам вдалося зафіксувати кожне звернення, заяву та повідомлення. Ми розуміємо, що не всі кандидати чи громадяни свідомо зверталися до поліції. Встановлено,  що близько 40% кримінальних  проваджень підлягають закриттю», - додав Максим Цуцкірідзе.

 

Нагадаємо, МВС запустило чат-бот «Вибори - 2020» для забезпечення прозорого виборчого процесу. 

 

Департамент комунікації МВС України