A
A
A

Привітання миротворців МВС від Колегії Міністерства внутрішніх справ України

Відповідно до Указу Президента України від 30.04.2003 № 374/2003 "Про Міжнародний день миротворців" в Україні щороку 29 травня відзначається Міжнародний день миротворців  Організації Об'єднаних Націй.

Участь МВС України у миротворчій діяльності здійснюється шляхом направлення національного персоналу з числа поліцейських Національної поліції України та військовослужбовців Національної гвардії України до міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки відповідно до Законів України від 23.04.1999 № 613 «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки», від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію», Положень про Міністерство внутрішніх справ (постанова КМУ від 28.10.2015 № 878) та Національну поліцію (постанова КМУ від 28.10.2015 № 877), Положення про головний орган військового управління Національної гвардії України (затвердженого Указом Президента України від 28.03.2014 № 346), Указів Президента України по кожній окремій миротворчій операції, а також наказу МВС від 31.07.2019 № 639 «Про участь національного персоналу в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки».

Станом на 29.05.2020 у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки проходять службу 38 представників національного персоналу МВС, з яких 31 поліцейський НПУ (3 жінки) та 7 військовослужбовців НГУ (місії ООН: Демократична Республіка Конго – 5, Косово – 1, Кіпр – 7, Республіка Південний Судан – 23; Місія ОБСЄ у Косово – 1; Департамент миротворчих операцій Секретаріату ООН, м. Нью-Йорк, США – 1).

Основними завданнями, які виконують миротворці є: надання консультативних послуг у галузі правоохоронної діяльності, створення, реформування, організація відбору та підготовка кадрів для місцевих правоохоронних органів, нагляд за дотриманням прав людини згідно з міжнародними нормами, зокрема на території таборів внутрішньо-переміщених осіб, безпосереднє виконання функцій з підтримання правопорядку, боротьби зі злочинністю, надання допомоги організаціям у проведенні заходів із передачі гуманітарної допомоги мешканцям, які найбільш потерпають від наслідків збройного конфлікту та неефективності органів державного управління, забезпечення дотримання умов мирної угоди між державними органами та опозиційними силами, забезпечення зв’язків та взаємодії між місцевою поліцією та міжнародними організаціями, тощо.

Національний персонал у місіях не беруть участі в бойових операціях з використанням вогнепальної та іншої тяжкої зброї, а службу несуть неозброєними. Фінансове, матеріально-технічне та медичне забезпечення діяльності персоналу МВС здійснюється за рахунок ООН. Робоча мова місій англійська (Кіпр, Косово, Південний Судан) або французька (Демократична Республіка Конго).

Участь у миротворчих операціях сприяє набуттю передового поліцейського досвіду й досвіду роботи в умовах багатонаціонального середовища, діяльності із захисту прав і свобод людини, а також підвищенню професійного та фахового рівня особового складу.

За час участі представників МВС в миротворчих операціях керівництвом міжнародних організацій (ООН, ЄС, ОБСЄ) неодноразово відзначались їх високий професіоналізм, підготовка та сумлінне ставлення до виконання службових обов’язків, що у свою чергу забезпечує підвищення авторитету як самої держави в цілому так і МВС, НПУ та НГУ зокрема.

Майже 50 % персоналу обіймали керівні або ключові посади в місіях та у подальшому реалізували набутий досвід в Україні.

Вперше направлення миротворців МВС відбулося у травні 1994 року до колишньої Югославії. З того часу понад 3 тис. працівників МВС прийняли участь у миротворчих операціях під егідою ООН, ОБСЄ та ЄС.